سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

بهستان، یادگار دوره هخامنشیان در زنجان مستند می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

بهستان، یادگار دوره هخامنشیان در زنجان مستند می شود


مستند قلعه بهستان به کارگردانی حسن دهقان و تهیه کنندگی معصومه شیخی به مدت 40 دقیقه در صدا و سیمای مرکز زنجان تهیه و تولید می شود.  

معصومه شیخی تهیه کننده مستند قلعه بهستان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه معماری زیبا و هنرمندانه کهن دژ (قلعه بهستان) نوازشگر چشمان هر بیننده ای است گفت: قلعه بهستان از قلعه­ های تاريخي و مهم شهرستان ماهنشان در استان زنجان است که به علّت شرايط زماني خاصّ آن دوره ،حاکمان برای دفاع از خود و مردم، اقدام به ساخت اين قلعه نموده اند. این قلعه به شماره ۱۴۵۸در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده ‌است.

وی افزود: قدمت این دژ به دوره هخامنشیان بر می‌گردد. طبقات بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محلّ نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. این قلعه که در دل کوهی از جنس خاک سفت و سخت بنام کنگلومرا بنا شده است به علت وزش بادهای تند و فرسایش و همچنین عبور رودخانه قزل اوزن از کنار قلعه، متاسفانه در حال تخریب است .

وی با بیان اینکه این مستند در دو فصل تصویر برداری می شود اظهار داشت: تصویربرداری بخش اول از پاییز سال (1390) انجام شده و تصویربراری بخش دوم از اردیبهشت سال جاری شروع و به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه پژوهش و تحقیق این مستند توسط واحد آموزش و پژوهش مرکز زنجان به مدت سه ماه انجام شده است اظهار امیدواری کرد: مستند قلعه بهستان تا پایان سال جاری آماده نمایش خواهد شد.

برخی از عوامل برنامه عبارتند از:  نویسنده وکارگردان : حسن دهقان/ تدوین گر: علی سعیدی / تصویر بردار :پویان آقا بابایی

alt

alt