سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

جشنواره پویانمایی فرصت مغتنمی برای تبادل تجربیات و شناسایی نیروهای زبده بومی در استان هاست - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

جشنواره پویانمایی فرصت مغتنمی برای تبادل تجربیات و شناسایی نیروهای زبده بومی در استان هاست

جشنواره پویانمایی فرصت مغتنمی برای تبادل تجربیات و شناسایی نیروهای زبده بومی در استان هاست


جشنواره پویانمایی فرصت مغتنمی برای تبادل تجربیات و شناسایی نیروهای زبده بومی در استان هاست

 

برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران به همت معاونت امور استان ها به صورت مستقل و معطوف کردن افکار عمومی و گرد آمدن دست اندرکاران و تولیدکنندگان این حوزه نوید خوبی در جهت رشد و توجه به این هنر مهم و تاثیرگذارست .

با توجه به اینکه مخاطبان اصلی پویا نمایی کودکان و آینده سازان ایران اسلامی هستند و شخصیت این آینده سازان با مشاهده این  پویانمایی شکل میگیرد، استفاده از نیروهای بومی زبده و با اخلاق که به ساخت انیمیشن ها با توجه به خصوصیات بومی هر منطقه اقدام کنند از جمله الزامات برگزاری این جشنواره است.

جشنواره پویانمایی فرصت مغتنمی است که دست اندرکاران این رشته با تبادل تجربیات و همچنین معرفی آثار برتر و آشنایی این هنرمندان با یکدیگر،  چهره های برتر این حوزه شناسایی و معرفی شود.

با توجه به ویژگیهای فرهنگی اسلامی ایرانی برگزاری این جشنواره ها باعث رشد و بالندگی فرهنگی ایرانی و اسلامی و فراهم کردن زمینه حضور پرنشاط در این حوزه میشود. کشورهای غربی با توجه به فرهنگ خود در زمینه پویانمایی آثار بسیار قوی و تاثیرگذاری می سازند که این مهم کار متخصصان ما در این رشته را بسیار دشوار کرده است و امیدواریم همانطور که یکی از اهداف برگزارکنندگان این جشنواره  استفاده از مهارتهای متخصصان در این رشته برای معرفی ایران به عنوان  قطب انیمیشن دینی است به این مهم در آینده نه چندان دور دست پیدا کنیم. این جشنواره فرصت خوبی است تا  نقاط قوت و ضعف  را بررسی و برای روزهای پیش رو برنامه ریزی کنیم .

البته باید بگویم پویا نمایی در صدا و سیما راه طولانی و سختی در پیش رو دارد . توجه به پویا نمایی به عنوان یک هنر در کنار صنعت با توجه به پروسه طولانی ساخت انیمیشن می تواند بخشی از مشکلات سرمایه گذاری در این رشته را مرتفع نماید و  باعث رونق این رشته شود. همچنین توجه به ایده های جدید در این زمینه و آموزش آکادمیک به افرادی که درحوزه پویانمایی به صورت تجربی وارد شده اند می تواند در بالا بردن کیفیت انیمیشن بسیار موثر باشد زیرا اکثر کسانی که در این حیطه فعال هستند به صورت تجربی وارد این رشته شده اند. توجه به فیلم نامه نیز در آثار پویانمایی بخش بسیار مهمی است که جذب کودکان و رقابت با آثار سایر کشورها بسیار تاثیرگذار است .

با توجه به اینکه صدا و سیمای البرز جوان ترین مرکز صدا و سیمای کشور است و از نظر امکانات قابل مقایسه با بسیاری از مراکز نیست اما تولید و ساخت پویا نمایی در دستور کار این مرکز به عنوان اولویت قرار گرفته است و در حال حاضر نخستین انیمیشن ساخت این مرکز به عنوان "قل قلی ها" در 26 قسمت تولید شده است و هم اکنون ساخت 13 قسمت آن به پایان رسیده و 13 قسمت بعدی نیز در حال ساخت است و به زودی به روی آنتن خواهد رفت .

همچنین دو انیمیشن با عنوان "آسیبوس" و "هابوب" نیز در حال ساخت است . انیمیشن اسیبوس در 18 قسمت به بررسی آسیبهای اجتماعی و انیمیشن هابوب با موضوع بررسی شکست امریکا در ماجرای طبس پرداخته است .

خوشبختانه این انیمیشن ها که نخستین انیمیشن های ساخت این مرکز است در ارزیابیها رتبه خوبی کسب کرده اند و هم اکنون نیز چندین طرح برای ساخت انیمیشن در مرکز در حال بررسی است .در این انیمیشن ها به نمادهای استانی و ویژگیهای بومی منطقه البرز توجه خاص و ویژه ای داشتیم تا باعث جذابیت این پویانمایی ها برای هم استانیهای عزیز باشد.

علی رامک مدیرکل صدا و سیمای مرکز البرز