سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

تدارک ویژه شبکه آفتاب در ماه مبارک رمضان - صفحه محتوایی خبر

 

 

تدارک ویژه شبکه آفتاب در ماه مبارک رمضان

تدارک ویژه شبکه آفتاب در ماه مبارک رمضان

 

صداوسیمای استان مرکزی در ایام الله ماه مبارک رمضان با ویژه برنامه های سحر و افطارهای این ماه مبارک و همچنین تولید و پخش برنامه های متنوع و عرفانی دیگر همراه روزه داران ارجمند در ماه میهمانی خدا خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی صداوسیمای استان مرکزی، سیمای شبکه آفتاب در ماه مبارک رمضان با تهیه و پخش ویژه برنامه سحرگاهی «و خدایی که در این نزدیکی است» به تهیه کنندگی آقای احمد قلعه نوئی یک ساعت قبل از اذان صبح با آیتم هایی از قبیل: «آرم، مجری، تواشیح، صلوات، کارشناس، حکایت با مناجات، سحر خوانی یا شعرخوانی، کلام بزرگان و دعای سحر و...» به استقبال این ایام معنوی خواهد رفت.
یکی دیگر از ویژه برنامه های سیمای شبکه آفتاب در ماه رمضان، ویژه برنامه «قبول باشه» می باشد که در لحظات عرفانی افطار با هدف ترویج فضائل اخلاقی هر روز بصورت زنده ساعت ۱۹ به تهیه کنندگی آقای محمد طالبی با آیتم هایی از قبیل: « آرم، مجری، میان برنامه، دعای روز، سفره های آسمانی، مسابقه، ترنم وحی، حرف دل، ارتباط با مخاطب، کارشناس مذهبی، موسیقی (خواننده، گروه موسیقی و ...)، کلام بزرگان، هنرهای قرآنی، گزارش در خصوص آزادی زندانیان غیرعمد، نقالی و تیتراژ پایانی » و...  مهمان سفره های افطار هم استانی های عزیز می باشد.
«ترنم وحی» عنوان یکی دیگر از برنامه های مذهبی ماه رمضان می باشد که با محوریت جزء خوانی قرآن کریم هر روز ساعت ۱۸ بصورت زنده و مستقیم به تهیه کنندگی آقای روح الله ذوالفقاری از محل مصلی بیت المقدس اراک همراه با مخاطبان، قرائت یک جزء از قرآن کریم را تقدیم نگاه گرم بینندگان ارجمند مینماید.
همچنین «چشمه سار حکمت» عنوان ویژه برنامه ای دیگر است که با قرائت قاریان ممتاز استان و محوریت تفسیر آیات قرآن مجید براساس حکمت های نهج البلاغه، باهدف ترویج سبک زندگی اسلامی و انس بیشتر مردم با قرآن کریم و نهج البلاغه با موضوعاتی از جمله: نیکی به پدر و مادر- حق همسایه – حقوق شهروندی- آشنایی جوانان با نکات اخلاقی آیات قرآن و... در ایام ماه مبارک رمضان هر روز قبل از اذان مغرب، به مدت 5 دقیقه به تهیه کنندگی و کارگردانی آقای محمد فراهانی به سمع و نظر مخاطبین ارجمند سیمای شبکه آفتاب خواهد رسید.
فیلم وسریال مناسبتی ویژه ماه مبارک رمضان، پخش مستند پیرامون آداب و رسوم مردم، تهیه گزارش های مردمی از برپایی سفرهای آسمانی و... از دیگر برنامه های این شبکه در ماه رمضان خواهد بود.
صدای شبکه آفتاب نیز در ایام ماه مبارک رمضان، با ویژه برنامه هایی متنوع برای مخاطبان خود، به استقبال این ماه کریم خواهد رفت.
ویژه برنامه سحرگاهی این شبکه رادیویی «سحوری» نام گرفته است که در ماه مبارک رمضان همه روزه از ساعت3:30  بامداد  به تهیه کنندگی خانم فاطمه غیاث آبادی، هنگام لحظات آرامش بخش سحر، تقدیم شنوندگان عزیزخواهد شد.
