سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

حریر فرهنگ گلستان کلید خورد - صفحه محتوایی خبر

 

 

حریر فرهنگ گلستان کلید خورد

مستند حریر فرهنگ در منطقه کوخواجه (اوشیدا) شهرستان زابل به کارگردانی محمد حسین صفری  و تهیه کنندگی ناهید یزدی در صدا و سیمای مرگز گلستان کلید خورد.

صفری در گفتگو با خبرنگار ما گفت: فرهنگ ایرانی از جمله فرهنگ ها یی است که همواره در خود تنوع بسیار زیادی را در خصوص پوشاک گروه های مختلف اجتماعی پذیرفته است. از ویژگی های مطالعات پوشاک، ضرورت نگرشی چند بعدی از زوایای علوم گوناگونی چون جامعه شناسی، انسان شناسی، زیبایی شناسی، تاریخ، تاریخ هنر، باستان شناسی و ..  به آن است.

وی افزود: در فاصله سال های 1387- 1385 سیمای مرکز گلستان مجموعه 14 قسمتی مستندی با عنوان حریر فرهنگ را تولید و پخش نمود.  مستند حریر فرهنگ  از دریچه لباس و پوشش سنتی به اقوام ساکن در گلستان وارده شده و زندگی آنها را از همه جوانب، فرهنگی ، اعتقادی، آداب و رسوم، محل زندگی، چشم اندازهای محیط زندگی، جاذبه های زندگی قومیتی همه و همه ؛ از آینه رنگین و جذاب لباس سنتی و فولکلور به مخاطب معرفی کرده است.

alt

وی ادامه داد: در ادامه این مستند، با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و رئیس سازمان صدا و سیما مبنی بر پرداخت پوشش و لباس (حجاب وعفاف) در رسانه  ملی برای معرفی فرهنگ اصیل اسلامی- ایرانی و جلوگیری از تهاجم فرهنگی و برنامه ریزی شده استکبار در میان جوانان و از بین بردن شیوه های غلط مدگرایی، مجموعه حریر فرهنگ 2 در راستای تولید این مرکز قرار گرفته است.

صفری اظهار داشت: در این مستند با ورود به مناطق باستانی گرگان و سایت های تاریخی کشور بزرگمان ایران و تنوع پوشاک در دوران مختلف، تنوع قومیت ها، آداب و رسوم، عقاید  و فرهنگ با نوعی باسازی و ساخت لباس شاخص بعضی از دوران، پوشش در دوران مختلف معرفی شده، که این خود می تواند راهکاری نیز برای تولید کنندگان پوشاک برای تولید لباس بر اساس المانهای ایرانی – اسلامی برای نسل جوان و پیشگیری از ورود مدهای غربی بین جوانان باشم و جوانان به جای الگو برداشتن از مجلات پوشاک غربی، سایتهای پوشاک غربی و شوهای لباس غربی از ماهواره ترغیب به پوشش نجیب ایرانی شوند.

وی با اشاره به اینکه شات های هوایی مورد نظر این مستند در اردی بهشت ماه به همراه  دوربینهای Xdam –Dvcam-z1 و دوربین های مدار بسته بکار رفته در بدنه هواپیما انجام پذیرفته است گفت: تصویربرداری هوایی ورکانه توسط یک فروند بالگرد که 5 دوربین تصویربرداری در زوایای مختلف بالگرد طراحی و کار گذاشته شده بود انجام گرفت.

وی تصریح کرد: هم اکنون این مستند در منطقه کوه خواجه در 30 کیلومتری شهرستان زابل با موضوع لباس و پوشاک دوره اشکانیان در حال تصویربرداری است.

نویسنده ، طراح لباس : ناهید یزدی/ کارگردان: محمد حسین صفری / تصویربردار:حمید رضا اسماعیل پور / صدابردار: جواد یعقوبی / ساخت لباس: فاطمه میرحسینی/ گریم: محسن شادی بخش،حسین یزدی

alt