سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

به مناسبت ده سالگی سیمای سمنان-گزارشی ازفعالیت های سیمای سمنان - صفحه محتوایی خبر

 

 

به مناسبت ده سالگی سیمای سمنان-گزارشی ازفعالیت های سیمای سمنان

  استان سمنان با مساحتی بالغ بر 95815 کیلو متر مربع 8/5% مساحت کشور را تشکیل می دهد که از نظر وسعت در میان استان ها در رتبه ششم قرار دارد . بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان سمنان دارای شهرستان های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، آرادان و میامی می باشد. این استان در همسایگی استان های مازندران، گلستان، اصفهان، تهران و قم قرار دارد .

صدا و سیمای مرکز سمنان فعالیت های خود را با دو فرستنده 10 کیلو وات رادیویی سمنان و یک کیلو وات دامغان در سال 1355 آغاز و به تدریج گسترش پیدا کرد و در حال حاضر دارای شبکه استانی صدا و شبکه استانی سیما می باشد.

شبکه استانی سیمای این مرکز در تاریخ سی ام بهمن یکهزار و سیصد و هشتاد و یک همزمان با عید سعید غدیر خم به همت مسئولان کشوری، استانی و مدیران و کارکنان این مرکز افتتاح گردید. این شبکه در سی ام بهمن یکهزار و سیصد و نود و یک  ده ساله می شود.

از پنجم تیر 1371، سیمای مرکز سمنان هر جمعه مهمان مخاطبان آن سال ها بود. برنامه هایی که مردم خوب استان هر هفته منتظر پخش آنها از سیمای محلی بودند.

alt

 حتما یادتان هست گزارش آدینه، برنامه کودک و یا برنامه جوان، اگر چه برنامه ها ترکیبی ساده داشتند ولی مردم، همین که شهر و دیار خود را هر هفته در تلویزیون می دیدند شاد و خرسند می شدند.

تلاش، کوشش و همت برنامه سازان سیمای مرکز سمنان در پاسخ به لطف و محبت مخاطبان باعث گردید پس از ده سال تجربه برنامه سازی و آماده کردن صدها برنامه در طبقه های مختلف، در سي‌ام بهمن سال 1381 همزمان با عيد سعيد غدير خم به همت مسئولان استاني، مديران و پرسنل صدا و سيماي مركز سمنان و با حضور رياست وقت سازمان صدا و سيما، نماينده ولي‌فقيه در استان، روحانيت معزز، مسئولان وقت صدا و سيماي مركز سمنان، مديران استاني و شهرستاني و نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي سمنان، شبكه استانی سیمای مرکز سمنان به منظور تقويت انسجام و اتحاد ملي، شكوفايي و پرورش استعدادهاي هنرمندان استان سمنان به بهره‌برداري برسد.

شبکه استانی سیمای مرکز سمنان هم اکنون با تولید ده ها تله فیلم، تله تئاتر ، مستند و انیمیشین، برگ افتخاری دیگر برای استان به ارمغان آورده و چندین مرتبه توانسته است سکوهای مهم جشنواره های داخلی و خارجی تلویزیونی را کسب نماید.

راهيابي مستند" تالم به جشنواره الجزیره در کشور قطر و بخش مسابقه جشنواره "بار" کشور مونته نگرو، راهیابی مستند برکت به جشنواره بوسنی و هرزگوین و دریافت بهترین جایزه صدابرداری در جشنواره فیلم کوتاه منطقه ای دنا، دریافت جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم های صنعتی  توسط برادران زمین و راهیابی این مستند به جشنواره وارش و راهیابی به بخش مسابقه جشنواره حقیقت، راهیابی مستند روشنگر به جشنواره فیلم مقاومت در بخش جلوه گاه نور و راهیابی انیمیشن دو مادر و مستند گلیچ به جشنواره وارش از افتخارات سیمای مرکز سمنان است البته مسرت بخش ترين خبر جشنواره ای سيماي مركز سمنان در سال جاری دريافت جايزه بهترين فيلم جشنواره بين اللملي "ياهورينا" در كشور "بوسني و هرزگوين" توسط مستند "بركت" به تهيه كنندگي "احمد خراساني" و كارگرداني "مهدي مرادي حقيقي" است که توانست در بين 80 اثر از 25 كشور جايزه بزرگ و تنديس طلايي جشنواره ياهوريناي بوسني  را از آن خود کند و همچنین موفق به دریافت جایزه فیلم برگزیده جشنواره سن پطرزبورگ شد.

