سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

تشریح مناسک سازی در جمع همکاران مرکز خراسان رضوی - صفحه محتوایی خبر

 

 

تشریح مناسک سازی در جمع همکاران مرکز خراسان رضوی

در سپهر رقابتی رسانه ای امروز مناسک سازی راه حلی برای مشکلات چندگانه اجتماعی، دینی و رسانه ای است .

این مطلب را دکتر حسن خجسته معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان صدا و سیما در یک نشست هم اندیشی با همکاران صدا و سیمای خراسان رضوی بیان داشت و افزود: با توجه به رویکردهای مختلف فعالیت های رسانه از جمله رویکردهای ابزار گرایانه، ذات گرایانه و تعامل گرایانه، دیدگاه تعاملی رسانه به دیدگاه ما نزدیکتر است.

وی با اشاره به مشکلات چندگانه اجتماعی، دینی و رسانه ای از جمله نداشتن یک مدل شادمانی جمعی، کم شدن احساس شادی در مردم، ضعف هویت دینی، مبهم بودن نظریه هنجاری رسانه ای جمهوری اسلامی، ضعف رفتارهای دینی و معنوی گرایانه، کاهش اعتماد اجتماعی، گسترش جامعه شهری و زوال آداب و رسوم سنتی اصلاحگر رفتارهای ناهنجار، مناسک سازی می تواند راه حلی راهبردی برای نهادینه کردن رفتارهای اجتماعی و هویت یابی باشد و در این میان نقش تلویزیون در مناسک سازی  را محوری دانست. وی مناسک را یک مجموعه رفتار حساب شده تلقی نمود که از طریق آن افراد خویشتن خویش را شکل می دهند و هویت جدیدی می یابند. ایشان ماه مبارک رمضان را یک نمونه از مناسک سازی برشمرد.

 خجسته از 3 اصل مشروعیت، مقبولیت و سهولت به عنوان سه اصل مهم مناسک سازی یاد کرد.

 وی در ادامه افزود: نقطه کانونی مناسک سازی باید منجر به یک رفتار عمومی بشود. سازمان ها و مسئولان تسهیل کننده باشند و از آداب و رسوم حداکثر استفاده بشود.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان صدا و سیما از تلطیف روابط اجتماعی و ایجاد زمینه ای مناسب برای اصلاح آن، تقویت نشاط فردی و اجتماعی، ارائه الگوی شادمانی، تقویت و ترویج مبانی، ارزشها و باورهای دینی، تقویت جامعه مسلمانی و ایجاد فرصت برای رسانه های سنتی را از جمله نتایج مورد انتظار از طرح بحث مناسک سازی عنوان نمود.

alt

alt