سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

تولید مستند پرتره «وارث باربد» در مرکز قزوین - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولید مستند پرتره «وارث باربد» در مرکز قزوین

شبکه ی استانی سیمای مرکز قزوین زندگی استاد اقبال آذر را در مستند وارث باربد به تصویر می کشد.

این مستند با هدف معرفی یکی از چهره های هنر موسیقی قزوین و تبیین ابعاد مختلف زندگی این هنرمند از شبکه ی استانی سیمای مرکز قزوین پخش خواهد شد.

مستند «وارث باربد» به نقش استاد اقبال آذر در هنر موسیقی ایران و سبک و سیاق وی در هنر موسیقی می پردازد که بیش از یک قرن می زیسته است.

استاد ابوالحسن قزوینی (۱۲۴۲ الوند قزوین - ۱۳۴۹ تبریز) فرزند ملا موسی معروف به «اقبال‌السلطان» و «اقبال آذر» خواننده موسیقی ایرانی بود.

او در سال ۱۲۴۲ خورشیدی در بخش الوند در هفت کیلومتری جنوب قزوین متولد گردید. آموزش ردیف‌های موسیقی را نزد استاد حاج ملا عبدالکریم جناب قزوینی آموخت. خوانندگی را در آیین تعزیه خوانی آغاز نمود. به همراه گروه تعزیه قزوین برای اجرا بارها در تکیه دولت تهران و نیز در تبریز تعزیه خوانی نمود. خوانندگی وی، نمونه‌ای از شیوه آوازی مکتب قزوین است. وی در سال ۱۲۷۷ هجری خورشیدی برای کار در شهرداری، از قزوین به تبریز رفت و در دربار محمدعلی میرزا ولیعهد مظفرالدین شاه و بعدها نیز در  نزد احمدشاه قاجار رفت‌ و آمد داشت.

alt

استاد اقبال آذر در روز دوشنبه سوم اسفند ۱۳۴۹ در صد و هفت سالگی به علت نارسایی کبد، در خانه خود در محله اهراب تبریز درگذشت و در گورستان (وادی رحمت) تبریز به خاک سپرده شد.

مستند اقبال آذر به تهیه کنندگی نیما حسن بیگی به مدت 50 دقیقه در شبکه ی استانی سیمای مرکز قزوین تولید می شود.