سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بومی سازی کامل فن آوری سی. جی. آی. درکشور به همت مرکز همدان - صفحه محتوایی خبر

 

 

بومی سازی کامل فن آوری سی. جی. آی. درکشور به همت مرکز همدان


نخستین مستند داستانی کشور به روش سی. جی. آی. در صدا و سیمای مرکز همدان ساخته شد.

این مستند داستانی که "عدالتخانه" نام دارد به تهیه کنندگی و کارگردانی رسول صانعی ساخته شده است و چهل بازیگر و صد هنرمند در آن نقش آفرینی می کنند.

صانعی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: روش (سی. جی. آی.) C.G.I"" مخفف  computer. Graphics. Icons  و یکی از روش های پیشرفته فیلم سازی و مورد استفاده در هالیوود است .

وی افزود: در این روش با استفاده از رایانه می توانیم هر رویایی را تبدیل به واقعیت کنیم مثلا می توان یک لوکیشن تاریخی عظیم را با هزنیه ای بسیار پایین بازسازی کرد و اگرچه از آخرین روش های رایانه ای و پرده سبز استفاده می شود اما علاوه بر استفاده بهینه و با صرفه از زمان و هزینه، بیننده فضای سه بعدی یا چند بعدی را نیز تجربه می کند.

وی اظهار داشت: مستند داستانی عدالتخانه، داستانی در قالب رومنز (داستان عاشقانه) است که در آن اتفاقات سیاسی اجتماعی 120 سال پیش  همدان به عنوان نخستین شهر دارای" شورای فوائد عامه" یا مجلس در کشور به تصویر کشیده می شود. 

alt

صانعی درباره نحوه ساخت این مستند با بهره گیری از روش سی. جی. آی تصریح کرد: در اجرای این تکنیک اول لازم بود یک گروه کاری و متخصص را به خوبی شناسایی و برای کار انتخاب کنم . بعد فیلم هایی را که در دنیا با استفاده از این روش ساخته شده بود به خوبی و با دقت دیدیم. سپس تیتراژ این فیلم ها را ترجمه کردیم و مجددا پشت صحنه ها را دیدیم تا متوجه شویم چه گروه هایی در ساخت درگیر هستند و چه وظایفی بر عهده دارند.

وی ادامه داد: این کار در میان کارهای hi production  (یا کارهای بسیار پر زحمت) قرار دارد و به همین خاطر پس از یک سال کار تحقیقاتی، اولین گام ها را با شروع  پیش تولید آغاز کردیم. در این مرحله ابتدا نقشه های اولیه شهر همدان را بررسی و با رایانه بازسازی کردیم. از مناطقی هم که آثار به جای مانده از دوره قاجار داشت به شکل دقیق عکاسی کردیم و نقشه اولیه شهر را با توجه به نیازهای قصه فیلم طراحی کردیم .

صانعی با بیان اینکه فضاهای خارجی داستان را دسته بندی و ابتدا برای روشن شدن فضا استوری بورد طراحی کردیم گفت: دراستوری بورد همه حرکات بازیگران با توجه به پشت صحنه آنها طراحی می شود. با توجه به اینکه همه صحنه ها مجازی است، استوری بورد کمک می کند که دستورهای کارگردانی اعم از حرکت دوربین، بازیگران و یا جنس پشت صحنه را بتوانیم همزمان محاسبه کنیم. این فن آوری در دنیا به این شکل در اختیار کارگردان قرار می گیردکه از طریق یک رایانه اتفاقاتی که قرار است در صحنه رخ دهد کارگردان از پیش می بیند که البته در همدان این امکانات به خاطر هزینه بالای آن وجود نداشت که در این حالت کار بسیار پیچیده می شود.

وی با اشاره به مراحل تولید این مستند ادامه داد: طراحی ها با توجه به حرکات دوربین و زوایای مختلف بافت یا تکستچر texture)) پیدا می کنند و کار بدست گروه ماسکر (یاپوشاننده) سپرده می شود. این گروه وظیفه دارند بخش هایی که با اصل کار به لحاظ بافت یا رنگ و نور مشکل دارند بپوشانند. برای ادامه کار دو گروه دیگر هم باید عمل کنند. گروه های "کامپازور" که وظیفه تطبیق نور پس و پیش زمینه را بر عهده دارند و گروه " کالر کالکشن" که باید رنگ و نور نهایی را درپروژه یکدست کنند.

صانعی با بیان اینکه تولید مستند با استفاده از این روش از نظر اقتصادی و میزان هزینه ها به صرفه است گفت: در زمان ضبط با توجه به حساسیت های بالای کار دو برنامه  Aو B نیزطراحی کردیم . در برنامه اول کار را به همین صورت ادامه می دادیم و برنامه دوم را هم طوری طراحی کردیم که در صورت عدم موفقیت سی. جی. آی. با حذف این قسمت توانسته باشیم عدالتخانه را در قالبی معمولی به تصویر بکشیم.

وی با اشاره به اینکه این مستند مراحل پایانی فنی را پشت سر می گذارد اظهار امیدواری کرد: مستند عدالتخانه به زودی آماده نمایش خواهد شد.

alt

گفتنی است: رسول صانعی از تهیه کنندگان و کارگردانان جوان و با ذوق و استعداد صدا و سیمای مرکز همدان و متولد 1358 و کارشناس ارشد کارگردانی با رتبه دو از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرکزتهران است. آواز پر جبرئیل  (راه یافته به جشنواره بیل بائو اسپانیا)، تله تئاتر "مبارز" (کاندید 5 جایزه در جشنواره بین المللی تئاتر فجر از مرکز همدان ) ، از کارهای ثبت شده صانعی است.

 برخی دیگر از عوامل تولید این مستند عبارتند از :

مدیر گروه سی. جی. آی: سعید خلیلی؛ مدیر تولید: محسن روحی؛ مدیر گروه سی. جی. آی.: سعید خلیلی طراح صحنه : سهیل شانه چی؛ موسیقی: کمال مدنی؛ تصویر برداری: رضا فرجی سفر؛  تدوین: رسول صانعی و رضا فرجی؛ سرپرست گروه تحقیق: ابوالفتح مومن؛ استری بورد: هادی اسدی؛  نقشه برداری و رورور: مهندس نظری دستیار کارگردان : سجاد گودرزی 

alt

alt