جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

تأکید نمایندگان مردم اصفهان بر توسعه و اشتغال پایدار - صفحه محتوایی خبر

 

 

تأکید نمایندگان مردم اصفهان بر توسعه و اشتغال پایدار

تأکید نمایندگان مردم اصفهان بر توسعه و اشتغال پایدار

 

برنامه تلویزیونی «سروستان»، سهشنبه شب 12 دی ماه با حضور نمایندگان مردم شهرهای استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی از شبکه «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سهشنبه شب 12 دی ماه با حضور نمایندگان مردم شهرهای مختلف استان اصفهان به صورت زنده روی آنتن این شبکه و سیمای مرکز اصفهان رفت.

در برنامه این هفته، علی بختیار نماینده مردم شهرهای گلپایگان و خوانسار و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی خانه ملت و اکبر ترکی نماینده مردم شهرستان های فریدن، چادگان، فریدونشهر، بوئین و میاندشت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

اکبر ترکی در ابتدای برنامه با اشاره به اینکه اصفهان همواره جزو استانهای برخوردار تلقی میشود اظهار کرد: بعد از تهران، اصفهان دارای درآمد بیشتری نسبت به سایر استانهاست ولی آنچه به استان بر میگردد، سبب شده اصفهان رتبههای حدود 13 یا 14 را داشته باشد.

وی افزود: اصفهان انسانی توسعهیافته محسوب میشود ولی شهرستانهایی مانند فریدنن، چادگان و فریدونشهر جزو مناطق محروم به شمار میروند و مشکلات عدیدهای دارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمینهای اصفهان سه درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل میدهند خاطرنشان کرد: ظرفیتهای عالی در سراسر استان وجود دارند که سهم شهرستانهای کوچک هم از این قضیه کم نیست بنابراین با توجه بیشتر مسئولان، شاهد رشد توسعهیافتگی در سراسر اصفهان خواهیم بود.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان: اگر نیمی از برنامه ششم اجرایی شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد

وی به آمایش سرزمینی و طرح آن در مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: در استان اصفهان، سازمان برنامه و بودجه و استانداری این طرح را از شهرستان خوانسار شروع کردهاند.

ترکی خاطرنشان کرد: تأمین آب یکی از مهمترین موضوعات در توسعه فراگیر است ولی لازم است در این بین به مدیریت آب هم توجه داشت و البته برای این منظور نیازمند نگاهی ملی در سطح کشور هستیم.

منتخب مردم فریدن، چادگان، فریدونشهر، بوئین و میاندشت در خانه ملت به برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح کرد: این برنامه به گونهای تدوین و تصویب شده که حتی اگر 50 درصد آن اجرایی شود، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد.

وی به ویژگیهای این برنامه پرداخت و افزود: از جمله این خصوصیات میتوان به تأمین حدود دو میلیون شغل اشاره کرد؛ لازم است دولت بودجه سالانه را طی پنج سال آینده به عنوان برشی از برنامه ششم ارائه دهد تا شاهد بالندگی در حوزههای مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باشیم.

ترکی با بیان اینکه مجوزهای لازم برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی بسیار زیاد هستند و زمان زیادی از افراد میگیرند خاطرنشان کرد: مشکل اینجاست که بعد از دریافت همه این مجوزها، بانکها پیش روی کارآفرینان قرار میگیرند و چالش اصلی برای دریافت تسهیلات شروع میشود ضمن اینکه دولتها، قوانین وضع شده برای کاهش بورورکراسی را اجرا نمیکنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان خانه ملت با تأکید بر ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستانهای استان اصفهان گفت: راهاندازی خطوط راهآهن نیز میتواند به توسعه پایدار و فراگیر در اقصی نقاط کشور کمک کند.

وی ادامه داد: بر اساس هماهنگیهای صورت گرفته میان دولت و مجلس، مقرر شده در سال آینده و در زمینه قیمت آب، برق و گاز شاهد افزایش قیمت نباشیم.

 

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی: در ایجاد فضای کسب و کار دچار چالشهای فراوانی هستیم

علی بختیار دیگر نماینده حاضر در این برنامه نیز با بیان اینکه اصفهان یکی از پناورترین استانهای کشور محسوب میشود گفت: این منطقه کشورمان به دلیل ظرفیتهای گوناگون، در حوزههای مختلف گردشگری، کشاورزی، دامداری، صنعت، معدن، بازرگانی و خدمات حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

وی افزود: در ارتباط با نیروی انسانی و نخبگانی هم باید گفت اصفهان جزو استانهایی است که نخبگان فراوانی را به کشور تقدیم کرده است.

منتخب مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم با اتکا به نیروی انسانی و استعدادهای داخلی قابل حل هستند.

وی با اشاره به شروع طرح آمایش سرزمینی در برخی شهرستانهای استان اصفهان گفت: گلپایگان به خاطر وجود 45 هزار گاو شیری، به هلند ایران معروف شده و این، یک مثال از ظرفیتهای بزرگ دامداری در اصفهان به شمار میرود.

بختیار ادامه داد: مشکل اساسی کشور این است که در فضای کسب و کار دچار چالشهای فراوانی هستیم؛ در مجلس به دنبال این هستیم که چگونه میتوان برای ایجاد یک شغل، تعداد مجوزها را کاهش دهیم و از زمان دریافت پروانههای لازم بکاهیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: به فارغالتحصیلان دانشگاهی گفته میشود به جای استخدام به فکر کارآفرینی باشند ولی برای تحقق این مسئله لازم است زمینه کارآفرینی را تسهیل و مسیر پیش روی متخصصان را کوتاه کنیم.

وی استارتاپها و کسب و کارهای الکترونیکی را یکی از راهکارهای تأمین اشتغال دانست و تصریح کرد: یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال در روستاها و شهرهای کوچک در نظر گرفته شده ولی نگران این بودیم که این مبلغ برداشت شود اما در محلی که پیشبینی شده مصرف نشود.

بختیار افزود: لازم است رسانه ملی نیز کمک کند تا فضای کسب و کار در سطح جامعه تسهیل شود و فارغالتحصیلان دانشگاهی از این بودجه برای کارآفرینی استفاده کنند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در ادامه به اجرای طرحهای راهآهن اراک به اصفهان و قطار پرسرعت تهران – اصفهان پرداخت و گفت: مجلس با تمام توان در این زمینه وارد میدان شده و در قالب تبصره 18 بودجههایی را برای این منظور در نظر میگیرد زیرا به دنبال این هستیم که حمل و نقل ریلی نسبت به سفرهای جادهای صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.

وی به ظرفیتهای گردشگری اصفهان اشاره و خاطرنشان کرد: شهرهای مختلف استان دارای پتانسیلهای توریستی هستند و از نظر تاریخی هم جذابیتهای فراوانی در این شهرها وجود دارد که میتواند سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی شود.