سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

جدید ترین پژوهش مرکز کیش آماده بهره برداری شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

جدید ترین پژوهش مرکز کیش آماده بهره برداری شد

«حریره، شهری که بود» عنوان جدید ترین پژوهش انجام گرفته در واحد آموزش و پژوهش صدا و سیمای مرکز کیش است .

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز کیش، هدف از اين پژوهش بررسي شهر باستاني حریره و اقدامات انجام گرفته در آن جهت حفظ و نگهداري این محوطه باستاني ارزشمند و تنها شهر دوره ايلخاني بوده و تلاش شده با شناساندن آن به عموم در جهت حفظ صنعت اكوتوريسم گام برداشته و منطقه كيش را از تجارت سالاري به سياحت سالاري تبديل كرد و ا ين همان امري است كه در حفظ حيات، نقش شايان توجهي دارد.

این پژوهش به دو صورت مطالعات ميداني و كتابخانه‌اي انجام شده است. در مطالعات ميداني به  آشنايي عموم با شهر حريره، كارگاه‌هاي باستان شناسي، فضاهاي معماري كشف شده و مصاحبه با دست‌اندر‌كاران توجه شده و در مطالعات كتابخانه‌اي، كليه اسناد و مدارك منتشر شده در ارتباط با خليج فارس، جزيره كيش و شهر باستاني حريره مورد مطالعه قرار گرفته است.

روند مطالعات بر مبناي چهار محور جغرافياي طبيعي، تاريخ، فرهنگ و معماري و شهر‌سازي دسته‌بندي و بررسي شده است. آنچه در كل تحقيق بدان پرداخته شده است در چند فصل كليات، موقعيت مكاني حريره در خليج فارس، پرداخت مفصل و جامع تر به بحث پيرامون شهر حريره، بررسی شهر حريره از لحاظ هنر و معماري، بررسي طرح‌ها و پيشنهادات اجرايي در حريره و طرح‌هاي فرادستي كه به نوعي در احياء و باز‌سازي و يا تخريب آن مؤثر بوده‌اند مورد بررسي قرار گرفته است .

alt