رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

جشنواره بیست و یکم فرصتی نو - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

جشنواره بیست و یکم فرصتی نو

جشنواره بیست و یکم فرصتی نو

 

بی تردید رویدادی چون جشنواره تولیدات مراکز استانها به لحاظ گستردگی آن می تواند تحولی تاثیرگذار و شگرف در عرصه فرهنگ و هنر قومی و بومی ایفا کند.

خدمت عزیزیان عرض می کنم که مراکز استانها به لحاظ ایده پردازی و سوژه یابی و تعدد و تنوع موضوع از قابلیت های بسیاری برخوردار است وجود نیروهای خلاق, ایده پرداز و نوع آور در مراکز بسیار غنی است و این مطلب برای مدیران رسانه در شبکه های رادیویی و تلویزیونی بایستی مغتنم شمرده شود و با ارزش و مهم تلقی گردد. یکی از فرصت های بسیار مهم و خوب در مراکز استانها بحث فرهنگ غنی و قوی بومی و محلی است که می بایست با رویکرد ایرانی- اسلامی مورد توجه برنامه سازان باشد.ویژگی دوم در مراکز استفاده صحیح و به موقع از زبان محلی است که به عنوان یک عنصر جذاب می تواند باارزش و مهم تلقی شود.استان ها از فرهنگ, هنر, آداب, آئین, نماد و سنتهای غنی و قوی برخوردارند و برنامه سازان باید این میراث تمدنی, تاریخی و علمی را به عنوان یک فرصت دانسته و تلاش نمایند ضمن تزریق نشاط اجتماعی به مردم استان این موارد را در سبک زندگی مردم نیز جاری و ساری کنند. از موضوعات دیگری که شبکه های استانی باید به عنوان یک موضوع محوری توجه کنند مقوله فراهم آوری بسترهای مناسب در ارتباط با کار فکری, کارآفرینی, همت و اراده بلند و مستحکم آحاد جامعه برای پذیرش مسئولیت های مهم اجتماعی است.

اما در ارتباط با جشنواره بیست و یکم باید اذعان کرد در واقع این جشنواره بزرگترین همایش سالانه مراکز می باشد که ضمن برآوردن اهداف تعیین شده, بستر مناسبی برای تبادل افکار و انتقال تجارب برنامه سازان مراکز و کشف خلاقیت هایی است که در گوشه و کنار این مرز و بوم گسترده شده اند. جمعی از هنرمندان برنامه ساز به نمایندگی از هنرمندان شاغل در صدا و سیمای مراکز استانها بار دیگر در یک میقات هنری گرد هم می آیند تا آثار تولیدی خود را در معرض دید و قضاوت دیگران قرار دهند و با کسب تجربیات جدید بتوانند برای ارتقای قدرت اثرگذاری محصولات فرهنگی و رسانه ای خود اقدام نمایند.

جشنواره مکان مناسبی است تا در آن سیاست گذاران, برنامه سازان و تولیدکنندگان گردهم آمده و ضمن مرور بر عملکردها و دسته بندی قابلیت ها و توانمندی های حرفه ای شبکه های استانی به پیش بینی و برطرف نمودن نارسائی ها و نقاط ضعف محتمل بپردازند.

سخن پایان اینکه, جشنواره بیست و یکم  مراکز استان ها بایستی به بیعت هنرمندان از حیث پرداختن به موضوع چهل سالگی انقلاب پرشکوه اسلامیمان در سال 97 تبدیل شود و اوج تعهد و هنرمندی خانواده بزرگ رسانه ملی را رقم بزند.

علی ملااحمدی- مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل