رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

به مناسبت ده سالگی رادیو خراسان جنوبی - صفحه محتوايي گزارش

 

 

گزارش

به مناسبت ده سالگی رادیو خراسان جنوبی

به مناسبت ده سالگی رادیو خراسان جنوبی

به مناسبت ده سالگی رادیو خراسان جنوبی

پس از تفکیک استان خراسان جنوبی و قبل از اینکه صدا و سیمای خراسان جنوبی راه اندازی گردد، در تابستان 1384 یک گروه تجربی برنامه سازی رادیویی به همت مسئول فرستنده های رادیویی بیرجند و نهبندان و با 7 نفر نیرو در شهر بیرجند تشکیل شد و در یک استودیوی غیرحرفه ای در محل فعلی باشگاه خبرنگاران جوان، تعداد 13 بسته صوتی شامل نمایش های رادیویی، موسیقی محلی، شعرخوانی و... تولید گردید که با ارسال آنها به رادیو خراسان رضوی از مرکز مشهد به طور روزدرمیان در برنامه ای عصرگاهی تحت عنوان «اینجا خراسان است» پخش می شد.

پس از آن پخش اذان صبح به افق بیرجند و پخش ویژه برنامه های سحر و افطار ماه رمضان در مهرماه 84 آغاز شد و پخش اولین برنامه زنده با نام سلام هم استانی در 16/8/84 از صدای خراسان جنوبی آغاز شد و در این روز رسماً رادیو محلی خراسان جنوبی آغاز به کار کرد. بلافاصله پس از این تاریخ سفر ریاست جمهوری وقت به استان پیش آمد که رادیو خراسان جنوبی علی رغم عمر چند روزه خود موفق به پوشش این سفر و پخش زنده سخنرانی های ریاست جمهوری در  شهرستان های استان شد.

از آبان تا اسفندماه 84 روزانه به مدت حدود 2 ساعت برنامه شامل برنامه های سلام هم استانی (صبحگاهی)، ظهر شرعی (معارفی ظهر) و... پخش می شد. به طوری که در طی این مدت تا پایان سال 84 حدود 250 ساعت برنامه پخش گردید. ولی به سرعت میزان ساعت پخش رادیو محلی خراسان جنوبی افزایش یافت به طوری که در آبان ماه سال 86 یعنی دو سال بعد با حدود 14 ساعت تولید و پخش شبانه روزی به شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ارتقاء یافت و مکان آن از محل فعلی باشگاه خبرنگاران جوان به محل ساختمان فرستنده رادیویی بیرجند واقع در انتهای خیابان شهید آوینی انتقال یافت که دارای تعداد 2 استودیوی موقت تولید و یک استودیو پخش بود که کاملاً غیراستاندارد بودند و امکانات محدودی داشتند. صدای خراسان جنوبی با تلاش و همت نیروهای مستعد از مرحله تاسیس به مرحله تثبیت رسید.