به این مناسبت گزارشی تهیه شده که تقدیم مخاطبان محترم می گردد.

علی مسلمان قائم مقام صدا و سیمای مرکز سمنان در گفتگو با خبرنگار ماضمن تبریک دهمین سالگرد شبکه استانی به مردم استان و عوامل سیمای این مرکز، سی ام بهمن  ماه را روزی بیاد ماندنی و فراموش نشدنی برای صدا و سیمای مرکز سمنان دانست گفت: ده سال از افتتاح شبکه استانی سیما ی مرکز سمنان می گذرد، ده سالی که شبکه استانی تجربیات زیادی پشت سر نهاده است و نیروهای با تجربه جای خویش را به نیروهای جوان و مستعد سپردند و نیروهای جوان نیز در جهت کسب تجربه برآمدند.

وی افزود: در یک نظر برنامه های شبکه استانی سیما در طی این دهه از یک رشد کمی و کیفی قابل قبولی برخوردار بوده است که باید به دوستان و همکاران عزیزمان دست مریزاد گفت اما در دنیای رقابت رسانه ای و تعدد رسانه های داخلی و خارجی رقابت بسیار سخت و نفس گیر می باشد و باید برای جلب اعتماد و جذب مخاطب سر از پا نشناخت و شب و روز تلاش و مجاهده نماییم تا رسالت سازمانی خویش را انجام دهیم. قائم مقام صدا و سیمای مرکز سمنان بیان داشت: در رسانه دینی باید ذائقه و میل مخاطب را بر اساس مصلحت مخاطب تغییر داد که کاری بس دشوار است و باید همتی مضاعف پیشه خود سازیم که شدنی است.

alt

احمد نیک کار معاون سیمای مرکز سمنان هم در نشست با خبرنگار ما گفت: ده سال پر افتخار را پشت سر گذاشته ايم و سالهايي پر اميد پيش رو داريم .

وی افزود:در اين سال ها سيماي این مركز به جهت وجود نيرو هاي متخصص و هنرمند بومي در سه ساختار" مستند " ، " تله تاتر " و "انيميشن" توانمندي هاي خود را به اثبات رسانده است .

نیک کار اظهار داشت: در ساختار هاي تله فيلم،  سريال و عروسكي نيز تجربيات خوبي صورت گرفته است و اينك مي توان با اتكا به نيرو هاي بومي آثار با كيفيتي را در ساختار هاي مذكور توليد نمود.

معاون سیمای مرکز سمنان ميانگين نمرات ارزيابي كسب شده از زمان افتتاح تاكنون را نشان دهنده ارتقاي چشمگير سطح كيفي برنامه هاي شبكه استاني سمنان دانست و گفت:  اين امر مرهون تلاش همكاران  متعهد و متخصص اين شبكه و ياري  واحد هاي پشتيباني كننده است.

نیک کار ابراز داشت: طي يك سال گذشته 18عنوان افتخار در جشنواره هاي گوناگون نصيب سيماي مركز شده است كه مجموعا" 11 مورد راهيابي به بخش داوري ، 3 مورد كسب عنوان برگزيده در جشنواره هاي ملي  ،و از 7 مورد راهيابي به بخش داوري و  2 مورد كسب عنوان برگزيده در جشنواره هاي بين اللملي بوده است .

وی با سپاسگزاری از همکاران پر توانش در سیما اضافه کرد: اخيرا" تعهدات توليدشبكه استاني از 900 ساعت به 1515 ساعت افزايش يافته و انجام اين تعهدات نياز به تلاشي بيش از پيش دارد . شبكه استاني سمنان در نظر دارد با برنامه ريزي مدون ، اتكا به نيرو هاي بومي و بهره گيري از هنرمندان استاني ،در سال هاي آتي آثاري بومي و فاخر، قابل پخش از شبكه شما و ديگر شبكه هاي سراسري و قابل ارائه به جشنواره ها ملي و بين المللي توليد نمايد . همچنين جذابيت بخشي به برنامه هاي روتين جهت افزايش ميزان مخاطب و رضايت بينندگان و ايجاد محيط كاري منظم ،قانونمند و در عين حال صميمانه و آرامش بخش براي همكاران از اولويت هاي برنامه كار ي شبكه استاني سمنان  مي باشد.

