رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

توسعه تولیدات پویانمایی، نیازمند عزم جدی - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

توسعه تولیدات پویانمایی، نیازمند عزم جدی

توسعه تولیدات پویانمایی، نیازمند عزم جدی


توسعه تولیدات پویانمایی، نیازمند عزم جدی

 

پویانمایی از جمله آثار تصویری متحرک است که در همه بسترهای رسانه ای در سراسر جهان نگاه ویژه ای بدان می شود. پویانمایی و ساختارهای تولید محتوا بر اساس فانتزی و فضای غیر واقعی به خصوص درکودکان  و نوجوانان تاثیر بسازایی دارد، لذا لزوم توجه بدان بر کسی پوشیده نیست.

در این میان باید بدین نکته توجه ویژه داشت که در نحوه تولید این آثار بصورت کارهای کوتاه جشنواره ای با تولیدات حجیم تلویزیونی و یا سینمایی تفاوت های زیادی وجود دارد، چرا که نحوه تولید پویانمایی در ساختارهای کلان و دنباله دار باعث شده که از آن به عنوان هنر – صنعت یاد شود و چرخه تولید و انتشار آن را بر اساس محاسبات صنعتی انجام دهند تا بازدهی را بالا برند و هزینه ها را کاهش دهند و این مساله مهمی است، زیرا با توجه به اینکه رئیس محترم سازمان صداوسیما مأموریت ویژه‌ای به منظور راه‌اندازی نهضت تولید پویانمایی در استان‌ها به معاونت امور استان‌ها سپرده و اینکه مراکز استانی زمینه‌های مساعدی برای این کار دارند باید در این زمینه ، رسانه ملی در اقصی نقاط کشور تقویت شود و از ظرفیت‌های بیرونی هم نهایت بهره‌برداری صورت بگیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. همچنین ضمن توجه به تولید صنعتی پویانمایی لازم است این ظرفیت ها بر اساس اصول ماندگار و موثر مدیریت شوند و با هدف رشد و بالندگی در این حوزه ، گروه های تولیدی آموزش های لازم را ببینند.

نکته مهم دیگر که در تولید پویانمایی در مراکز استان ها باید بدان پرداخت ، توجه به فرهنگ و مهارت های زندگی بومی هر منطقه است. در مراکز استان ها توجه به مولفه کیفیت و رقابت پذیری آثار با رویکرد ملی و جهانی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در کنار این موارد با توجه به تاکید معاون محترم استان ها، مفاهیم دینی، مضامین متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی و تحقق هدف شکل‌گیری قطب پویانمایی دینی در ایران، اقتضائات استانی و آموزه‌های اخلاقی تربیتی باید در اولویت قرار گیرند.

در جشنواره سال گذشته که با تلاش مجدانه رسانه ملی  برگزار شد بر همه اهالی رسانه بویژه همکاران در مراکز استان ها روشن شد که عزم رسانه ملی برای حرکتی موثر در حوزه پویانمایی جدی است لذا این جشنواره عامل محرکی خواهد شد برای حرکت به سمت تولیداتی متناسب با استانداردهای جهانی و نیازهای موجود که خوشبختانه  افزایش شور و نشاط برنامه‌سازی را هم در بین فعالان این عرصه به وجود‌آورده است.

برگزاری جشنواره امسال نیز در راستای تحقق اهداف رسانه ملی مهر تاییدی بر عزم بوجود آمده در جشنواره سال گذشته خواهد بود تا مدیران و تصمیم گیران در حوزه تولید پویانمایی در مراکز استان ها عزم جدی و راسخ تری را برای پیشبرد اهداف سازمان بردارند.

محمدصادق کوثری فر، مدیرکل صدا وسیمای مرکز کیشپربيننده ترين يادداشت