روند تولید در صدای خراسان جنوبی

معاون صدای خراسان جنوبی درخصوص میزان تعهدات سالانه رادیو خراسان جنوبی گفت: تعهدات تولید سالانه صدای خراسان  جنوبی از ابتدای تاسیس آن در سال 1384 از 250 ساعت به 2700 ساعت در سال های 1388 و 1389 و سپس به 3000 ساعت در سال های 1390 تا 1394 رسید. استان خراسان جنوبی در آغازین سال های تاسیس خود دارای تعداد 8 شهرستان شامل بیرجند، قاین، نهبندان، فردوس، سربیشه، سرایان، بشرویه، درمیان بود و سپس شهرستان طبس نیز به این استان اضافه شد و دو منطقه خوسف و زیرکوه نیز به شهرستان ارتقاء  یافتند به طوری که تعداد شهرستان های آن به 11 رسید و این در حالی است که هرکدام از این مناطق و شهرستان ها دارای فرهنگ، آداب و رسوم، لهجه و گویش متفاوتی هستند و علاوه بر این اقوام مختلفی از عشایر و مرزنشینان و حتی عرب زبانان در این منطقه ساکن هستند و به دلیل همجواری با استان سیستان و بلوچستان، فرهنگ برخی شهرستان ها مانند نهبندان با فرهنگ آن استان نزدیکی دارد و از طرفی این استان دارای حدود 2000 روستا است که بخش عظیمی از مخاطبان رادیو را روستایی های استان تشکیل می دهند. بنابراین اقناع مخاطبان رادیو در این استان با مشکلاتی همراه است اما رادیو خراسان جنوبی از ابتدای تاسیس تلاش نمود برای سلیقه های مختلف مخاطبان شهری و روستایی و اقوام مختلف این استان، برنامه های متنوعی تولید نماید. علیرضا احمدی با اشاره به موضوعات مهم در برنامه سازی رادیو خراسان جنوبی افزود: این برنامه ها در زمینه های نمایش، مستند، برنامه های تفریحی و سرگرمی مانند برنامه های عصرگاهی و مسابقات رادیویی، خانواده، کودک، نوجوان، جوان، برنامه های معارفی ویژه اذان صبح و ظهر، روستا، برنامه های فرهنگ مردم، بسیج، کتاب و کتابخوانی، بهداشت و سلامت، مواد مخدر، برنامه های ورزشی شامل ورزش صبحگاهی و میزگردهای ورزشی و اطلاع رسانی ورزشی، میزگرد معارفی، نخبگان و استعدادهای برتر، برنامه های فرهنگی ادبی شبانه، نماز جمعه مرکز استان و شهرستان ها، برنامه صبحگاهی، برنامه های مردم و مسئولان و... می باشد.همچنین در مناسبت های مهم تقویمی سال مانند عید نوروز، ماه مبارک رمضان، ماه محرم، دهه فجر، جشن عاطفه ها، جشن نیکوکاری، روز قدس، شهادت و ولادت ائمه اطهار(ع) ، هفته دولت، هفته دفاع مقدس و ... نیز ویژه برنامه های مناسبتی برای مخاطبان پخش شده است.

وی در خصوص مخاطب محوری دربرنامه های رادیویی  در طی این 10 سال گفت: صدای خراسان جنوبی تلاش نموده با پخش برنامه های زنده در میان مردم در مکان هایی مانند پارک ها، میادین و مساجد و امامزادگان شهر بیرجند، ارتباط تنگاتنگی با مخاطبان داشته باشد. به طوری که برخی برنامه ها مانند جشن عاطفه ها، جشن نیکوکاری، جشن عیدغدیر، جشن میلاد امام رضا(ع)، زیارتنامه رسول اکرم(ص) از بعید، دعای عرفه، شب های قدر و... در هر سال در جمع مردم و از طریق واحد سیار رادیو خراسان جنوبی به صورت زنده پخش شده است.

 

همچنین پس از الحاق شهرستان طبس به استان خراسان جنوبی توجه ویژه ای به آستان مقدس امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) این شهرستان صورت گرفته است و برخی از برنامه ها مانند شب های قدر و زیارتنامه اربعین و سوگواره گل های آسمانی از این مکان به صورت زنده پخش شده است. به طوری که در طی این 10 سال حدود 100 برنامه به صورت زنده در خارج از استودیو پخش شده است.

حضور در شبکه های استانی و ملی

معاون صدای خراسان جنوبی، معرفی متقابل توانمندی ها، استعدادها و جاذبه های گردشگری و فرهنگ مردم استان خراسان جنوبی و استان های دیگر کشور، ارتباط زنده تلفنی با گزارشگران و گویندگان برنامه های رادیویی شبکه های استانی صدا و شبکه های ملی را ازجمله برنامه های رادیو اعلام کرد که حضور صدای استانی خراسان جنوبی را در شبکه های استانی وملی پر رنگ تر کرده است ونیز به منظور ایجاد رابطه معنوی با اماکن مذهبی، ارتباطات ویژه ای در مناسبت های مذهبی با مراکز مشهد، قم ، شیراز وارتباطات تلفنی  با گزارشگران اعزامی به مکه معظمه و کربلای معلی و گزارشگران و مسئولان و راویان کاروان های راهیان نور نیز به طور مداوم در دستور کار تولید صدای خراسان جنوبی قرار دارد.

