سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

تلاش رسانه ملی برای شناساندن آداب و رسوم اصیل ایرانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

تلاش رسانه ملی برای شناساندن آداب و رسوم اصیل ایرانی

تلاش رسانه ملی برای شناساندن آداب و رسوم اصیل ایرانی

 

معاون امور استان های رسانه ملی در مراسم معارفه مدیر کل مرکز گیلان تلاش برای شناساندن آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف در کشور را از اهداف مراکز استانی دانست.
به گزارش روابط عمومي معاونت امور استان ها، دكتر دارابي در مراسم معارفه مدير كل جديد صدا و سيماي مركز گيلان در رشت گفت:تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي و كاهش مصرف گرايي با فرهنگ سازي از طريق رسانه ها به ويژه رسانه ملي موثرتر خواهد شد .وي به فعاليت 70 شبكه راديويي و تلويزيوني در استان هاي كشور اشاره كرد و گفت: انعكاس گويش ها و آداب و رسوم بومي – محلي استان ها و شناساندن فرهنگ و تمدن ديرينه ايران از محورهاي برنامه سازي در شبكه هاي استاني است.
معاون امور استان هاي رسانه ملي با بيان اينكه بعد از سه شبكه سراسري پر مخاطب، مردم ايران تمايل زيادي به ديدن برنامه هاي شبكه هاي استاني دارند خاطر نشان كرد : شبكه هاي استاني فرصتي مناسب براي حفظ آداب و رسوم به ويژه حفظ و احياي گويش هاي محلي  به شمار مي آيند .
علي دارابي با اشاره به اينكه بر اساس اعلام يونسكو بيشتر از 3 هزار زبان و گويش محلي در دنيا تحت تاثير 5 زبان،در حال فراموشي و نابودي است تصريح كرد:رسانه ها با كمك صاحب نظران بايد با ساخت برنامه هاي فاخر و هدفمند، جلوي اين خطر فرهنگي را بگيرند كه در اين بين نقش شبكه هاي استاني تاثير گذارتر خواهد بود.
وي از ساخت يك سريال 300 قسمتي در گيلان در آينده نزديك خبر داد و گفت:در اين سريال به آداب و رسوم،تاريخ،تمدن،جغرافيا، اقليم و داشته هاي استان نگاهي ويژه خواهد شد.
معاون امور استان هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به توانمندي هاي اقتصادي ، فرهنگي ، سياسي و اجتماعي گيلان اشاره كرد و گفت : اين استان شمالي مهد علما ، فرهيختگان ، انديشمندان و هنرمندان زيادي است كه بايد با ساخت برنامه هاي فاخر ، بيش از پيش به مردم ايران ، منطقه و جهان معرفي شوند.
 علي دارابي درادامه  از برگزاري نوزدهمين جشنواره توليدات راديويي و تلويزيوني مراكز استانها در اهواز از 30 آذر تا 3 دي خبر داد.
محمد علي نجفي استاندار گيلان نيز در اين مراسم گفت به نظام شايسته سالاري و چرخش مديران با تجربه در كشور اعتقاد داريم اما از اينكه مديري بومي كه توانايي بالايي در صدا و سيما داشته و دارد و در اين پست منصوب شده بسيار خرسنديم.
استاندار گيلان اضافه كرد:دكتر طلوعي خدمت صادقانه‌اي را در استان داشت و در اين مدت كوتاه توانست ضمن خدمات شايسته،مزيت‌هاي نسبي و دغدغه‌هاي موجود در گيلان را به خوبي شناسايي و مطرح كند.
وي افزود:از صدا و سيما با مديريت جديد،حمايت لازم را خواهيم كرد تا عملكرد خادمين به نظام و دولت به خوبي به مردم منعكس شود. استاندار گيلان همچنين به مشكلات موجود در بعد سخت افزاري صدا و سيماي استان اشاره كرد و براي رفع اين مشكلات قول مساعد داد.
رئيس مجمع نمايندگان گيلان هم در اين مراسم ضمن تبريك سالروز ولادت با سعادت امام هادي (ع) گفت:86 درصد استان گيلان تحت پوشش سيستم ديجيتال است. مهرداد لاهوتي بائوج با بيان اينكه اين آمار نشان از وضعيت مطلوب استان در اين زمينه دارد، افزود: بين دو تا سه درصد از ديگر نقاط كشور عقب هستيم كه بايد اين فاصله را جبران كنيم .