جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

تدارک صدا و سیمای مرکز اردبیل برای نوروز - صفحه محتوایی خبر

 

 

تدارک صدا و سیمای مرکز اردبیل برای نوروز

تدارک صدا و سیمای مرکز اردبیل برای نوروز

 

صدا و سیمای مرکز اردبیل با تولید و پخش ویژه برنامه های مختلف به استقبال سال جدید و لحظه تحویل سال ۹۸ می رود.

به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز اردبیل ، به مناسبت عید نوروز معاونت سیمای این مرکز ویژه برنامه های متنوعی را همچون " برنامه یازنغمه سی" به مدت 110 دقیقه تولید و پخش می کند. این برنامه به منظور معرفي جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي، گردشگري، فرهنگي، صنايع دستي، معرفي هنرمندان و صنعتگران بخش صنايع دستي و آداب و رسوم استان،  معرفی آداب و رسوم و فرهنگ عید نوروز در استان و صله ارحام و دید و بازدید پخش می شود.

   همچنین ویژه برنامه لحظه تحویل سال با عنوان  "بایراموز مبارک" به مدت 300 دقیقه از سیمای مرکز اردبیل پخش می شود. این برنامه با آیتم های شاد و مفرح، با حضور کارشناسان مطلع به آداب و رسوم و سنن محلی ، تکم چی، گزارش های مردمی و گزارش از مناطق مختلف و در موقعیت های کاری مختلف، نمایش استودیویی ، خاطره گویی، سرودهای تولیدی، آرزوها و دعاهای مردم،آئین و آداب و رسوم منطقه در آستانه سال نو بخش های مختلف برنامه را تشکیل می دهند.

معونت صدای مرکز اردبیل نیز با پخش برنامه ی «باهار سبلان» از ۲7 اسفند و هر برنامه به مدت 120 دقیقه که به حال و هوای عید و سال نو می پردازند. این برنامه صبحگاهی سعی می کند با پخش موسیقی های شاد لحظات خوبی را برای مخاطبان رادیو اردبیل فراهم کند. از آیتم های آن می توان به گزارش زنده مردمی، هشدار های پلیسی، وضعیت هوا و راههای استان، معرفی اماکن گردشگری و جاذبه های تاریخی و آب های گرم و معدنی استان اشاره کرد.

ویژه برنامه ایل تحویل 29 اسفند ماه به مدت 180 دقیقه راس ساعت 20:30 از شبکه استانی صدای مرکز اردبیل پخش می شود.

این برنامه به صورت مجله ای با موضوع تحویل سال به صورت زنده از صدای مرکز اردبیل پخش می شود. شرح دعای تحویل سال، آداب و رسوم تحویل سال و نمایش از آیتمهای دیگر برنامه است.

همچنین در این برنامه  به رویدادهای مهم استان در سال 97 اشاره می شود. در بخش کارشناسی هم به شرح دعای تحویل سال و آداب و رسوم استان در لحظه تحویل پرداخت می شود.

همچنین رادیو اردبیل برنامه ی یاز نغمه سی را  برای بخش عصرگاهی  ایام نوروز به زبان آذری به مدت 60 دقیقه تدارک دیده است. از آیتم های آن می توان به گزارش مردمی  زنده، نمایشهای طنز، هشدار های ایمنی، وضعیت هوا و راههای استان، اصول تغذیه در سفر، همراهی با کاروان راهیان نور و معرفی اماکن گردشگری استان اشاره کرد. این برنامه ضمن همراهی و ایجاد فضایی شاد و مفرح برای شنوندگان، به اطلاع رسانی لازم در خصوص ایام نوروز و مسائل مرتبط می پردازد.

رادیو برونمرزی آران اردبیل نیز با برنامه بایراملیق به مدت 45 دقیقه از ساعت 11:30 میهمان مخاطبان آذری زبان جمهوری آذربایجان است.

موضوع برنامه اختصاص دارد به نحوه شکل گیری مناسبت ها ، آداب و رسوم جاری منطقه ،عید نوروز در اسلام ،تحول، اشاعه فرهنگ اسلامی ، ترویج اخلاق در نوروز، سرود بهاری، صله ارحام. ضمنا در برگیرنده آیتمهایی چون  ، نمایش ، شعر طنز، کارشناس و گزارش می باشد.