سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

تجلی ماه محرم در صدا و سیمای گلستان - صفحه محتوایی خبر

 

 

تجلی ماه محرم در صدا و سیمای گلستان

تجلی ماه محرم در صدا و سیمای گلستان

 

با فرا رسيدن ايام محرم و آغاز عزاداری و سوگواری سالار شهيدان حضرت ابا عبد الله الحسين (ع) و ياران باوفای آن حضرت، صدا و سيمای مركز گلستان ويژه برنامه هايی را به همين منظور تدارک ديده است.
به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای گلستان، مدیر کل صدا و سیمای استان در جلسه هماهنگی  برنامه های محرم که  در صدا و سیمای استان برگزار شد، افزود:  ایام عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفای ایشان در ماه محرم یکی از بزرگترین مناسبتها و مناسک جامعه ما است، معرفی ابعاد بیدارگرایانه قیام حسینی به عنوان الهام بخش قیام های مردمی منطقه، درس گرفتن از قیام امام حسین(ع) در شرایط دشوار مانند تحریم ها ویژه برنامه هایی در حوزه های مختلف در این ماه را یکی از مهمترین و بزرگترین وظایف و رسالتهای رسانه ملی و استانی بیان کرد.
منتظر حجت در ادامه بیان داشت: معاونت سیما با ویژه برنامه " محرم نامه " به تهيه كنندگی و كارگردانی مهدی ناظریان، از شب اول محرم به تعداد 13 برنامه 40 دقیقه ای با عزاداران حسينی همراه می شود.
آیتم های این برنامه مقتل خوانی با نگاهی به مقتل های ابن طاووس توسط هنرمند تئاتر یحیی دیوانی، یاران معرفی شخصیت های مثبت واقعه کربلا، آئین چراغ؛ معرفی آئین سوگواری توسط کارشناس موسیقی و نوایی کشور، هوشنگ جاوید، نمایش رادیویی پیرامون واقعه کربلا، خوانش خاطرات اسرای هشت سال دفاع مقدس در زندان های بعث در ماه محرم توسط هنرمندان تئاتر استان، نوحه خوانی مداحان اهل بیت (ع) و نی نوا ؛ آواز و نی با با اشعاری محضون برای محرم در دستگاه های موسیقی ایرانی و ... با اجرای قاسم رضایی و راحمه شهریاری از سيمای استان پخش خواهد شد.
وی همچنین اظهار داشت: سیمای استان با ویژه برنامه «نوگلان حسینی» ویژه برنامه مداحی نوجوانان استان در رده های سنی 9تا 13 سال و 14 تا 18 ساله و معرفی پیرغلامان حسینی در 20 قسمت 45 دقیقه ای روزهای فرد به تهیه کنندگی و کارگردانی سید روح ا... بنی عقیل و اجرای مهدی حاجی احمدی از شبکه گلستان برای بینندگان پخش می شود.
از دیگر برنامه های سیمای گلستان نیز ویژه برنامه "پخش زنده و ضبطی عزاداری های شهرهای مختلف
استان" را هر شب به مدت 60 دقیقه توسط تهیه کنندگان مرکز از 24 نقطه استان، ویژه برنامه "شیرخوارگان حسینی" به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی و کارگردانی سید روح ا... بنی عقیل و مهدی شمقدری روی آنتن می رود.
و از دیگر برنامه های این ایام ویژه برنامه "قرار شبانه" با حضور فرهیختگان عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، مذهبی، کارآفرینان موفق، پیرغلامان و ذاکرین اهل بیت، هیات های مذهبی فعال، گروه های جهادی عرصه های مختلف به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد مهدی ناصری با هدف ترویج فرهنگ کار و تلاش با ترویج فرهنگ عاشورایی شب های زوج از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه با اجرای مهران جمال لیوانی از شبکه استانی سیما برای بینندگان همیشه همراه گلستانی پخش می شود.
