سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

تولیدات ممتاز استان ها بر روی تلفن های همراه می رود - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولیدات ممتاز استان ها بر روی تلفن های همراه می رود

معاونت امور استان ها در ادامه روند بهره برداری از ظرفیت های صدا و سيمای مراکز برای حضور پر رنگ و موثر در دنیای مجازی و پس از تحولات اساسی در شکل و محتوای سايت های صدا و سيمای مراکز و نيز راه اندازی شبکه اينترنتی نگاه، دی ماه سال گذشته، وب سایت جدیدی را با عنوان تلویزیون اینترنتی استان ها، به آدرس http://webtv.irib.ir، راه‌اندازی نمود. با توجه به نزدیک شدن به زمان یک سالگی این وب سایت، با مهندس محمد امین شبیه خوانی، مدیر فناوری اطلاعات معاونت امور استان‌ها، گفتگویی انجام شده است که با هم می خوانیم.

 

·        * تعریف شما از تلویزیون اینترنتی مراکز چیست ؟

تلویزیون اینترنتی مراکز، نوعی شبکه تلويزيونی تعاملی با ماهیت تأمینی بر بستر اينترنت است. به عبارتی ديگر، سایتی رسانه ای در نقش مستقل، حاوی بهترين برنامه ها و توليدات سيمای مراکز می­باشد.

alt

·        * در اين شبکه کنداکتور چه نقشی دارد و آيا پخش برنامه ها به صورت زنده انجام می شود؟

از آنجا که اين سايت بر پايه VOD (Video On Demand) طراحی شده است، دارای پخش زنده به مفهومی که به طور معمول در شبکه های راديويي و تلويزيونی انتظار داريم، نيست. در اينجا برنامه بر اساس ميل و با انتخاب مخاطب پخش می شود و مخاطب به صورت کامل بر زمان پخش برنامه و نحوه پخش آن، تسلط دارد. با اين توضيحات، در اين جا کنداکتور نيز با مفهوم آن در رسانه حقيقی، تفاوت دارد. در اين سايت، به صورت هفتگی باکس برنامه های جديد هفته، متناسب با موضوعات و شرايط روز تنظيم و منتشر می شود و برنامه های جديد، توسط پوسترهايی جذاب و مناسب، معرفی می شوند.

 

·       * نوع محتوا و نحوه تأمین آن در این سایت، چگونه انجام می‌شود؟

همچنان که عرض شد ماهيت اين شبکه اينترنتی، تامينی است از اين­ رو، سبد برنامه‌های آن شامل ساختارهای مختلف سیما ( مانند انیمیشن، تله فیلم، سریال، مستند، موسیقی تصویر و نماهنگ ) می باشد که اين برنامه ها به شرط رعايت طراز کيفی مطلوب، از مراکز استان ها دريافت و پس از آماده‌ سازی ( تهیه شناسنامه برنامه، تبدیل فرمت فایل، طراحی پوستر، تهيه شناسنامه عوامل توليد، تعيين کليد واژه ها و ... ) بر روی تلويزيون اينترنتی قرار می گيرند.

 

·       * آماری از تعداد و حجم برنامه های منتشر شده، قابل ارائه است ؟

تا کنون، 104 عنوان انيميشن، 113 عنوان تله فيلم، 21 عنوان سريال، 218 عنوان مستند و 138 عنوان موسيقی تصوير در قالب 1707 قسمت برنامه بر روی اين شبکه تعاملی منتشر شده و قابل دسترس است. شايان توجه است تمامی آثار فاخر مراکز، از جمله مجموعه های نگارستان و مجموعه های تصويری پيک آشنا 1 و 2 در اين سايت موجود می باشد.

 

·      * ویژگی ها و امکانات مهم تلویزیون اینترنتی مراکز چیست ؟

امکانات فعلی این سایت عبارتند از : امکان پخش برنامه به همراه قسمت های مختلف آن‌، امکان مدیریت خط زمان برنامه‌ها ( به تعبیری دیگر امکان مشاهده برنامه‌ از زمان دلخواه توسط مخاطب )، امکان مشاهده برنامه‌های مشابه و هم موضوع با برنامه انتخاب شده توسط مخاطب، امکان جستجو بر اساس موضوع، ساختار، کلید واژه، خلاصه برنامه و عوامل تولید برنامه، امکان مشاهده تصاویر پشت صحنه برنامه‌ها، امکان درج نظر و مشاهده امتیاز برنامه‌ها از دیدگاه مخاطبان، امکان مشاهده شناسنامه برنامه سازان و عوامل تولید سیما و آشنایی با برنامه‌هايی که در آن نقش داشته اند، دسته‌بندی برنامه ها براساس ساختار با امکان اتصال به آرشيو هر گروه و دسترسی به لينک­های پخش زنده شبکه‌های تلویزیونی مراکز استان ها.

 

·       * چه مسیرهای ارتباطی برای ارتباط مخاطبان با این شبکه اینترنتی پیش بینی نموده‌اید؟

مخاطبان این شبکه علاوه بر امکان درج نظر، ذیل هر یک از برنامه‌ها، می توانند از طریق ارتباط با پست الکترونیک این شبکه به آدرس webtv@irib.ir، به ارسال پیشنهادها، انتقادات و درخواست های خود بپردازند.

 

·       * آیا برنامه ای برای توسعه تلویزیون اینترنتی مراکز دارید ؟

بله، به منظور تسهيل دسترسی و بهره برداری فراگیر از امکانات و محتوای موجود اين شبکه اينترنتی، به زودی ویجت آندرويدی این شبکه که مراحل پایانی کنترل کیفیت خود را سپری می‌کند، رونمایی خواهد شد.

توسط این ویجت که بر روی تلفن های همراه قابل نصب خواهد بود، مخاطبان خواهند توانست بدون نیاز به مراجعه مستقیم به سایت، در محیطی ساده تر و جذاب تر، برنامه های این شبکه را در تلفن همراه خود، انتخاب و مشاهده نمایند. 

·        * کلام آخر :

فکر می کنیم امروزه مفاهيم و ابزارهای رسانه به سرعت در حال نو شدن و تغییر شکل می‌باشد. از این رو به اتفاق همکارانمان در معاونت امور استان ها و صدا و سيمای مراکز، تلاش می کنیم تا با مطالعه و تحقیق و همسو سازی تمام ظرفیت های سازمان، جایگاهی مطلوب، برای رسانه ترسیم نمائیم.

در پایان لازم می دانم از تدابير، زحمات و همراهی همه مديران و کارشناسان محترم مراکز استان ها، کارشناسان و مدیریت محترم ارتباطات دیتای سازمان و همکارانم در حوزه های مختلف معاونت امور استان ها که در ترسيم جايگاه رسانه استانی در فضای مجازی موثر بوده اند، تشکر و قدردانی نمایم.

alt