سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

تحلیل محتوای وب سایت بی بی سی در زنجان - صفحه محتوایی خبر

 

 

تحلیل محتوای وب سایت بی بی سی در زنجان

پژوهش تحليل محتواي وب‌ سايت شبکه فارسي بي‌بي‌سي در مورد انتخابات دوره نهم مجلس شوراي اسلامي در صدا و سيماي مركز زنجان انجام شد.

به گزارش روابط عمومي مركززنجان، پژوهش حاضر به تحليل محتواي مطالب انتخاباتي وب‌ سايت بي‌بي‌سي فارسي اختصاص دارد که با هدف شناسايي مطالب درج شده در اين وب ‌سايت درباره انتخابات پرداخته است.

جامعه آماري اين تحقيق تمامي مطالب انتخاباتي وب‌سايت بي‌بي‌سي از فروردين تا پايان اسفند سال 1390 بوده است. در اين بررسي نمونه‌گيري صورت نگرفته است و کل جامعه آماري مورد مطالعه بوده است.

در مجموع در مقطع زماني مورد بررسي تعداد 284 مطلب از جنبه‌هايي مانند، سبک مطلب، منبع مطالب، محور اصلي مطالب، جهت‌گيري مطالب، نشانگاه جهت‌گيري، استناد مخاطبان مطلب، مکان خبر، داشتن عکس، پيش‌بيني، نوع پيش‌بيني و نوع مشکلات مورد بررسي قرار گرفت.  گفتني است: روش به‌کار گرفته شده در اين پژوهش «تحليل محتوا» و واحد تحليل نيز «مطلب» يا «موضوع» بوده است. مطالب مورد بررسي پس از کدگذاري از طريق نرم‌افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند. 

alt

از آنجا که جامعه آماري با حجم نمونه يکي بود از آزمون آماري استفاده نشده است و فقط به توصيف رابطه بين متغيرها پرداخته شده است.  يافته‌هاي تحقيق نشان مي‌دهد که بيشترين پوشش خبري در وب‌سايت بي‌بي‌سي مربوط به دي‌ ماه و اسفند ماه سال 90 بوده است و بيشتر مطالب اين وب‌سايت به شخصيت‌هاي اصول‌گرا و موضوع‌هايي از قبيل شرايط و نحوه ثبت‌نام هر يک از کانديداها، جريان فتنه 88 و چالش‌هاي امنيتي آن و عدم شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس پرداخته است. نتايج نشان مي‌دهد که اين وب‌سايت بيشتر مطالب خود را با هدف اطلاع‌رساني و کمتر از نيمي از آن را با هدف انتقادي مطرح کرده است بيشتر محور مطالب انتخاباتي وب‌سايت بي‌بي‌سي در مورد احزاب و گروه‌هاي خاص و حوادث انتخابات سال 88 و کمتر از نيمي مربوط به انتخابات به طور کلي بوده است.

اين پژوهش توسط اسماعيل كرمي در معاونت سيماي مركز زنجان انجام شده است.