جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

تولید مستند « محرم در آلاداغ » در شبکه اترک - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولید مستند « محرم در آلاداغ » در شبکه اترک


به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز خراسان شمالی مستند تلویزیونی " محرم در آلاداغ " در شبکه اترک خراسان شمالی تولید و آماده پخش شده است .

در این مستند 20 دقیقه ای به موضوع مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان در بین ایلات عشایر کوچ روی کرمانج خراسان شمالی پرداخته شده است .

کارگردان این مستند می کوشد با حضور در ییلاق عشایر خراسان شمالی که منطقه مراوه تپه در استان گلستان است تاثیر فرهنگ و عقاید و اعتقادات قلبی و مذهبی عشایر کرمانج و شیعه را بر اقلیت ترکمن سنی مذهب منطقه مراوه به نمایش بکشاند .

در این مستند سعی شده با توجه به همزمانی فصل ییلاق این عشایر با ماههای محرم و صفر و حضور عشایر کرمانج خراسان شمالی در منطقه مراوتپه، میزان عشق و ارادت آنان به سید الشهداء و نحوه عزاداریها در روزهای تاسوعا و عاشورا و میزبانی که قومیت ترکمن و اهل تسنن هستند به تصویر کشیده شود .

همراهی ترکمنهای منطقه مراوه تپه و حضور آنان در مراسم سوگواری روزهای تاسوعا و عاشورای در میان چادرهای عشایر خراسان شمالی از نکات قابل توجه این مستند است .

گفتنی است تهیه کنندگی / کارگردانی / تصویربرداری و صدابرداری این مستند 20 دقیقه ای بر عهده علی ظریفیان و تدوین آن نیز برعهده محمدتقی علی آبادی و تحقیقات و پژوهش این اثر نیز برعهده علیرضا مهاجری بوده است .

alt

alt