جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

جشن خرمن آماده نمایش شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

جشن خرمن آماده نمایش شد

مستند جشن خرمن با موضوع آیین این جشن به کارگردانی ناصر رها و اسماعیل کرمی در یک قسمت 30 دقیقه‌ای تهیه ‌شده است.

اسماعیل کرمی، تهیه‌کننده و یکی از کارگردانان مستند جشن خرمن درباره این اثرگفت: مستند جشن خرمن در یک قسمت 30 دقیقه‌ای به سفارش صدا و سیمای مرکز زنجان تهیه و تولید شده است.

وی درباره هدف تولید این مستند گفت: با نگاهی اجمالی به مراسم و آیین‌های موجود در کشورهای مختلف می‌توان دریافت که بر خلاف تفاوت‌های اقلیمی، نژادی، فرهنگی و اجتماعی که در اجرای این مراسم و آیین‌ها دیده می‌شود نوعی قرابت نیز در آنها احساس می شود که این قرابت خاص است و در محتوا یا پیام آنها مشاهده می‌شود.

 این تهیه‌کننده قدردانی از خداوند متعال و نعمت‌هایش، رمز ماندگاری نسل‌ها در اجرای چنین مراسم‌ها و زیبایی حیات در کار دسته جمعی را از دیگر اهداف تولید این مستند عنوان کرد و افزود: این مستند به صورت محض تولید و در بخش‌هایی هم بازسازی شده است.

 کرمی در ادامه گفت: جشن خرمن و یا جشن محصول که با عناوین گوناگون یاد می‌شود، به منظور تشکر از خداوند متعال به خاطر دادن نعمت‌های فراوان و همچنین برای به ثمر نشاندن تلاش کشاورزان است.

 وی افزود: این جشن نوعی مراسم شکرگزاری است که بر اساس داشته‌های دینی، اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی بوده و به همراه برنامه‌ها و دیگر آیین‌های مفرح و شادی بخش دیگر برگزار می‌شود، اما آنچه که در چنین مراسمی اصل است روح قدردانی و سپاسگزاری از خداوند مهربان و همچنین قدردانی از طبیعت است.

  تهیه کننده مستند جشن خرمن با بیان اینکه مراحل پیش تولید و تولید به مدت سه ماه طول کشیده است، ابراز داشت: مراحل تدوین و صداگذاری این مستند به مدت 4 ماه طول کشیده است.

وی با اشاره به اینکه نریتور این مستند با صدای گوینده رادیو مرکز زنجان فرید خطیبی راد به زیبایی انجام شده است تصریح کرد: مستند جشن خرمن در حال حاضر آماده پخش می باشد.

برخی عوامل این برنامه عبارتند از طراح و تهیه‌کننده: اسماعیل کرمی، مجری طرح: رضا ستاری‌پور، کارگردانی: ناصر رها و اسماعیل کرمی، تحقیق: عبدالله مرادی، اسماعیل کرمی، ناصر رها، نور و تصویر: محمد تقی سپهری، سعید حسنی، صدابردار: محسن حجازی، تدارکات: سجاد تاور و دستیار تهیه: عباس خالقی

alt

alt