جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

به بهانه شانزدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی سیمای خراسان‎ رضوی - صفحه محتوایی خبر

 

 

به بهانه شانزدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی سیمای خراسان‎ رضوی

  شبکه پایتخت معنوی ایران اسلامی در یک نگاه

در سالهای اخیر شبکه استانی سیمای خراسان رضوی با 24 ساعته شدن تولید و پخش برنامه، 96/5 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش دارد.

به نقل از روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی، در مهر ماه سال 1350 ساختمان رادیو و تلویزیون فعلی مرکز خراسان افتتاح و راهاندازی شد (البته کمی قبل از سال 1350 تصویر تلویزیون در این شهر ابتدا بسیار کم بود، اما به تدریج به تعداد گیرندهها اضافه شد) و ایستگاه تلویزیون مشهد با روزی پنج ساعت پخش برنامه شروع به کار کرد.

این مرکز که از طریق خطوط ماکروویو از برنامههای شبکههای سراسری استفاده می‌کرد، در تولید محلی نیز از مراکز فعال تلویزیونی به شمار میآمد. این فعالیت کم‌کم گسترش بیشتری مییافت. اما همچنان تولید محدود و تولید و پخش برنامه در روزهای جمعه و زمان پخش اذان به افق تهران (اذان مغرب) و ساخت برنامههایی ویژه شبکه سراسری اختصاص داشت. این ارسال به صورت نوار برای تهران صورت میگرفت و شبکه سراسری نیز به‌طور مستقیم و یا به صورت نوار ویدیویی برنامههایی برای شهرستانها ارسال میکرد.

alt

در خرداد ماه سال 1371 سیمای مرکز تبدیل به سیستم رنگی شد. در سال 1372 سیمای مرکز خراسان با تولید 210 ساعت برنامه علاوه بر سیمای آدینه که تولید محلی و مهمترین عامل ارتباطی سیمای مرکز با مردم استان در هر صبح جمعه بود، در فواصل پخش برنامههای شبکه اول سراسری نیز گاه اقدام به پخش برنامهها و پیام‌های کوتاه میکرد.

در  اسفند سال 1376 نیز «شبکه استانی سیما» به منظور انعکاس قابلیتهای علمی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان با روزی پنج ساعت پخش برنامه به ترتیب در شهرستانهای مشهد، نیشابور، سبزوار و اسفراین کار خود را شروع کرد و متجاوز از 50 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار داد. سپس ساعات تولید برنامه و جمعیت تحت پوشش افزایش یافت.

اما در سالهای اخیر سیمای شبکه خراسان رضوی با  24 ساعته  شدن تولید و پخش برنامه، 96/5 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش دارد. متناسب با این افزایش، توسعه مرکز در زمینههای تولید و پخش و رفتن به سمت دیجیتالی شدن در حال اجراست. به طوری که پروژه توسعه پخش دیجیتال 72 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش دارد.

سیمای شبکه استان یکی از شبکههای موفق استانی از نظر تولید و حضور در شبکههای سراسری و استانی است، به طوری که بالاترین میزان تولید و پخش را در میان مراکز استانها داراست.

 سیمای شبکه خراسان‌رضوی در جشنواره‌های تولیدات مراکز استان‌ها کارنامه درخشانی دارد، از جمله کسب عنوان برترین برترین‌ها در جشنواره چهاردهم، ضمن اینکه در جشنواره تولیدات مراکز دریافت جایزه برای برنامه‌های مختلف تلویزیونی، مرکز برتر در زمینه مستند و ساختار برنامه‌های ترکیبی، شبکه استانی برتر، سیمای برتر، بهترین کارگردانی، مرکز برتر برای بهترین همکاری با امور بین‌الملل در ارسال آثار به جشنواره‌های خارجی، دریافت تندیس و لوح افتخار مرکز برتر و برترین سیمای استانی را در کارنامه خود دارد.

صدا و سیمای خراسان‌رضوی یکی از بزرگترین مراکز رادیویی و تلویزیونی کشور است که به دلیل قرار گرفتن در کنار مضجع شریف و منور ثامن الحجج (ع)، حضور مقام معظم رهبری و شخصیت‌های تراز اول کشور در این شهر، پذیرای 25 میلیون زائر در سال، مهد جهان شیعه، همسایگی با کشورهای مهم منطقه، استقرار استان در مسیر شبکه‌های بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، موقعیت ممتاز استان به لحاظ هم‌جواری با کشورهای آسیای میانه و نقش مهم ژئوپلیتیکی آن در زمینه تعاملات بین‌المللی، تعدد مراکز بزرگ حوزوی و دانشگاهی، کشاورزی و صنعتی، تنوع اقلیم، قومیت‌ها، آداب و رسوم، وجود جاذبه‌های فراوان گردشگری و ... از اهمیت درخور و به سزایی برخوردار است.

صدا و سیمای خراسان‌رضوی در راستای تحقق افق ملی و استانی سعی نموده است به تقویت و تعمیق معرفت، بصیرت و باورهای دینی مخاطبان، رضایت عمومی نسبت به رسانه محلی، شتاب بخشیدن به توسعه همه جانبه استان، توسعه روابط رسانه‌ای با کشورهای همجوار، افزایش و توسعه سطح پوشش جمعیتی، تقویت بنیه برنامه‌سازی، به کارگیری فن‌آوری روز، احترام به اقوام و قومیت‌های مختلف، کمک کند و با شاخصه‌های بومی و محلی و پشتوانه تحقیقاتی و براساس میل، نیاز و مصلحت مخاطب و تولید برتر با اشراف کامل بر نظارت محتوایی، فنی و هنری در سه مرحله قبل از تولید، حین تولید و بعد از پخش به منظور نظارت کیفی و محتوایی برنامه‌ها و مدیریت پیام گام بردارد.

شبکه استانی سیمای خراسان‌رضوی درحال حاضر نیز با 67 درصد میانگین رضایت مخاطبان و 24 ساعته شدن برنامه‌های شبکه گامی بلند را به سوی افق چشم‌انداز در سال اول برنامه پنجم توسعه و اولین سال دهه پیشرفت و عدالت برداشته و به عنوان یک شبکه تمام عیار، سعی دارد تمامی توانمندی‌های استان را به منصه ظهور و بروز در این شبکه و نیز با طرح راه‌اندازی شبکه زیارت، برساند.

حضور فعال شهرستان‌های استان در تولید آثار فاخر با سفرهای شهرستانی مدیر کل، تبدیل استان به قطب انیمیشن، تولید مستندهایی با مضامین فرهنگی و اجتماعی، تولید سریال‌ها، تله فیلم‌ها، مدیریت منابع انسانی، در نظر گرفتن سیاست برون‌سپاری، مجهز شدن به فن‌آوریهای نوین ارتباطی، توسعه پخش دیجیتال در شهرستان‌های استان و شخصیت‌شناسی، سیره‌شناسی و اندیشه‌ شناسی حضرت رضا (ع) در دستور کار شبکه استانی قرار گرفته است.

شبکه استانی سیمای خراسان رضوی درحال حاضر با حدود 9 هزارساعت تولید و پخش برنامه، بیش از 93/2 درصد جمعیت استان را تحت پوشش دارد.

alt