جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

تولید مجموعه دوم مستند «گولبژیر» در سیمای مرکز مهاباد - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولید مجموعه دوم مستند «گولبژیر» در سیمای مرکز مهاباد

تولید مجموعه دوم مستند «گولبژیر» در سیمای مرکز مهاباد

 

گولبژیر(گلچین) عنوان مجموعه مستندی تلویزیونی است که به تهیه کنندگی و کارگردانی علی قادری در سیمای مرکز مهاباد تولید می شود.   
مناطق کردنشین آذربایجان غربی دارای فرهنگ غنی شفاهی فولکلور می باشد که بخشی از آن را منظومه های حماسی و عاطفی تشکیل می دهند که در اصطلاح به آنها بیت گفته می شود، خوانندگان این اشعار را بیت بیژ می گویند، از طرفی دیگر بسیاری از ترانه های بومی کردی «گورانی» در مجالس و مراسم از دیر زمان از طرف خنیاگران و گورانی بیژان همراه ساز و دهل خوانده می شد و هم اکنون نیز ادامه دارد که در طول دوران متمادی مورد استقبال گرم مردم قرار گرفته است.
بخش دوم مجموعه مستند گزارشی گولبژیر در 20 قسمت 25 دقیقه ای به بررسی آثار و شرح حال زندگی هنری پیشکسوتان عرصه موسیقی سنتی کردی و سرایندگان منظومه های ادبیات شفاهی (بیت و حیران) مناطق کردنشین جنوب استان آذربایجان غربی می پردازد.
این هنرمندان به عنوان گنجینه ارزشمندی از فرهنگ و هنر مردم کرد این منطقه محسوب می شوندکه این مستند سعی در حفظ و ثبت زندگی آنان می نماید.
در مجموعه «گولبژیر» علاوه بر پرداختن به زندگی هنرمندان منطقه، گفتگو با تعدادی از شخصیت های برجسته موسیقی ایران و ادبیات شفاهی نیز گنجانده شده است.
گفتنی است سری اول مجموعه «گولبژیر» در 15 قسمت تهیه و پخش شده بود که با توجه به استقبال مطلوب و چشمگیر مخاطبین، سیمای مرکز مهاباد با تهیه کنندگی  و کارگردانی علی قادری اقدام به تهیه بخش دوم این مجموعه نمود.
تصویربرداری و نورپردازی این مجموعه را شیرکو حسن نژاد و تدوین آن را پرشنگ بشیری انجام داده و سهیل یوسفی نیزدستیار فنی برنامه بوده است.