سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تولید مستند تلویزیونی "دژمقاومت" در صدا و سیمای مرکزخوزستان - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولید مستند تلویزیونی "دژمقاومت" در صدا و سیمای مرکزخوزستان

تولید مستند تلویزیونی

 

دژمقاومت (الف دزفول) عنوان مستند تلویزیونی است که به مناسبت 4 خرداد روز دزفول در صداوسیمای مرکز خوزستان تهیه و تولید شد.
این اثر به تهيه كنندگی، نویسندگی و كارگردانی علي شهابي به بررسي حملات هوايي و موشكي رژيم بعث عراق به شهرستان دزفول مي پردازد. در كنار اين حوادث، نقش راديو دزفول به عنوان یکي از ابزارهاي مهم رسانه اي و چگونگي فعاليت آن در سال هاي آغازين جنگ تحميلي مورد توجه قرار می گیرد.
 «دژ مقاومت »، مستندي جامع و پژوهش محور براساس حوادث و رويدادهاي جنگ تحمیلی و نقش دزفول است که برای بیان جانفشانی ها و لایه های پنهان آن نیز با افراد مختلفي از مردم و مسئولان از جمله محسن رضايي مصاحبه شد ه است. در واقع در اين مستند تلويزيوني تلاش شده تا موارد جديد و قابل تأملی از موشكباران دزفول كه تا به امروز كم تر به آن پرداخته شد ه است مورد توجه و واکاوی قرار گیرد. بازشنوايي و استفاده از صداهايي كه با پژوهش و تحقيق گردآوري شده و عموماً هم توسط كاركنان راديو دزفول ضبط شده، از ویژگی های در خور توجه این اثر است كه بيش از شش ماه صرف تحقيق و پژوهش و بيش از سه ماه صرف توليد و تدوين آن شده است.
 گفتنی است که رژيم بعث عراق پیش از حمله هوايي به شهرهای کشورمان، فهرستي از اسامي شهرهاي مورد تهاجم را اعلام ميك‌رد که نام دزفول هميشه در صدر فهرست قرار داشت؛ به همين دليل براي عنوان اين فيلم از نام «الف دزفول » استفاده شده است.