جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بهره برداری شش طرح فنی و عمرانی صداوسیمای مرکز قم - صفحه محتوایی خبر

 

 

بهره برداری شش طرح فنی و عمرانی صداوسیمای مرکز قم

بهره برداری شش طرح فنی و عمرانی صداوسیمای مرکز قم

 

با حضور مقامات و مسئولین شش طرح فنی و عمرانی صدا و سیمای مرکز قم به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی صداو سیمای مرکز قم، شش طرح فنی و عمرانی صداوسیمای مرکز قم همزمان با حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (سلام الله علیها) و معاون امور مجلس و استان های سازمان صداوسیما به بهره برداری رسید.

 مهمترین این طرح ها، استودیوی دیجیتال حرم مطهر است که با هفت دوربین، برنامه‌های آستان مقدس را پوشش می‌دهد. برای راه اندازی این استودیو، یک و نیم میلیارد تومان هزینه شده است. تجهیز 15 ایستگاه فرستنده تلویزیونی در روستاهای استان به سیستم تی اس 2 برای دریافت هشت شبکه دیگر دیجیتال نیز امروز افتتاح شد که برای آن نهصد میلیون تومان هزینه شده است. راه اندازی شش شبکه پرقدرت رادیویی شامل رادیو ایران، ورزش، اقتصاد، سلامت، پیام و فرهنگ با استفاده از فرستنده‌های پنج کیلو وات داخلی بمنظور افزایش کیفیت دریافت این شبکه ها، افتتاح ایستگاه رادیویی پرتابل جمکران برای پوشش برنامه های مسجد مقدس جمکران در شبهای چهارشنبه و راه اندازی پنج اتاق تدوین دیجیتال در صداوسیمای مرکز قم از دیگر طرح هایی بود که امروز به بهره برداری رسید. برای افتتاح این طرح ها نیز حدود یک میلیارد تومان هزینه شده است. امروز همچنین ساختمان بسیج مرکز قم به منظور تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بسیج با هزینه یکصد میلیون تومانی سپاه پاسداران به بهره برداری رسید.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (سلام الله علیها) تاکید کرد :در تولیدات صداوسیمای مرکز قم محوربودن حرم مطهر باید موردتوجه قرار گیرد تا تولیداتی متفاوت از سایر استانها داشته باشد. وی تصریح کرد: اگر این مسئله مورد توجه باشد دیگر کسی قم را شهری صنعتی یا توریستی معرفی نمی‌کند و در برنامه ریزی‌ها حتی در نما و مبلمان شهری محوربودن حرم مطهر مورد توجه قرار می‌گیرد. تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(سلام الله علیها) با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه ایران گفت: ایران در زمان تحریم ‌ها رشد کرد و هر کس این را باور کرد برداشت‌های خوبی داشت و آنرا موهبت الهی دانست. وی با تبریک به انتصاب آقای علی عسگری به عنوان ریاست رسانه ملی، برای موفقیت ایشان دعا کرد تا بتواند به امر رهبری عمل کند.

حجت الاسلام موسوی مقدم معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما هم تامین زیرساخت‌های فنی را بخش جداناپذیر تامین محتوا برشمرد و گفت: با وجود تحریم ها ، سازمان صداوسیما از تکنولوژی روز خیلی عقب نمانده ، بگونه ای که در حال حاضر فرمت بعد از HD نیز در حال آزمایش است. وی افزود: این در حالی است که همه روسای سازمان در لیست سیاه تحریم قرار داشتند و برای گشایش LC همواره مشکل داشتند. معاون سازمان صداوسیما تصریح کرد: هم اکنون نود درصد نیاز ما به تکنولوژی از داخل فراهم می‌شود و خود کفا هستیم درحالیکه قبلا حتی دکل های سازمان باید از خارج وارد می شد. وی افزود: هم اکنون فرستنده های کم قدرت و پر قدرت ما نیز در داخل طراحی و تولید می شود. وی تصریح کرد اگر این نیازها را در داخل تولید نمی کردیم عقب افتادگی ما در رقابت های رسانه ای و جنگ نرم مضاعف و چند صد برابر بود.

حجت الاسلام موسوی مقدم افزود: طبیعی است که مکتبی می تواند در رقابت های رسانه ای مقاومت کند که در کنار اینها از پشتوانه عمیق فرهنگی هم برخوردار باشد که بحمدلله حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) و شهر قم نفش بی نظیری در این پشتوانه دارد و باید بیشتر از آن استفاده شود. حجت الاسلام لطفی نیاسر مدیرکل صداوسیمای مرکز قم هم با اشاره به اینکه طرح های اختصاصی از محل اعتبارات سفر رهبری راه اندازی شده است گفت : همه اینکارها بصورت جهادی و با استفاده بهینه از امکانات موجود میسر شده است. وی افزود: از این پس نمازهای حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها ) به صورت زنده از استودیوی دیجیتال حرم پخش می‌شود ضمن آنکه در ماه مبارک رمضان روزانه دو ساعت از برنامه‌های حرم مستقیما در شبکه های ملی پخش خواهد شد.