سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

جشنواره تولیدات مراکز؛ تجلی وحدت ملی - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

جشنواره تولیدات مراکز؛ تجلی وحدت ملی

جشنواره تولیدات مراکز؛ تجلی وحدت ملی


جشنواره تولیدات مراکز؛ تجلی وحدت ملی

 

شبکه‌های استانی به عنوان سرمایه‌های عظیم و ارزشمند رسانه ملی، از بدو تولّد و آغاز به کار تا امروز، علیرغم تعدّد و تکثّر رسانه‌ها، همواره با اتکّا به مزیت‌های منحصر بفرد و تنوع فرهنگی و قومیتی، فرهنگ‌ها وخرده فرهنگ‌ها و نیز استعدادهای درخشان هنرمندان خود توانسته است، نقش مهمّی را در پاسداری از هویت ملّی ایفا نماید.
در این میان جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها که این روزها به ایستگاه بیستم خود رسیده است ، مجالی را فراهم می‌سازد تا با تبادل تجربیات و تأمل و تدبّر در آنچه که انجام شده و با نگاه پرامید به آینده و افقی روشن و آنچه که باید انجام شود، به واقع آغاز حرکت جدید و پرشتاب و اندیشمندانه‌ای را با بهره‌مندی از منویات رهبر معظم انقلاب و سیاستگذاری مناسب سازمان رقم زند.
با نگاهی به نوزده جشنواره پیشین در می‌یابیم، که شبکه‌های استانی نه تنها در محصور امپراطوری‌های رسانه‌ای قرار نگرفتند، بلکه نقش بی بدیلی در تقویت، همگرایی، وحدت ملّی و همبستگی مردم عزیز ایران اسلامی ایفا نمودند.
آنچه که جشنواره تولیدات مراکز را با سایر جشنواره‌ها متمایز می‌کند، اصالت و ریشه‌دار بودن آن است که گوهرهای گران‌بهای باورهای عمیق دینی و اندیشه‌های ناب را در قالب شناسنامه یک ملّت به تصویر می‌کشند. همچنین حضور با شکوه هنرمندان تمام جغرافیای سرزمین مادری که گردهم می‌آیند تا در قّله فرهنگ بومی و وفاق ملّی بار دیگر بهترین و خوش نواترین آواهای همدلی و با هم بودن را به نمایش گذارند.
در این میان ارتقاء سطح کیفی برنامه‌ها، شناسایی چهره‌های خلّاق و به ویژه جوانان خوش آتیه در عرصه رسانه، شناخت دقیق حرکت دوباره برای بهتر شدن در عرصه تولیدات. حضور پیشکسوتان در کنار جوانان به عنوان فرصتی بی‌بدیل برای تبادل تجربیات و بسیاری مولفه‌های دیگر از جمله مزیت‌های جشنواره تولیدات است، امّا آنچه که ضرورت دارد بدان عنایت شود اینکه از آنجا که مراکز استان‌ها در برخورداری از امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی نسبت به یکدیگر متفاوت هستند و نیز از آنجا که رقابت سالم با هدف ایجاد انگیزه از جمله اهداف جشنواره است، لذا شایسته است به این مهّم که نکته بسیار ظریف و قابل تاملی است توجّه جدی شود تا ماحصل داوری‌ها و قضاوت کارشناسان، تقویت انگیزه کار و تلاش مضاعف را برای همه همکاران به ارمغان آورد.
نکته دیگر اینکه هر چند جشنواره تولیدات در قامت یک رویداد باشکوه و کم‌نظیر فرهنگی و هنری و رسانه‌ای  برگزار می‌شود، اما هر ساله باید خلاقیتی را به نمایش گذارد، که توجه به این مهّم با همّت مجموعه مسئولان و همکاران محترم معاونت امور استان‌ها، در دوره‌های جدید کاملاً مشهود است، اما می‌توان گام‌های جدیدی نیز برداشت، به عنوان مثال، گسترش فرایند برگزاری جشنواره در تمام مراکز استان‌ها و مشارکت ملموس و جدی مردم در آن، افزایش بخش‌هایی به جشنواره برای مشارکت مردم و به ویژه جوانان در عرصه برنامه‌سازی به ویژه  با استفاده از ظرفیت فضای مجازی با هدف ایجاد فضای تعاملی با مخاطبان، دعوت از برخی شبکه‌های محلی رادیو و تلویزیون‌های سایر کشورها و نیز سایر مولفه‌ها از جمله این موارد است.
شبکه‌های استانی در واقع با 24 ساعته شدن و ارتباط لحظه با لحظه با مخاطبان و به تصویر کشیدن جاری زندگی مردم، هر روز کاری خود به مثابه جشنواره‌ای هستند که گل سرسبد آن در جشنواره تولیدات خلاصه می‌شود.  
شایسته است از حمایت‌های بی‌دریغ رئیس محترم سازمان و تلاش‌های مجدّانه و حرفه‌ای معاون محترم امور استان‌ها و تمامی دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره تقدیر و تشکّر کرده، به ویژه از مردم و مسئولان استان کردستان که میزبانی جشنواره را تقبّل کردند، صمیمانه قدردانی کنم. مردم غیرتمند و میهمان‌نوازی که به شایستگی در هشت سال دفاع مقدس، عظمت و شکوه خود را با تقدیم بهترین فرزندان انقلاب،  به منصه ظهور رساندند و ولایت‌مداری و فرهنگ ایثار و شهادت را پیشانی نوشت کردستان کردند.
بدون شک حضور ستارگان درخشان فرهنگ و ادب و هنر از تمام ایران اسلامی در آسمان پر ستاره کردستان، نوید آینده‌ای روشن و امیدوارانه برای لبیک به فرامین رهبر معظم انقلاب در راستای مقابله همه جانبه با رسانه‌های معاند و دشمنان قسم خورده انقلاب در این جنگ نرم و آوردگاه دشوار رسانه‌ای به همراه خواهد داشت.

حمید قربانی جم - مدیر کل صدا و سیمای استان مرکزیپربيننده ترين يادداشت