جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

به مناسبت پانزده سالگی سیمای خراسان رضوی - شبکه پایتخت معنوی در یک نگاه - صفحه محتوایی خبر

 

 

به مناسبت پانزده سالگی سیمای خراسان رضوی - شبکه پایتخت معنوی در یک نگاه

تاریخچه تلویزیون در مشهد

در مهر ماه سال 1350 ساختمان رادیو و تلویزیون فعلی مرکز خراسان افتتاح و راه اندازی شد (البته کمی قبل از سال 1350 تصویر تلویزیون در این شهر ابتدا بسیار کم بود، اما به تدریج به تعداد گیرنده ها اضافه شد) و ایستگاه تلویزیون مشهد با روزی پنج ساعت پخش برنامه شروع به کار کرد. این مرکز که از طریق خطوط ماکروویو از برنامه های شبکه های سراسری استفاده می کرد، در تولیدمحلی نیز از مراکز فعال تلویزیونی به شمار می آمد. این فعالیت کم کم گسترش بیشتری می یافت. اما همچنان تولید محدود و تولید و پخش برنامه در روزهای جمعه و زمان پخش اذان به افق تهران ( اذان مغرب ) و ساخت برنامه هایی ویژه شبکه سراسری اختصاص داشت. این ارسال به صورت نوار برای تهران صورت می گرفت و شبکه سراسری نیز بطور مستقیم و یا به صورت نوار ویدیویی برنامه هایی برای شهرستانها ارسال می کرد.

در خرداد ماه سال 1371 سیمای مرکز تبدیل به سیستم رنگی شد. در سال 1372 سیمای مرکز خراسان با تولید 210 ساعت برنامه علاوه بر سیمای آدینه که تولید محلی و مهمترین عامل ارتباطی سیمای مرکز با مردم استان در هر صبح جمعه بود، درفواصل پخش برنامه های شبکه اول سراسری نیز گاه اقدام به پخش برنامه ها و پیام های کوتاه می کرد.

alt 

در سال 1376 نیز « شبکه استانی سیما » به منظور انعکاس قابلیت های علمی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان با روزی 5 ساعت پخش برنامه به ترتیب در شهرستانهای مشهد، نیشابور، سبزوار و اسفراین کار خود را شروع کرد و متجاوز از 50 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار داد. سپس ساعات تولید برنامه و جمعیت تحت پوشش افزایش یافت .

 اما   در  سال های اخیر شبکه استانی سیما ی خراسان رضوی  با  24 ساعته  شدن  تولید و پخش  برنامه،  5/96 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش دارد. متناسب با این افزایش، توسعه مرکز در زمینه های تولید و پخش و رفتن به سمت دیجیتالی شدن در حال اجراست. به طوری که پروژه توسعه  پخش  دیجیتال 72 درصد از  جمعیت استان را تحت پوشش دارد .

 شبکه استانی سیمای خراسان رضوی  یکی از شبکه های موفق استانی از نظر تولید و حضور در شبکه های سراسری و استانی است. به طوری که بالاترین میزان تولید و پخش را در میان مراکز استان ها داراست.

شبکه استانی سیمای خراسان رضوی در  جشنواره های تولیدات مراکز استان ها  کارنامه درخشانی دارد از جمله  در  کارنامه خود افتخار کسب عنوان مرکز برترین برترین ها (جشنواره چهاردهم) را دارد. ضمن اینکه در جشنواره تولیدات مراکز دریافت جایزه برای برنامه های مختلف تلویزیونی ، مرکز برتر در زمینه مستند و ساختار برنامه های ترکیبی، شبکه استانی برتر، سیمای برتر، بهترین کارگردانی، مرکز برتر برای بهترین همکاری با امور بین الملل در ارسال آثار به جشنواره های خارجی، دریافت تندیس و لوح افتخار مرکز برتر و برترین سیمای استانی را در کارنامه خود دارد.

همچنین آثار تولیدی سیمای مرکز در جشنواره های داخلی و خارجی حائز رتبه های برتر شده اند.

شبکه استانی سیمای خراسان رضوی شبکه آفتاب هشتم

صدا و سیمای خراسان رضوی یکی از بزرگترین مراکز رادیویی و تلویزیونی کشور است که به دلیل قرار گرفتن در کنار مضجع شریف و منور ثامن الحجج (ع) ، حضور مقام معظم  رهبری  و شخصیت های تراز اول کشور در این شهر، پذیرای 25 میلیون زائر در سال، مهد جهان شیعه، پخش مستقیم و روزانه اذان از حرم مطهر حضرت رضا (ع)، همسایگی با کشورهای مهم منطقه، استقرار استان در مسیر شبکه های بین المللی حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، موقعیت ممتاز استان به لحاظ همجواری با کشورهای آسیای میانه و نقش مهم ژئوپلیتیکی آن در زمینه تعاملات بین المللی، تعدد مراکز بزرگ حوزوی و دانشگاهی، کشاورزی و صنعتی، تنوع اقلیم، قومیت ها، آداب و رسوم، وجود جاذبه های فراوان گردشگری و ... از اهمیت درخور و به سزایی برخوردار است.

