سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

تداوم جشنواره به تقویت تولیدات خبری منجر شده است - صفحه محتوایی خبر

 

 

تداوم جشنواره به تقویت تولیدات خبری منجر شده است

تداوم جشنواره به تقویت تولیدات خبری منجر شده است

 

جشنواره توليدات مراکز استان‌ها عرصه‌اي است براي آفرینش خلاقيت‌ها و شکوفایی استعدادهاي جوانان اين مرز و بوم تا در هماوردی سازنده آثار و دستمايه‌هاي هنري و قلمی خود را در محک نقد و سنجش قرار دهند.

در این دوره از جشنواره حدود ۶۰۰ اثر خبری در سه بخش مکتوب، رادیو و تلویزیون در مدت بیش از یک ماه مورد قضاوت و داوری قرار گرفت . در بررسی این آثار، رعایت چارچوب‌هاي حرفه‌اي، اصول و سیاست‌هاي حاکم بر رسانه ملي، اولويت‌هاي محتوايي توليد، اثرگذاري پيام و لحاظ مولفه‌های بومی _ محلی  مورد تاکید بوده است. 

 حاصل بررسی‌های آثار این دوره از جشنواره نشان می‌دهد که محصولات خبري به سطح حرفه‌اي مطلوب و مخاطب پسندي نزديک شده است و توانسته متناسب با تحولات رسانه‌ای و ارتباطاتی دنیا  پیش برود . رقابت فشرده و تنگاتنگ آثار بويژه در بخش توليدات تلويزيوني و مستند و اختلاف کم امتيازات داوري براي انتخاب برترين‌ها خود نويد بخش اين تحول است .

اکنون که هدهد جشنواره به خوان بیستم رسیده می‌توان باور داشت که توليدات خبري مراکز استان‌ها با حفظ اصالت‌هاي بومي - محلي خود نه تنها پاسخگوي نيازهاي مخاطبان استاني است بلکه به لحاظ استانداردهاي حرفه‌اي، قابل عرضه در سطح ملي و شبکه‌های فراملي است همانطور که عمده اين آثار در یکسال گذشته در بخش‌هاي خبري سراسري پخش شده و مورد اقبال مخاطبان رسانه ملي قرار گرفته است. 

از پديده‌هاي قابل توجه در اين دوره از جشنواره حضور پررنگ و درخشش هنرمندان گمنام و مراکزي است که از حداقل امکانات، زيرساخت‌ها و نيروي انساني برخوردارند و اين امر می‌تواند گویای این حقیقت باشد که جشنواره توانسته با ايجاد فضاي رقابتي، امکان دیده شدن و شکوفايي استعدادهاي ناشناخته را فراهم نمايد.

استفاده از شيوه‌هاي نوين  خبررساني و  روایتگری، نوآوری درساختار، فرم و محتوا، تحول در گويندگي و اجرا‌، بکارگیری تکنيک‌هاي تصويربرداري بويژه در مستندهاي خبري، حضور به‌موقع و ميداني در حوادث و رويدادهاي مهم، توجه به ضرورت‌هاي رسانه‌اي در حوزه‌های انعکاس خدمات نظام در مناطق محروم و مرزي، ترويج سبک زندگي ايراني - اسلامي، فرهنگ‌سازي در حوزه ايثار و شهادت و تعميق باورهاي ديني از جمله نقاط قوت آثار ارسالي بوده  است.

با اين وجود آسيب‌هايي نيز در برخي آثار  به‌ويژه درحوزه راديو و مکتوب مشهود بود که از آن جمله مي‌توان به شهرت محوری  و بی توجهی به سایر ارزش‌های خبری رایج در کنداکتورهای پخش اخبار، ضعف نگارش و تحقیق در گزارش‌های مکتوب و کمرنگ بودن تولیدات رادیویی اشاره کرد که ضروریست آموزش و انتقال دانش و تجربیات به سرمایه‌های عظیم، نوپا و جوان این مرز و بوم مورد توجه جدی قرار گیرد.

 اگرچه فاصله کم برگزاری دو جشنواره کمک نموده است بخشي از آسيب‌هاي جشنواره قبلي در جشنواره بيستم برطرف شود ضمن اینکه تداوم برگزاری جشنواره به تقویت تولیدات خبری منجر شده است بطوریکه انتخاب بهترین اثر از بین آثار برتر را برای داوران دشوار نموده بود.

با این وجود آنچه حایز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد اینکه تعداد جوایز اختصاص یافته به آثار خبری جشنواره متناسب با فعالیت‌های گسترده این حوزه تعریف نشده است. فعالیت معاونت‌های خبر مراکز در بخش‌های خبری رادیو و تلویزیون محلی و تامین نیازهای مخاطبان استانی در این بخش‌ها، راه‌اندازی صفحات استانی سایت خبرگزاری صداوسیما و حضور موثر  خبر مراکز در فضای مجازی، پوشش سریع، بموقع و بعضا مخاطره‌انگیز حوادث، رویدادهای و جریان‌های خبری مهم، تلاش و مساعی فعالان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی را دوچندان نموده است اما سهم خبری‌ها از جوایز جشنواره اندک دیده شده است. اختصاص محدود ۲۰ جایزه برای این حجم از آثار خبری باعث شده که بسیاری از آثار فاخر خبری امکان راهیابی به جشنواره را پیدا نکنند . بدون شک بازنگری در تعداد جوایز اختصاص یافته به کمیسیون خبر متناسب با ماموریت‌های محوله به خبر مراکز استان‌ها می‌تواند ضمن انگیزه بخشی به جهادگران بی نام و نشان خبر، فرصت برابر دیده شدن را نیز برای آنها فراهم کند.

همچنین یکی از بخش‌های مغفول مانده این جشنواره آثار تولید شده در فضای مجازی بوده است . باتوجه به ظهور و بروز رسانه‌هاي نوين بويژه درحوزه فضاي مجازي و راه‌اندازي صفحات استاني سايت خبرگزاري صدا وسيما و کانال‌هاي تلگرامي ضرورت توجه به اين مقوله بويژه درجشنواره‌هاي آتي بيش از پيش احساس مي‌شود.

بدون شک بالندگی و پویایی در یک فضای رقابتی شکل می‌گیرد و جشنواره چنین فرصتی را بویژه برای نسل جوان، مستعد و با انگیزه مراکز فراهم کرده است که تلاش همه هنرمندان استانی را در این عرصه ارج می‌نهیم.

اشرف کامیاب، داور کمیسیون خبر جشنواره