جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

تاکید بر کشف و پرورش استعدادها در مراکز صدا و سیما - صفحه محتوایی خبر

 

 

تاکید بر کشف و پرورش استعدادها در مراکز صدا و سیما

تاکید بر کشف و پرورش استعدادها در مراکز صدا و سیما


اعضای کمیسیون فضای مجازی و سیمای بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز، بر ضرورت کشف و پرورش استعدادهای بومی مراکز تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «هدهد 22»، چهارشنبه شب با حضور کمیل خجسته عضو کمیسیون فضای مجازی بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز روی آنتن رفت.
وی با اشاره به عناصر سازنده فضای مجازی اظهار کرد: محتوا یکی از این عناصر است ولی قدرت غالب در فضای مجازی، پلتفرم است.
خجسته با بیان اینکه محتوا هم در چارچوب پلتفرم تعریف می‌شود گفت: پلتفرم‌های خارجی، محتوا را تعیین می‌کنند و مجبوریم در برخی مواقع در همان قالب کار کنیم.
عضو کمیسیون فضای مجازی بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز با تاکید بر کنار گذاشتن پایتخت‌محوری در این حوزه عنوان کرد: نیروها و استعدادهای خوبی در مراکز حضور دارند ولی باید فضایی برای عرضه تولیدات آنها فراهم کنیم.

جشنواره نمادی برای سنجش کارنامه یک ساله مراکز است
وی ادامه داد: هر چه کار را به دست مردم بسپاریم، موفقیت بیشتری به دست می‌آوریم و در این بین سازمان صدا و سیما می‌تواند چارچوب‌ها را تعیین کند و کاربران فضای مجازی هم بر اساس همین هدایت و راهبری عمل خواهند کرد.
خجسته با اشاره به گسترش مراکز استانی صدا و سیما خاطرنشان کرد: باید به این توسعه، به چشم یک فرصت نگاه کنیم.
عضو کمیسیون فضای مجازی بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز افزود: این جشنواره نماد و شاخص بخش‌های مختلف فعالیت‌های صدا و سیماست و در این زمینه هدف‌گذاری هم می‌کند، در واقع قرار سالانه‌ای برای سنجش پیشرفت‌ها به شمار می‌رود.

شبکه‌های استانی ظرفیت‌های گردشگری چهارگوشه ایران را معرفی کنند
محمد خزاعی تهیه کننده سینما و از مجریان رسانه ملی دیگر مهمان برنامه بود؛ او همچنین داور بخش نمایش کمیسیون سیمای این دوره جشنواره هم هست.
وی گفت: همه آثار راه یافته به بخش داوری جشنواره بیست و دوم، قابل تقدیر هستند و انتخاب از بین آنها واقعا کار دشواری بود چرا که برخی از تله فیلم های مراکز، حتی از تولیدات شبکه های سراسری هم بهتر و شاخص‌ترند.
خزاعی با بیان اینکه برخی از آثار تولیدی شبکه‌های سراسری ویژه قشر خاصی هستند خاطرنشان کرد: با این حال چنین آثاری دغدغه مردم استان‌های دیگر غیر از تهران را ندارند بنابراین شبکه‌های استانی می‌توانند این مخاطبان را بهتر از شبکه‌های سراسری جذب کنند.
عضو کمیسیون سیمای بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز با بیان اینکه معرفی مناطق توریستی هر کشور یکی از مهمترین کارکردهای رسانه است گفت: شبکه‌های استانی می‌توانند با تکیه بر خرده‌فرهنگ‌های موجود در ایران، به معرفی مناطق گردشگری، آیین‌های بومی و محلی و دیگر جذابیت‌های کشورمان بپردازند.
وی تصریح کرد: در زمینه سیاست‌گذاری و تولید، شاهد عدم استقبال تهیه‌کنندگان و کارگردانان به رنگین‌کمان آیین‌ها و فرهنگ و فولکلوریک کشورمان هستیم در حالیکه استان‌های مرزی ایران، نقاط اشتراک زیادی با همسایگانمان دارند و این مسئله، دروازه ورود ما به عرصه بین‌الملل است.
خزاعی افزود: گسترش دادن فرهنگ شهرنشینی تهران از طریق فیلم‌ها و سریال‌های شبکه‌های سراسری به تمام کشور، موجب فراموش شدن فرهنگ بومی استان‌ها می‌شود و جالب اینکه بسیاری از نیروهای رسانه‌ای حاضر در پایتخت، از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند.
این تهیه‌کننده سینما با بیان اینکه نگاه مدیریت فرهنگی ما باید تغییر کند گفت: شبکه‌های استانی همواره به تولید آثار نمایشی پرداخته‌اند ولی باید هدف‌گذاری خاصی برای آنها صورت بگیرد و رویکرد اصلی آنها تقویت فرهنگ بومی باشد نه اینکه از عوامل و بازیگران پایتخت‌نشین استفاده کنند و موضوعات نیز همان مفاهیمی باشد که در شبکه‌های سراسری مورد توجه قرار می‌گیرند.
وی ادامه داد: اگر این نگاه به صورت جدی در شبکه‌های استانی نهادینه شود، استان‌‌ها به درستی معرفی و دغدغه‌های مردم بومی هر منطقه مطرح شوند، آنگاه چنین آثاری در سطح ملی هم دیده خواهند شد.
خزاعی با بیان اینکه استعدادهای زیادی در استان‌ها حضور دارند خاطرنشان کرد: صدا و سیما باید از بین منتخبین جشنواره‌ها، افرادی را برگزیند و سفارش تولید برای شبکه‌های سراسری به آنها بدهد تا این استعدادها به تدریج وارد چرخه تولید در سطح ملی و بین‌المللی شوند.
ارتباط مستقیم با صدا و سیمای مرکز ایلام، بخش دیگری از برنامه چهارشنبه شب بود.
گفتنی است برنامه تلویزیونی «هدهد 22» به مناسبت برگزاری بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز در شهر بجنورد، طی ده قسمت هر شب حوالی ساعت 21 به صورت زنده و با اجرای محمود گبرلو و تهيه كنندگي مهدي خدايي از شبکه «شما» پخش می‌‌شود.