ضمن اینکه پدیده هایی چون مهاجرت و هجوم فرهنگی بیگانگان، تهدیدهایی است که استان را در معرض خطر قرار داده و رسالت رسانه استانی را در برخورد با این پدیده ها سنگین تر می کند.

صدا و سیمای خراسان رضوی در راستای تحقق افق ملی و استانی سعی نموده است ،به تقویت و تعمیق معرفت، بصیرت و باورهای دینی مخاطبان، رضایت عمومی نسبت به رسانه محلی، شتاب بخشیدن به توسعه همه جانبه استان، توسعه روابط رسانه ای با کشورهای همجوار، افزایش و توسعه سطح پوشش جمعیتی، تقویت بنیه برنامه سازی، به کار گیری فن آوری روز، احترام به اقوام و قومیت های مختلف، کمک کند و  با شاخصه های بومی و محلی و پشتوانه تحقیقاتی و  براساس میل، نیاز و مصلحت مخاطب  و تولید برتر با اشراف کامل بر نظارت محتوایی، فنی و هنری در سه مرحله قبل از تولید، حین تولید و بعد از پخش به منظور نظارت کیفی و محتوایی برنامه ها و مدیریت پیام   گام بردارد.

 صدا وسیمای خراسان رضوی  برای تحقق موارد یاد شده اقدام به تهیه و تولید برنامه های گوناگون در زمینه های مستند، تله فیلم، انیمیشن، سریال و ... می نماید. به طوری که هم اکنون در زمینه تولید ات فاخر  30 در صد افزایش داشته است . گواه این مدعا راه یابی  فیلم سینمایی تابستان طولانی  به جشنواره فجر می باشد .


در راستای تعدد مأموریت های واگذار شده در حوزه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و ... صدا و سیمای خراسان رضوی در چند سال اخیر طراحی و اجرای زیرساخت های ایجاد شبکه، بازسازی استودیوها، اجرای طرح اتوماسیون اداری، مکانیزاسیون بخش های مختلف و حرکت به سمت دیجیتالی شدن را در سرلوحه برنامه های توسعه ای خود قرار داده است.

alt 

شبکه استانی سیمای خراسان رضوی درحال حاضر نیز با 67 درصد میانگین رضایت مخاطبان و 24 ساعته شدن برنامه های شبکه گامی بلند را به سوی افق چشم انداز در  سال اول برنامه پنجم توسعه و اولین سال دهه پیشرفت و عدالت برداشته و به عنوان یک شبکه تمام عیار، سعی دارد تمامی توانمندی های استان را  به منصه ظهور وبروز در این شبکه و نیز  با طرح راه اندازی شبکه زیارت ، برساند.

وجود شرایط محیطی جدید، نیازهای متنوع مخاطبان به ویژه جوانان، وجود ارتباطات و تعاملات گسترده و فن آوری های نوین ارتباطی از جمله ضرورت های افزایش برنامه های شبکه پایتخت معنوی در دومین کلان شهر مذهبی جهان و در سال جهاد اقتصادی به موازات تلاشی مجاهدانه در سپهر رسانه ای امروز است.

حضور فعال شهرستان های استان در تولید آثار فاخر با سفرهای شهرستانی مدیر کل، تبدیل استان به قطب انیمیشن، تولید مستندهایی با مضامین فرهنگی و اجتماعی، تولید سریال ها، تله فیلم ها، مدیریت منابع انسانی،  در نظر گرفتن  سیاست برون سپاری(35 درصد از تولیدات)،  مجهز  شدن به فن آوری های نوین ارتباطی ، توسعه پخش دیجیتال در شهرستان های استان، شخصیت شناسی و سیره شناسی و اندیشه شناسی حضرت رضا (ع) در دستور کار شبکه استانی قرار گرفته است.

شبکه استانی سیمای خراسان رضوی درحال حاضر با حدود 9هزارساعت تولید و پخش برنامه بیش از 2/93 درصد جمعیت استان را تحت پوشش دارد.

در مجموع می توان گفت صدا و سیمای خراسان رضوی یک شبکه استانی نیست، بلکه با توجه به مأموریت های گسترده محوله در حد یک شبکه ملی و فراملی به ایفای نقش می پردازد و به رسالت پیام رسانی ویژه مخاطبان به گستره استانی به پهناوری خراسان رضوی مشغول است.

 تهیه و تنظیم: روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی

 alt

alt