ویژه برنامه «من روزه هستم» نیز عنوان دیگر برنامه ای است که هر روز ساعت ۱۸ بصورت زنده و مستقیم به تهیه کنندگی آقای علیرضا یعقوبی بمدت 90 دقیقه با آیتم هایی از قبیل: « دستهای کوچک دعا – اهالی رمضان – معرفی خیرین استان که فعالیت های عام المنفعه داشتنه اند – مسابقه مفاهیم قرآنی – معرفی چهره های قرآنی و...  در لحظات عرفانی افطار، با هدف ترویج فضائل اخلاقی، مهمان سفره های افطار هم استانی عزیز خواهد بود.همچنین فعالیت معاونت فضای مجازی شبکه آفتاب نیز در ماه مبارک رمضان قابل توجه می باشد و از جمله این فعالیت ها می توان به: اطلاع رسانی در باب شیوه ی مناسب تغذیه برای روزه داران و اوقات شرعی ـ  اطلاع رسانی برنامه ای: ساعات پخش ویژه برنامه های تلویزیون و رادیو ـ  سبک زندگی از منظر تعلیمات مذهبی و فرهنگی : پرهیز از خشم و سایر صفات منفی اخلاقی؛ تزکیه ی روح و نقش آفرینی اجتماعی ـ پیام های روزه داری: نکات پزشکی، پیام های بهداشتی و سلامت ـ احادیث مرتبط: در خصوص روزه داری و رمضان؛ مرتبط با مناسبت های این ایام مانند شب های قدر و میلاد کریم اهل بیت - طرح نکات پزشکی و توصیه های سلامت و تغذیه (خصوصاً به روزه اولی ها و افراد مسن) - معرفی آئین ها و فرهنگ های رمضان در استان (روزه داری، سحری و ...) - طرح موضوعاتی مانند فواید روزه داری برای جسم؛ فضیلت های ماه رمضان؛ جایگاه روزه در کلام وحی و احادیث ـ انعکاس حضور مردم در مساجد و آیین های مذهبی این ایام ـ اهمیت ذکر و قرائت قرآن ـ اکرام و اطعام نیازمندان ـ بخشش و گذشت ـ استغفار و توبه از گناهان ـ احیاء و شب زنده داری لیالی قدر و... نیز اشاره نمود. همچنین طراحی و ساخت « صفحه ویژه رمضان » در قالب عناوین و آیتم های ویژه رمضان از طریق باکس های موضوعی از جمله: رمضان در سیمای آفتاب- رمضان در صدای آفتاب- تولیدات وب رمضان (در قالب فایل های متن، صوت ، عکس و ویدئو) - باکس آواها و نواهای رمضان - باکس سخنرانی - باکس احکام رمضان و روزه- اعمال مستحبی و مناسبت های رمضان- امکان دانلود اوقات شرعی رمضان در قالب PDF برای مخاطب- جدول پخش برنامه های صدا و سیما  - باکس دعای روزانه ماه رمضان - باکس قرآن و احادیث شامل ترتیل روزانه سی جزء قرآن کریم- باکس آداب و سنن رمضان در استان مرکزی- باکس رمضان در آئینه احادیث- امکان پخش زنده حرم حضرت علی علیه السلام- رمضان در کلام معصومین علیه السلام- باکس عکس نوشته و اینفوگرافی و نیز طراحی پویش عکس و فیلم ویژه رمضان در راستای تعامل دوسویه با مخاطب در قالب مسابقه و یا انتشار آثار ارسالی مخاطب با نام خودشان در سایت و کانال شبکه آفتاب از جمله دیگر اقدامات و فعالیت های پیش بینی شده معاونت فضای مجازی شبکه آفتاب میباشد.
خبر شبکه آفتاب نیز با تولید و پخش بیش از 620 عنوان گزارش و برنامه های مختلف خبری از جمله گزارش موضوعی و مستندهای خبری، مصاحبه، خبر مکتوب، دو برنامه گفتگوی ویژه خبری، سایت و کانال خبرگزاری مرکزی و... با پرداختن به عناوین و موضوعاتی از قبیل: استقبال از ماه رمضان - اکرام ایتام- افطاری ساده - سی شب سی مسجد- جمع خوانی قرآن کریم- فضیلت لیالی قدر- سحوری - آزادی زندانیان جرائم غیر عمد - مناسبت های مذهبی - پوشش خبری مراسم مرکز استان و شهرستان ها- پوشش برنامه های فرهنگی و مذهبی استان - پوشش برنامه های محوری در مساجد و تکایا - انعکاس رویدادهای خبری و تولیدات ویژه خبرگزاری و... به استقبال این ماه خواهد رفت و همراه مخاطبین ارجمند رسانه استانی خواهد بود.