سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

جشنواره‌‌ها ابزاری برای گسترش رویکرد رقابت‌پذیری مثبت - صفحه محتوایی خبر

 

 

جشنواره‌‌ها ابزاری برای گسترش رویکرد رقابت‌پذیری مثبت

جشنواره‌‌ها ابزاری برای گسترش رویکرد رقابت‌پذیری مثبت

 

یکی از مهم‌‌ترین و اساسی‌‌ترین پیش‌‌نیازها و الزامات توسعه و پیشرفت در هر جامعه‌‌ای «دانایی» است که این امر از دو طریق حاصل می‌‌شود. نخست مطالعه بر روی منابع اطلاعاتی و پژوهشی موجود که منجر به بازتولید اثری جدید شود و دوم انجام تحقیق و پژوهش با موضوع و اهدافی جدید.  

بدیهی است بدون انجام تحقیق و پژوهش هیچ تولید علمی در هیچ کجا اتفاق نمی‌‌افتد. بدون پژوهش دانش بشری افزایش نمی‌‌یابد. به عبارت دیگر توسعه و پیشرفت در هر جامعه‌‌ای با تحقیقات علمی رابطه مستقیم دارد و از آن می‌‌توان به عنوان موتور محرکه توسعه و پیشرفت جوامع یاد کرد.

با این مقدمه کوتاه می‌‌توان گفت برگزاری جشنواره تولیدات (رادیویی، تلویزیونی و  پژوهشی) در مراکز استانی مجال و فرصت مغتنمی برای دیده شدن استعدادها و خلاقیت‌‌های  مراکز استانی است. با این کار هم شور و نشاط در پژوهشگران مراکز ایجاد می‌‌شود و هم کارهای خوب توسط دیگران دیده می‌‌شود و هم حس رقابت‌پذیری مثبت در بین مراکز شکل می‌‌گیرد. همچنین روحیه خودباوری تقویت و انگیزه افراد دوچندان می‌شود. از طرف دیگر نیز همه اینها منجر به تولید علم و دانش شده و بنای علم و دانش با خشت‌‌‌های پژوهشی خلق شده رفیع‌‌تر خواهد شد.

بر اساس گزارش‌‌های ارائه شده توسط رئیس محترم کمیسیون پژوهش، امسال شاهد افزایش کمی 100 درصدی در حوزه آثار پژوهشی بودیم که این امر باعث بسی فخرو مباهات است و جا دارد تا به همه پژوهشگرانی که در این میدان تتبع و قلم‌‌فرسایی کردند و همچنین تمامی مدیرانی که این عرصه را برای آنها فراهم کرده‌‌اند، تبریک و دست مریزاد بگوییم.

از میان آثار ارسالی حدود 17 اثر پژوهشی در بخش تحقیقات کیفی به مرحله نهایی رسیده‌‌اند که بنده به عنوان یکی از داوران این بخش توفیق ارزیابی آنها را داشته‌‌ام. شایان ذکر است در تحقیقات کیفی به دلیل ضرورت رعایت برخی ظرافت‌‌های پژوهشی و همچنین بهره‌‌گیری از برخی تکنیک‌‌های خاص تحقیقات کیفی (از جمله: مشاهده سوژه مورد بررسی در بطن و متن خودش؛ ایجاد شرایط خودابرازی برای سوژه مورد بررسی؛ فهم تجارب زیسته و یا احساس شده مخاطب مورد بررسی) کار برای پژوهشکر تا حدودی مشکل‌‌‌تر است، لذا با توجه به جمیع جهات حدود 30 درصد آثار کیفی مورد ارزیابی از وزانت و وجاهت خوبی برخوردار بودند. حدود 30 درصد آثار نیز قابل قبول و قابل دفاع بودند و مابقی(40 درصد) به دلیل جسارت پژوهشگر برای ورود به عرصه کارهای کیفی ارزشمند ارزیابی می‌‌شوند و آنها را می‌‌توان تمرین و ممارستی برای جشنواره سال‌‌های آتی قلمداد کرد.

برگزاری جشنواره‌‌ها اصولا باعث گسترش رویکرد رقابت‌پذیری مثبت و در بخش پژوهشی نیز موجب ایجاد روحیه پژوهش‌‌مداری(نگاه مبتنی بر پژوهش) می‌‌شود. بدیهی است با انجام کارهای پژوهشی زمینه‌‌های لازم برای تصمیم‌‌گیری نهایی مدیران ارشد فراهم می‌‌آید. به عبارت دیگر با تصمیم‌سازی بر اساس نتایج تحقیقات می‌‌توان کمک به تصمیم‌‌گیری مدیران بالاتر کرد و شرایط بهبود وضع موجود را  به وضع مطلوب در آینده فراهم ساخت.

با انجام تحقیقات کاربردی و موثر می‌‌توان تصمیم‌‌های مدیریتی را محکم و آثار تولیدی (رادیویی و تلویزیونی) را مستحکم کرد و با این کار مخاطبان رسانه ملی را حفظ و در جهت افزایش مخاطبان جدید تلاش‌های هدفمند انجام داد.

از همه پژوهشگرانی که علاقه‌مند به ورود به حوزه تحقیقات کیفی هستند تقاضا می‌‌کنم به دلیل ظریف‌‌تر بودن این نوع تحقیقات و اتکاء بیشتر تحقیقات کیفی به برداشت‌‌های شخصی و تفسیری پژوهشگر، حتما قبل از انجام با اساتید فن در خصوص روش، موضوع و رعایت ظرافت‌‌های بین این دو مشورت کرده و کتاب‌های مربوط به روش‌‌های کیفی را به‌خوبی مطالعه کنند.

رضا خاشعی ‌‌‌ داور بیستمین جشنواره