سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

جایگزینی آرام و گسترده فرستنده دیجیتال به‌ جای آنالوگ - صفحه محتوایی خبر

 

 

جایگزینی آرام و گسترده فرستنده دیجیتال به‌ جای آنالوگ

جایگزینی آرام و گسترده فرستنده دیجیتال به‌ جای آنالوگ

 

در شهر اصفهان شبکه دیجیتال به صورت 100 درصدی است و بالای 90 درصد مخاطبان از گیرنده‌های دیجیتال استفاده می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی صداوسیمای مرکز اصفهان مسعود احمدی‌افزادی مدیرکل مرکز اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: سازمان فرکانس‌های جهانی مقرر کرده بود تا سال 2015 تمامی کشورهای صاحب فناوری تلویزیون، فرستنده‌های خود را به فناوری دیجیتال مجهز کنند، به این معنا که سال 2015 پایان عصر آنالوگ نامیده شد.

وی افزود: به این جهت امروز تمام خانه‌های مردم مجهز به دستگاه‌های گیرنده دیجیتال هستند و شبکه‌های مختلف تلویزیون از شبکه 1 تا 21 همه از طریق دستگاه دیجیتال با کیفیت عالی دریافت می‌شوند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز اصفهان با بیان اینکه دستگاه‌های آنالوگ نه کیفیت لازم را دارند و نه مقرون به‌صرف هستند، تصریح کرد: پوشش دیجیتال در سطح استان اصفهان در دستور کار است و در شهر اصفهان شبکه دیجیتال به صورت 100 درصدی است و بالای 90 درصد مخاطبان از گیرنده‌های دیجیتال استفاده می‌کنند..

احمدی‌افزادی اضافه کرد: البته برای اینکه مردم حتی کسانی که هنوز تلویزیون‌های خود را مجهز به دستگاه گیرنده دیجیتال نکرده‌اند مشکلی نداشته باشند ، امروزه فرستنده‌های آنالوگ را در کنار دیجیتال داریم مگر اینکه این فرستنده‌ها با قطعی مواجه شوند که در واقع برای تأمین قطعه آن بعضاً تعمیراتی انجام می‌شود که ممکن است باعث خاموشی آنالوگ شود.

وی عنوان کرد: البته نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد، چون باکیفیت بسیار بالا و مطلوب و با دسترسی و پوشش کامل از طریق سیستم دیجیتال، امواج را توزیع می‌کنیم که به همین جهت به بینندگان و هم استانی‌های عزیز توصیه می‌کنیم حتماً از دستگاه‌های دیجیتال استفاده کنند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز اصفهان اضافه کرد: هم‌اکنون فرستنده‌ها و ایستگاه‌های ماهواره‌ای در سراسر استان اصفهان پراکنده هستند و صدها ایستگاه ماهواره‌ای وجود دارد که تمامی این ایستگاه‌ها مجهز به دیجیتال شده‌اند و مردم عزیز می‌توانند باقیمت کم، برنامه‌های سیما را باکیفیت بالا دریافت کنند.

احمدی‌افزادی خاطر نشان کرد: امروزه کمتر کسی از آنالوگ به دلیل کیفیت بسیار کم و محدودیت در دریافت شبکه استفاده می‌کند و به همین دلیل اکنون مخاطبان گسترده‌ای را روی دستگاه‌های دیجیتال داریم اما به لحاظ پشتیبانی هنوز سیستم‌های آنالوگ‌ فعال هستند.

وی در پایان افزود: در واقع اگر امروز قطعی در فرستنده‌های آنالوگ به وجود آید، بعد از تأمین قطعات لازم ، با یک قدرت پشتیبان آن را پخش خواهیم کرد ولیکن به‌ زودی همه مردم باید از دستگاه‌های دیجیتال استفاده کنند.