جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

تولید برنامه مستقل ترکی در مرکز خراسان شمالی آغاز شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولید برنامه مستقل ترکی در مرکز خراسان شمالی آغاز شد

نماینده مردم شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این مراسم با تقدیر از رئیس رسانه ملی و تلاش های مدیران صدا و سیمای شبکه استانی اترک برای توجه به فرهنگ ها، زبان ها و سنت های بومی و محلی استان گفت: ترک زبان های خراسان شمالی یکی از اقوام با سابقه و اصیل خراسان هستند که همیشه و در همه مراحل انقلاب اسلامی ولایتمداری و غیرت خود را در حفظ ازرش های نظام مقدس جمهوری اسلامی اثبات کرده اند.

به گزارش روابط عمومی مرکز خراسان شمالی، عبدالرضا عزیزی با تاکید بر ضرورت حفظ زبان و سنت های بومی و محلی در سراسر کشور افزود: بهترین روش ارتباط با مردم در رسانه، سخن گفتن به زبان خودشان است و ما اگر این زبان ها را احیا کنیم مطمئنا هم فرهنگ و هم دین ما حفظ خواهد شد .

وی تصریح کرد: مردم اگر در برنامه های رسانه ملی و استانی با زبان خودشان صحبت و محاوره داشته باشند از برنامه ها بیشتر لذت خواهند برد و جذب برنامه های ناهنجار ماهواره ای نخواهند شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی هم در این مراسم با بیان اینکه پخش برنامه رادیویی " ایشِق گِجه لَه " هر روز به مدت یک ساعت از صدای خراسان شمالی آغاز شده است خاطرنشان کرد: نخستین برنامه ترکی سیمای اترک نیز با نام " استان گچن هفتده " روزهای جمعه هر هفته به مدت  پانزده دقیقه مهمترین رویدادهای استان را به سمع و نظر بینندگان در سراسر استان می رساند.

alt

مهدوی با تاکید براینکه معرفی خرده فرهنگ ها و آداب و رسوم اقوام مختلف استان رسالت صدا و سیمای خراسان شمالی است، راه اندازی برنامه مستقل صدا و سیمای ترکی را یکی از افتخارات شبکه اترک در خدمت رسانی به مردم و مسئولان استان دانست.

وی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که زبان به عنوان یک وسیله و ابزار می تواند اشاعه دهنده اهداف و برنامه ها و پیام های مختلفی باشد و زبان ترکی هم که حدود 30 تا 35 درصد از مردم استان به این زبان تکلم می کنند وسیله ای هست تا ما بتوانیم پیاممان را با استفاده از آن منتقل کنیم و انشالله از این طریق بتوانیم به اهداف متعالی استان و مجموعه مدیران استان که توسعه، رشد و پیشرفت فرهنگ مردم است نائل شویم.

در این مراسم جمعی از روحانیون، دانشگاهیان پژوهشگران و کارشناسان فرهنگ و هنر ترک زبان شمال خراسان حضور داشتند .