رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

تدارک مراکز استان‌های رسانه ملی برای محرم - صفحه محتوايي گزارش

 

 

گزارش

تدارک مراکز استان‌های رسانه ملی برای محرم

کربلایی به وسعت ایران

تدارک مراکز استان‌های رسانه ملی برای محرم

با فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان،‌ رسانه ملی هم تدارک ویژه خود را برای پوشش همه‌جانبه عزاداری‌های این ماه آغاز کرده و ویژه برنامه‌هایی را برای پخش از شبکه‌های گوناگون صداوسیما تدارک دیده است.
البته که این برنامه‌سازی تنها به شبکه‌های سراسری محدود نمانده و مراکز استان‌ها هم در این زمینه از ظرفیت‌های خوبی برخوردار بوده و هرکدام خود برنامه‌هایی را برای پخش تدارک دیده و پیش‌بینی کرده‌اند.

تبیین قیام امام حسین(ع)
مراکز سیمای استان‌ها از جمله ظرفیت‌های خوب رسانه ملی در معرفی و اشاعه فرهنگ‌ها و آیین‌های عاشورایی مناطق مختلف کشور محسوب می‌شوند. دکتر سیدعباس فاطمی‌نویسی، رئیس مرکز سیمای استان‌ها در تبیین اهداف عاشورایی این شبکه‌ها می‌گوید: هدف اصلی ما از ساخت برنامه‌ها، تبیین قیام امام حسین(ع) و حرکت در راستای استمرار این قیام است. همچنین اشاعه فریضه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج فرهنگ مقاومت و ایستادگی، ایثار و ظلم‌ستیزی از دیگر هدف‌های بارز ما است که در برنامه‌های ویژه مراکزمان در این ماه به آن توجه داریم.
فاطمی ادامه داد: ما در این ایام در سه محور اساسی به برنامه‌سازی خواهیم پرداخت؛ نخست پخش ویژه برنامه‌هایی از درون استودیوها که در آنها به محورهای یاد شده همسو با قیام عاشورا خواهیم پرداخت. دوم پخش عزاداری‌های هیات‌ها و دسته‌‌های گوناگون استان‌ها و سوم جریان‌سازی و مناسک‌پردازی این اجتماعات بزرگ و انعکاس ویژه آنهاست که به رشد حرکات اینچنینی در استان‌های دیگر هم می‌شود. برای مثال پوشش مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان و یا آیین نخل‌گردانی یزد که چند سال پیاپی است صورت می‌گیرد و این حرکت به‌واسطه گستردگی آن سال به سال در حال گسترش است و حتی در استان‌های دیگر هم ادامه می‌یابد.
این مدیر در توضیح دیگر برنامه‌های ویژه مراکز اظهار کرد: هر کدام از مراکز برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده‌اند که بسته به جدول پخش از روزی 45 دقیقه تا یک ساعت و بیشتر متغیر خواهد بود. از جمله شاخص‌ترین این برنامه‌ها می‌توانم به برنامه‌های عاشقان حسینی، شور و شین و صحنه عاشورا اشاره کنم. امید داریم خداوند هم کمک‌مان کند و بتوانیم با پوشش صحیح این برنامه‌ها بخشی از نیاز شبکه‌های ملی سیما را هم تغذیه کنیم. فاطمی در انتها این نکته را خاطرنشان کرد که مراکز استان‌ها برنامه‌هایی را هم برای مناسبت اربعین تدارک دیده‌اند که این برنامه‌ها در آینده اعلام خواهند شد.

انعکاس صدای عاشورا در مراکز صدای استان‌ها
شبکه‌های رادیویی استانی هر یک به سهم خود برنامه‌های مختلفی را برای پخش در ایام ماه محرم تدارک دیده‌اند.
وحید کمالی، مدیرکل صدای استان‌ها در تشریح این برنامه‌ها گفت: دستورالعمل‌های ویژه ما برای برنامه‌سازی در این ایام از یک ماه پیش تدوین شده و در قالب برنامه‌ای منظم شامل اهداف و محورهای موضوعی برای مراکز استان‌ها ارسال شده است. موضوعاتی همچون تعیین اهداف قیام و نهضت و نیز بازخوانی تاریخی واقعه عاشورا مورد تاکید و سفارش ویژه‌ای قرار دارند و برنامه‌سازان بر این اساس به پیش خواهند رفت.
کمالی افزود: نام بردن از تمام این ویژه‌برنامه‌ها امکان‌پذیر نیست. ما 33 مرکز مختلف داریم و هر مرکز چندین برنامه را برای پخش در این ایام تدارک دیده است؛ با وجود این برنامه‌هایی چون محرم آخشاملاری، با کاروان نور، تکیه‌های عاشقی، با کاروان عشق، عشق و آتش، نغمه‌های عاشورایی، حنجره سرخ، معرکه عاشقی، آخرین خط، گلاب و اشک و نماز عشق از جمله این آثار محسوب می‌شوند.

معرفی آیین‌های ویژه عزاداری
از دیگر ظرفیت‌های ویژه شبکه‌های رادیویی، امکان پرداخت و پوشش صوت و نواهای عاشورایی به صورتی ویژه‌تر و نیز معرفی مناسک و آیین‌های عزاداری مناطق و قومیت‌های گوناگون است؛ اتفاقی که این بار هم مورد توجه قرار گرفته است.
کمالی با تائید این موضوع خاطرنشان کرد: پخش مداحی‌ها و سخنرانی‌های فاخر با زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های گوناگون از دیگر اهداف و رویکردهای ما در این ماه است. همچنین ویژه‌برنامه‌های«شب‌های ایران» با توجه به ماه محرم مناسبتی می‌شود، این برنامه هر شب ساعت 30 دقیقه بامداد به‌صورت سراسری روی آنتن می‌رود. روال این برنامه به این صورت است که هر شب توسط یکی از مراکز استان‌ها تهیه شده و شبکه‌های استانی دیگر آن را پوشش داده و پخش می‌کنند. موضوع این برنامه معرفی مناسک و آیین‌های ویژه عزاداری در هر استان با محوریت تبیین شاخصه‌های نهضت حسینی است.
مدیرکل صدای استان‌ها این نکته را هم خاطرنشان می‌‌کند: فضای برنامه‌ها که حال و هوای محرم به خود گرفته با عمق‌بخشی به محتوا، بیشتر به فرهنگ عاشورایی و آداب و رسوم عزاداری در استان‌ها همراه می‌شود.
وی همچنین درخصوص برنامه‌های ویژه تاسوعا و عاشورا تاکید کرد: بعلاوه سایر برنامه‌های مناسبتی این دو روز در روزهای تاسوعا و عاشورا در هر مرکز پنج ساعت ویژه‌برنامه (سه ساعت برنامه زنده و دو ساعت برنامه تولیدی) تدارک دیده شده است.