سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بهره مندی شبکه های ملی از ظرفیت های معارفی سیمای نور - صفحه محتوایی خبر

 

 

بهره مندی شبکه های ملی از ظرفیت های معارفی سیمای نور

بهرام محمدي‌نيا، مدير كل صدا و سيماي مركز قم درباره برنامه مراجع در ماه مبارک رمضان كه از شبكه‌هاي مختلف سيما پخش مي‌شود گفت: ضبط ویژه برنامه‌های مناسبتی معارفی در قم آغاز شده و در این برنامه‌ها آیات عظام نوری‌همدانی، سبحانی و مکارم‌شیرازی به ترتیب در شبکه‌های يك، دو، سه و ...حضور پیدا می‌کنند. مراجع تقليد همچون سال‌هاي قبل در اين برنامه‌ها درباره مباحث ديني و معارف اسلامي با مردم صحبت مي‌كنند.

وی افزود: آیت‌الله نوری همدانی بعد از خبر ساعت 21 شبكه يك و قبل از پخش سريال اين شبكه به موضوع سلوک اجتماعی و تبيين مفاهيم اجتماعي اسلامي متناسب با تقویم روزهای ماه مبارک رمضان مي‌پردازد.

آيت ‌الله سبحاني هم در شبكه دو درباره مناظرات پيامبران و ائمه صحبت مي‌كند و به نوعي با تبيين مناظرات پاسخگوي شبهاتي است كه در باره معارف اسلامی براي مردم به وجود مي‌آيد.

مدير كل صدا و سيماي مركز قم ادامه داد: برنامه ايشان قبل از سريال شبكه دو پخش مي‌شود. آیت‌الله مکارم شیرازی هم در ادامه مباحث سال قبل با شرح دعای مکارم‌الاخلاق حضرت امام سجاد(ع) به بررسي مفاهيم اخلاقي در اجتماع مي‌پردازد. ايشان بعد از اذان مغرب و قبل از سریال شبکه سوم سیما با مردم سخن خواهند گفت.

alt

محمدي‌نيا اشاره كرد: بينندگاني كه موفق به ديدن برنامه مراجع نمي‌شوند، مي‌توانند فرداي هر روز تكرار برنامه مراجع را در ساعت‌هاي مختلف از شبكه‌هاي يك، دو و سه تماشا كنند و نهايت استفاده را ببرنند. در اين برنامه‌ها مراجع به نيازها و شبهات مردم در مسائل ديني پاسخ می دهند.

وي با تاکید بر اینکه بیانات مراجع به‌ عنوان حجت شرعی مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، گفت: مراجع به عنوان کسانی که با منابع اصلی دین آشنایی کامل دارند از جایگاه ویژه‌ای نزد مردم برخوردارند و بهتر ین ها برای تبیین مفاهیم و آموزه‌های دینی هستند.

مدير كل صدا و سيماي مركز قم با اشاره به مباحث مطرح شده توسط این مراجع در برنامه‌های سیما عنوان كرد: در گذشته ارتباط عمومی مردم با مراجع تنها با مراجعه آنها به رساله‌ها یا حداکثر استفتاء منحصر می‌شد و سخنرانی‌های مراجع فقط در حوزه‌های علمیه و برای طلاب علوم دینی بود، در ‌حالی‌که طی چند سال اخیر به‌ واسطه چنین ویژه برنامه‌هایی در رسانه ملی از بیانات دلنشین و عالمانه این بزرگواران که با استفاده از تجهیزات مدرن و در فضای سنتی و مذهبی تصویر‌برداری شده است، بهره‌‌ می‌بریم.

محمدي‌نيا با اشاره به مراسم بزرگ ترتيل خواني قرآن در حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: اين مراسم بزرگ بعد از نماز ظهر و عصر  و درس تفسیر قرآن آیت الله مکارم شیرازی از شبكه سه به صورت زنده پخش مي‌شود. اين برنامه مي‌تواند براي بينندگان مثمر ثمر باشد. همچنين در ابتدای این جلسه ترتيل خواني حاضران با معناي عمومی جزء مورد قرائت به مدت 10 دقيقه از زبان حجت الاسلام  ابوالقاسمی آشنا خواهند شد.

وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا مراسم ترتيل خواني براي نوجوانان هم تدارك ديده شده، گفت: بله، با توجه به اينكه نوجوانان در سن حساسي قرار دارند و تشنه اطلاعات معارفي و معرفتي هستند، بنابراين مراسم ترتيل خواني ويژه نوجوانان به ابتکار مسئولان حرم از سال قبل در نظر گرفته‌ شده است كه هر روز صبح ساعت 11 از شبكه شما پخش مي‌شود. اين مراسم از حرم حضرت معصومه (س) روي آنتن مي‌رود. ما در برنامه‌هاي توليد شده اقشار مختلف جامعه را در نظر گرفته‌ايم تا متناسب با علائق‌شان برنامه‌هاي معارفي را تماشا كنند.

مدير كل صدا و سيماي مركز قم ادامه داد: همچنين در این جلسه ترتیل حاضران با معانی و تفسير قرآن از زبان علی اميني كه از نوجوانان با استعداد و نابغه در زمينه قرآن است بهره خواهند برد.

وی از پخش نمازهای جماعت حرم مطهر حضرت معصومه(س) خبر داد و عنوان کرد: نماز صبح به امامت یکی از شخصیت های حوزوی و نماز ظهر و عصر به امامت آیت‌الله مکارم شیرازی و نماز مغرب و عشاء به امامت یکی دیگر از شخصیت های حوزوی به ترتیب از شبکه‌های يك و قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

محمدي‌نيا با اشاره به درس تفسیر قرآن کریم آیت الله مکارم شیرازی و آيت‌الله سبحاني گفت: درس تفسير آیت الله مکارم شیرازی هر روز پس از اقامه نماز ظهر و عصر از شبکه قرآن و معارف سیما به صورت زنده پخش می گردد و درس تفسیر آیت الله سبحانی نیز كه در مدرسه حجتيه قم ضبط می گردد از شبكه چهار پخش مي‌شود. در مجموع ماه رمضان بهترين فرصت براي مردم است كه از اين برنامه‌ها استفاده كنند.

مدير كل صدا و سيماي مركز قم ادامه داد: نظرسنجي‌هاي سال قبل نشان داده كه برنامه مراجع با استقبال خوبی از سوي مردم رو به رو شده است، حتي اين برنامه‌ها مورد بهره برداری كارشناسانان درجه يك معارف اسلامی هم قرار گرفته است. نظرات و پيشنهادها و نیازهای مردم هم به حضرات انتقال داده مي‌شود تا صحبت‌ها بيشتر مورد استفاده بينندگان قرار بگيرد.

محمدي‌نيا در پاسخ به اين سوال كه براي ضبط اين برنامه‌ها از چه تكنيك‌هايي بهره گرفتيد؟ توضيح داد: ضبط اين برنامه در منازل مراجع انجام شده و ما از پرده كروماكي و بهترين امكانات گرافيك در فضاي سنتي بهره می بریم.  

وي اشاره كرد: ما از مجرب‌ترين تصويربرداران و صدابرداران براي ضبط برنامه‌ها استفاده كرديم تا تصاوير به بهترين شكل ضبط شود. همچنين براي هر برنامه از دو دوربين استفاده كرديم. مراجع ارتباط عميقي با مردم دارند و هميشه تلاش كردند تا پاسخگوي نيازهاي مردم باشند و در زمينه مباحث اخلاقي مسائل مختلف را مورد بررسي قرار دادند.

مدير كل صدا و سيماي مركز قم عنوان كرد: مراجع در اين برنامه به شبهات ديني پاسخ‌هاي صحيح را مي‌دهند تا اگر براي كسي سئوالي ايجاد شده، برطرف شود. همچنين به تازگي معاون سيما و ديگر مديران شبكه‌هاي مختلف سيما ديداري با مراجع داشتند و درباره مباحث مختلف صحبت كردند.

وي در پايان عنوان كرد: مباحث تفسيري و سخنراني‌هاي آيت الله جوادي آملي هم از شبكه‌هاي مختلف پخش مي‌شود.