حسین صادقی مدیر تولید سیما اولین، مهمترین و بهترین آرزو را در آستانه دهمین سالگرد شبکه استانی سیمای مرکز سمنان داشتن نعمت صحت و سلامتی و همینطور شادی و شادکامی برای همه همکاران خود در تمامی واحدهای مرکز دانست و گفت: امسال هم تلاش داریم تا با همکاری همکاران سیما در جهت ارتقای سطح کیفی بیش از پیش گام برداریم.

وی افزود: طبق آمار ارزیابی سیمای استان ها در سال های اخیر برنامه های این مرکز افزایش سطح کیفی خوبی داشته است که امیدوارم بتوانیم این روند را حفظ کرده و حتی این سطح را افزایش دهیم.

صادقی موفقیت آثار این مرکز راجشنواره های یاهورینای بوسنی ، مونته نگرو ، جشنواره نگاه سبز سن پترزبورگ و جشنواره های داخلی سینما حقیقیت، جشنواره فیلم های صنعتی، جشنواره عمار، جشنواره مقاومت ، وارش ، جشنواره دنا ، جشنواره رویش و ...... را نشان دهنده توان و تخصص برنامه سازان سیمای مرکز سمنان در تولید آثار فاخر دانست.

سعید اخلاقی مدیر پخش سیما می گوید:با توجه به اینکه صدا و سیما دانشگاه عمومی می باشد استفاده از برنامه های تلویزیون برای اینجانب نوعی بهره مندی از این دانشگاه و آموزش از این رسانه عظیم است . لذا فعالیت و همکاری در این رسانه برای من موهبتی الهی و فرصتی مغتنم است که از این بابت خداوند بزرگ را شاکرم .

وی گفت: از اینکه در این رسانه با همکارانی کار می کنم که همگی انسان های متعهد و فرهیخته هستند به خود می بالم و امیدوارم که به یاری خداوند و همکاری و مودت یکدیگر بتوانیم این شبکه را به جایگاه اصلی و واقعی و در خور مردم خوب استان مان برسانیم. از همه همکاران و عزیزانی که در طی مدت خدمتم از آنها مطالب زیادی آموختم تشکر و قدردانی می کنم .

جمال عبدوس مدیر تامین برنامه سیما ضمن تبریک دهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی سیما بیان داشت: مطمئنم که ارتقاء سطح کمی و کیفی تولیدات این مرکز طی این ده سال مرهون زحمات شبانه روزی و بی دریغ همکاران سختکوشی است که بی ادعا و بسیجی وار در همه شرایط در صحنه حاضر بوده و انجام وظیفه کردند.

ابوالفضل محمد خانی تهیه کننده پیشکسوت سیما گفت: واقعیت این است که ما یک گروه همدل و همراه بوده و هستیم و توانستیم در طول این ده سال به مدد الهی و همکاری و همدلی به بسیاری از موفقیت ها دست یابیم . امیدوارم که این همراهی و همدلی همیشگی و مستدام باشد .

 وی در تعریف تلویزیون و علت فعالیت خود در صدا و سیما بیان داشت: آلوین تافلر معتقد است تلویزیون تنها وسیله ای است که انسان امروزی را به موج سوم ( فراتکنولوژی ) حیات اجتماعی خویش منتقل کرده است . عظمت این پدیده و کار آیی و کاربرد آن در عصر تکنولوژی و فراتکنولوژی هر انسان مسلمان و آگاه را علاقمند می سازد که از این دستگاه برای پیشبرد اهداف عالیه اسلام و نظام اسلامی بهره لازم و کافی و وافی را ببرد .

از سوی دیگر همانگونه که می دانیم امام راحل (ره) صدا و سیما را بعنوان دانشگاهی انسان ساز معرفی کرده است و این وظیفه انسان مسلمان و انقلابی را بیشتر می کند تا بتواند از این دستگاه بهترین بهره ها را برای انتقال مفاهیم اسلامی و ایمانی و رسیدن به مدینه فاضله ببرد. فلذا چه فضایی مهمتر و بهتر از این مکان برای کار و تلاش و گذران عمر که انشاءالله تا به امروز بیهوده و بی ثمر نگذشته باشد .

علی شهسوار مدیر روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان هم دهمین سالگرد شبکه استانی سمنان را به مردم عزیز استان سمنان و اهالی رسانه خصوصا عوامل زحمتکش سیما تبریک و شاد باش می گوید و برای همه آرزوی موفقیت و بهروزی می کند.

تهیه و تنظیم : روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان

alt