تاثیر رادیو خراسان جنوبی در تقویت وحدت ملی

احمدی ساخت برنامه های تاثیرگذار رادیو خراسان جنوبی را در تقویت وحدت بین اهل تسنن وتشیع را ضروری دانست و گفت: از آنجایی که اقوام مختلفی در استان زندگی می کنند رادیو خراسان جنوبی تلاش نموده است در جهت وحدت مردم منطقه گام بردارد و برنامه های متنوعی را در این راستا و در جهت معرفی فرهنگ و اشترکات فرهنگی مردم استان تولید نماید: بُقبند(معرفی روستاهای استان)، شهر به شهر (معرفی توانمندی ها و استعدادها ی استان)، پله پله تا اوج (معرفی مشاهیر و نخبگان استان)، دیرینه های پایدار (معرفی اماکن تاریخی استان)، پوشش همایش های وحدت بخش از جمله همایش «پیامبر اسلام محور همدلی و همزبانی» (بعثت94)، برنامه «گلگشت» با هدف معرفی قابلیت های شهرهای استان، پوشش همایش ها و تولید ویژه برنامه های وحدت بخش از جمله  هفته وحدت و... میزگردهایی همانند برنامه «سراج» با حضور علمای شیعه و سنی این استان تولید و پخش نموده است که عملاً در راستای ایجاد وحدت منطقه گام برداشته و مورد استقبال اقشار و گروه های مختلف قرار گرفته است.

معاون صدای خراسان جنوبی از میزان رضایتمندی 85 درصدی مخاطبان رادیوی استانی خبرداد و گفت: در بازه زمانی بهار 88 تا پایان تابستان 94  و طی نظرسنجی های صورت گرفته از مخاطبان رادیو در شهر بیرجند، میانگین میزان شنونده های رادیو، حدود 30 درصد و میانگین میزان رضایت آنان از برنامه های رادیویی استان 85 درصد است".

همین میزان رضایتمندی از برنامه های تولیدی، در کنار کیفیت تولیدات رادیویی، تأثیر بسزایی در تعیین جایگاه یک رادیو در بین دیگر همتایان خود در سطح کشور دارد. احمدی در این زمینه هم خاطرنشان می کند:" از سال 91، اداره کل صدای استان های صدا و سیمای کشور، به طور رسمی رتبه بندی شبکه های استانی صدا را در دستور کار قرار داد که طبق نخستین ارزیابی های صورت گرفته توسط این حوزه، در همان سال 91 صدای خراسان جنوبی در بین 32 شبکه رادیویی، بر جایگاه ششم ایستاد، این رتبه در سال  92 به رتبه پنجم صعود کرد" .

 

او تأکید می کند:" این موفقیت ها در حالی رقم خورده که صدای خراسان جنوبی در سال 84 افتتاح شده  و عمر آن در مقایسه با بسیاری از شبکه های رادیویی دیگر مانند مراکز مشهد، اصفهان، مازندران و... بسیار کوتاه است و از نظر منابع فنی و مالی با بسیاری از شبکه های درجه یک رادیویی قابل مقایسه نیست ولیکن با تکیه بر نیروهای مستعد و توانمند خود توانسته در رقابت تنگاتنگ با بسیاری از شبکه های رادیویی دیگر به جایگاه ارزشمندی دست یابد".

وسخن آخر اینکه، این رادیوی جوان  با عمر 10 ساله خود توانسته پیشتاز  ازمراکز بزرگ دیگر موفقیت های ارزنده ای را کسب کند که حضور موفقیت آمیز برنامه های مختلف این مرکز در جشنواره های ملی و بین المللی، خود گواهی بر این مدعاست. از مهم ترین افتخارات این مجموعه می توان به حضور و کسب عناوین برتر در دهمین جشنواره بین المللی رادیو و دومین اجلاس جهانی صدا در سال 1388 تهران، مسابقه رادیو تلویزیونیABU Prizes 2010   ژاپن، هفدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان ها سال 1389 بندر عباس، یازدهمین جشنواره بین المللی رادیو و سومین اجلاس جهانی صدا در سال 1390، جشنواره بین‌المللیPRIX MARULIC 2013-، چهارمین اجلاس جهانی صدا در سال 1391، جشنواره  prix marulic کشور کرواسی در سال 1392، جشنوارهURTI فرانسه در سال 1392 و... اشاره کرد.  بر این اساس صدای خراسان جنوبی در ارزیابی سالانه 1393 اداره کل صدای استان ها، به «جایگاه سوم» دست یافت که در همین راستا، طی نشست مدیران کل و معاونان صدای استان ها با معاون محترم امور مجلس و استان های سازمان، مدیر کل مرکز خراسان جنوبی تقدیر شد.

کسب مقام چهارم کشوری در بهار و رتبه پنجم در تابستان امسال هم مدال های افتخار دیگری است که به همت نیروهای جوان و مستعد، بر گردن رادیوی استان آویخته شده است.