سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بیانیه اداره کل صدای استان ها ، جشنواره بیست و یکم – شهرکرد - صفحه محتوایی خبر

 

 

بیانیه اداره کل صدای استان ها ، جشنواره بیست و یکم – شهرکرد

بیانیه اداره کل صدای استان ها ، جشنواره بیست و یکم – شهرکردجشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز صدا و سیمای استان ها، آیینه ی تمام نمای حضور هنرمندانی است که، برای مردمان سرزمین دیرپای فرهنگها و آیین ها، بر ریشه های فرهنگ خود نقشِ ماندگاری می زنند. نگاهی دوباره به کارنامه خدمت صادقانه فعالیت همکاران بی ادعا در مراکز رادیویی استانها و رادیوهای شهری در گام بیست و یکم وجودمان را سرشار قدردانی از صاحبان اندیشه و هنر و پدیدآورندگان آثار ارزشمند استانی نمود .
آقای رییس و حضار محترم اجازه فرمایید با افتخار اعلام کنم که :
برترین های عرصه ی خلاقیت و نوآوری، گوش نواز و تلاش بهترین عوامل برنامه ساز در رسانه ی گرم و صمیمی رادیو قابل تقدیر است .پدیدآورندگان آثار در پهنه ی سرزمین عشق و دلدادگی و برجسته ترین راویان لحظه های" تلخ و شیرین" و" زشت و زیبا" به رنگ آوای اقوام و فرهنگ ها هستند. این همه حضور گرم، در این جشن سپاس از برترین های رادیویی در رنگین کمان استان ها و در عبور چهار دهه تلاش درخشان در پهنه ی سرزمین اسلامی مان ، ما را به ارادت و احترام به صاحبان تمامی 540 اثری؛ وامی دارد که  با رنگ آمیزی، تنوع و رصد موضوعات بکر به جشنواره آمدند و الحق که همه بهترین بودند.و انتخاب برترین از بهترین ها به مدد کارشناسان خبره که در گروه ای ویژه، آثار برآمده از تخصص و هنر را به داوری نشستند و چشم انداز روشن رادیوهای استانی را این گونه رقم زدند:
 هیات داوران بیست و یکمین دوره جشنواره صدای مراکز استان ها پس از بررسی آثار غیرنمایشی راه یافته به مرحله داوری در بخش های:اصلی، ویژه و جنبی براساس سیاستگزاری ستاد جشنواره،کار خود را به پایان رساند و با امعان نظر در متن و ساختار و همچنین کیفیت متن برنامه¬ها بر این موارد تأکید دارد:
1ـ ساختار مستند؛ ویژه و برنامه های جنبی در این دوره رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کردند که براین اساس هیات داوران به مدیران مراکز و مدیران برنامه ساز توصیه می کند به منظور ایجاد انگیزه و ارتقاء کیفی و حرفه ای برنامه ها، زمینه های آموزش، طراحی و ساخت برنامه های خلاقانه و جسورانه در حوزه های مختلف موضوعی را فراهم آورند.
همچنین در حوزه ی آموزش، نیاز برنامه سازان به برگزاری کارگاه های آموزشی و طراحی برنامه و کاربرد موسیقی به شدت احساس می شود.
2ـ توانایی و ذوق برنامه سازان اغلب مراکز استانی، نوید بخش این پیام است که با تجدیدنظر در نرخ نامه دستمزد برنامه سازی، شاهد افزایش کیفیت برنامه ها در آینده خواهیم باشیم.
3ـ عمده آثار بازشنوایی شده از منظر چالشی و مطالبه گری دچار سستی و ضعف مشهودی هستند که با اتخاذ سیاست های لازم از سوی مدیران و برنامه ریزان امید است در آینده اصلاح شود.
4ـ پس از بررسی آثار این دوره جشنواره، این نتیجه حاصل شد که با توجه به نامطلوب بودن کیفیت و کمیت کاربرد موسیقی و هم چنین قدیمی و تکراری بودن موسیقی آن ها، لازم است موسیقی های تازه و بازسازی شده به ویژه براساس موسیقی محلی و بومی مناطق مختلف کشور، تولید شود و در اختیار برنامه¬سازان قرار گیرد.
5ـ در طراحی برنامه ها، تحقیق و نگاه موشکافانه و علمی و استفاده از منابع قابل اعتماد می تواند بر غنا و جذاب تر شدن و تأثیرگذاری بیشتر برنامه ها موثر باشد.
هیات داوران برنامه های رادیویی غیرنمایشی، از مدیران محترم مراکز استان ها و برنامه-سازان محترم که با حضور فعال و مسئولانه خود باعث رونق و گرمی این دوره از جشنواره شدند تشکر و قدردانی می نماید.

اما هیات داوران برنامه های نمایشی رادیو اعلام می دارد که: جشنواره ی بیست و یکم توانایی های در خور توجه و رشد قابل اعتنای این هنر را در استان ها و مراکز رادیویی آشکار ساخته و باعث دلگرمی ،افتخار و احساس سربلندی شده است.
    در این میان آسیب هایی چون افراط در فرم گرایی ـ در حد فرم زدگی ـ در برخی از آثار
     شیوع وسیع استفاده از فن باز گشت به گذشته (فلاش بک ) نیز به وفور شنیده شد لذا توصیه می شود گام های لازم در تعدیل و رفع این آسیب برداشته شود
     لیکن باید گفت که نمایش رادیویی ،پیوند رسانه و هنر است و به واسطه ی این هنر بالنده و فروتن است که رسانه ی رادیو،"تخیل و احساس" را به قدرت اطلاع رسانی خویش می افزاید که همین ویژگی ذاتیِ نمایش رادیویی در فرم و محتوا ،توقع و انتظار ی خاص را از رسانه طلب می کند.