همچنین عزاداری شهرستان رامیان به مدت 120 دقیقه و برنامه خانه محبت، لحظه ملکوتی، نوراناچاقلار، قرار دل، درس هایی از قرآن، رهروان زینبی، سخنرانی های مذهبی و فضای مجازی از دیگر برنامه های  این معاونت می باشد.
در ادامه مدیر کل صدا و سیما به معرفی  برنامه های رادیوی فارسی و برون مرزی این مرکز پرداخت و اظهار داشت: رادیو گلستان از شب اول محرم به مدت 14 شب  با ويژه برنامه با نام " عقل سرخ "هر روز ساعت 14:50 در خصوص زندگی امام حسین (ع)،  تبین واقعه  عاشورا و روز شمار وقايع دهه اول محرم  به مدت 10 دقیقه به تهیه کنندگی مجتبی طالبی روی آنتن می رود.
ویژه برنامه نمایشی "آینه" معرفی یاران امام حسین (ع) در قالب نمایش به تهیه کنندگی مجتبی طالبی در 10  قسمت ساعت 17:45 به مدت 20 دقیقه می پردازد.
مستند" داستان یک زندگی" به تهيه كنندگی سونیا سعادت فر در 3 قسمت 30 دقیقه ای در دهه اول محرم تقدیم شنوندگان همیشه همراه گلستانی می شود.
نمایش های ویژه را با عنوان "نمایش محرمی "  به تهیه کنندگی مجتبی طالبی در 10 قسمت از ساعت 20:00 به مدت  30 دقیقه  در نیمه  اول محرم تهیه و پخش می کند.
منتظر حجت افزود: رادیو ترکمنی برون مرزی با ویژه برنامه "سایرایاراولکام" ویژه برنامه دهه اول محرم رادیو ترکمنی و برون مرزی گلستان است که بصورت زنده ویژه این ایام به مدت 8 شب از ساعت16:00به مدت 120 دقیقه با آیتم هایی از جمله تواشیح و کارشناس مذهبی، گزارش مردمی و ... به تهیه کنندگی احمد قرنجیک، عبدالطیف گرکز و لطیفه دوجی، ویژه برنامه"یادلامه (به یاد آن روزها)" به مدت 120 دقیقه بصورت زنده از رادیو ترکمنی به تهیه کنندگی احمد قرنجیک و عبدالطیف گرکز به مراسمات عزاداری اقوام ترکمن در روز های تاسوعا و عاشورای حسینی می پردازد و "ویژه برنامه داستان شب"  در ایام محرم ساعت 22:15 به مدت 30 دقیقه و دیگر برنامه های رادیو ترکمنی مرکز شامل "گوهر جوانی" ساعت 21:25 به مدت 20 دقیقه، "خانواده" با موضوع خانواده و محرم  از ساعت  21:45به مدت 15 دقیقه به تهیه کنندگی لطیفه دوجی، "چشمه ایمان" با حضور کارشناس مذهبی به تهیه کنندگی عبدالطیف گرکز از ساعت 19:30 به مدت 25 دقیقه  و  "نغمه" با موضوع حدیث و گفتار بزرگان از ساعت20:20 به مدت 15 دقیقه و" چشمه ایمان" 21:35 به مدت 15دقیقه به تهیه کنندگی احمد قرنجیک روی آنتن می رود.
وی همچنین به ویژه برنامه های "معاونت خبر" اشاره کرد و اذعان داشت : معاونت خبر مركز نيز با 20 گزارش تولیدی و خبری،  24 گزارش رادیویی، 40 خبر مکتوب در صفحه خبرگزاری استانی و 2 ارتباط زنده تلویریونی با شبکه خبر در روزهای تاسوعا و عاشورا  و 2 گفتگوی ویژه خبری هر کدام به مدت 30 دقیقه در ماه محرم همراه مردم گلستان خواهد بود.
مدیر کل صدا وسیما در پایان افزود: معاونت فضای مجازی مرکز نیز همراه با دیگر معاونت های مرکز اقدام به تولید و بارگزاری مطالب متنوع با موضوع این ایام را برای بارگزاری در شبکه های اجتماعی تهیه و تولید نموده از طراحی ساخت 12 موشن گرافی روز شمار محرم، ساخت 15 اینفوگرافی در باب امام حسین(ع) از زبان بزرگان تاریخ، کلیپ عزاداری از هئیت های استان، 20 کلیپ درس های عاشورا، راه اندازی پویش مردمی#حب الحسین-یجمعنا، ساخت 30 پوستر و عکس نوشت با مناسبت محرم، انتشار20 پادکست های محرمی، 3 مستند با مضمین عاشورا و ... نشر بسته های ویژه فضای مجازی از برنامه های سیما و صدا از جمله عملکرد معاونت فضای مجازی رسانه استانی در این ایام خواهد بود.