جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

جشنواره فجر محلی برای حضور وعرضه تولیدات استانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

جشنواره فجر محلی برای حضور وعرضه تولیدات استانی

alt


جشنواره فجر بیش از آنکه مکانی برای رقابت باشد محلی برای حضور و عرضه است تا مستندهای استانی از این طریق با گروه دیگری از مخاطبان بالقوه خود ارتباط برقرار کنند.

رییس مرکز سیمای استان­های معاونت امور استان­ها در گفتگویی با اعلام این مطلب راهیابی 5 اثر تولیدی مراکز استانی به بخش رقابتی سینمای حقیقت سی­امین جشنواره فیلم فجر را اتفاق خجسته بیان کرد و افزود: آثار راه یافته به جشنواره فجر قبل از آنکه جشنواره­ای باشند تولید ویژه رسانه­ای هستند.

حبیب­الله مازندرانی تصریح کرد: هر چند زمان حداقلی مستندها برای جشنواره 70 دقیقه است اما با توجه به کیفیت ممتاز آثار مراكز یقین داریم هر 5 اثر راه یافته می­توانند یکی از نلمزدهای دریافت جایزه باشند.

وی با تاکید بر توانایی­های بالقوه برنامه سازان استانی بویژه در بخش مستند گفت: هم اکنون 289 عنوان فیلم مستند معادل 391 ساعت و 47 دقیقه­ از 32 مرکز استانی برآورد شده است که از این تعداد 95 ساعت تحویل شده و مورد ارزیابی قرار گرفته است. 32 ساعت نیز پایان یافته که در دو هفته آینده ارزیابی آنها آغاز می­شود.

مازندرانی افزود: 71 ساعت برنامه مستند در مرحله تدوین و صداگذاری و باقی طرح‌ها در مرحله تصویربرداری هستند.

رییس مرکز سیمای استان­ها استعداد یابی برای حفظ کیفیت محتوایی و ساختاری تولیدات سیمای مراکز را از مهمترین سیاست­های مرکز سیمای استان­ها بیان کرد و افزود: ما در حال حاضر  دقیقاً می‌دانیم در هر مرکز چه مستند سازانی با چه قابلیتی و در چه زیر گونه­ای وجود دارند. وی تصریح کرد: هر چند این روش گزینشي ممکن است به لحاظ کمی تولیدات را کاهش دهد اما مطمئنا افزایش کیفی تولیدات را در پی خواهد داشت. مازندرانی افزود: در این مرحله مستند سازان زیر نظر یک کارشناس خبره مستند خود را تولید می­کنند اما در مرحله بعد تولیدات زیر نظر یک شورای راهبردی-  اجرایی از تصویب طرح تا تدوین نهایی تولید می­شوند.

رییس مرکز سیمای استان­ها نگاه به چند نام آشنا در عرصه تولیدات مستند به دلیل تمرکز بیش از اندازه به تهران را عاملی در مغفول ماندن از بخش­ عظیمی از ظرفیت­های بومی بیان کرد و افزود: اصلی ترین رهیافت سیمای استان­ها تکیه و تاکید بر فیلمسازان جوان و بومی به جای گسیل حرفه­ای­های تهران به جغرافیای استانی خواهد بود.

مازندرانی در خصوص محمل­های پخش تولیدات استانی، شبکه تلویزیونی (شما) را در اولویت پخش بیان کرد و افزود: تولیدات ارائه شده به شبکه (شما) پس از تکثیر به عنوان برنامه­های تامینی برای پخش در اختیار مراکز استانی قرار می­گیرند.

وی افزود: برنامه­های تولید شده در سیمای مراکز متناسب با موضوع و ماموریت تفویضی به موازات پخش­های استانی و محلی در اختيار ديگر شبکه سراسری و دیجیتال قرار می­گیرند