سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

حسینیه اعظم زنجان،موضوع پژوهش شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

حسینیه اعظم زنجان،موضوع پژوهش شد


«شناخت حسینیه اعظم زنجان» عنوان پژوهشی است که توسط بهنام رضاقلی‌زاده در واحد آموزش و پژوهش صداوسیمای مرکز زنجان انجام شده است.

قلی زاده در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: حسينيه اعظم زنجان در دو دهه اخير به يكي از كانون هاي مهم جهان تشيّع تبديل شده است و اين شكوه معنوي سال به سال رو به تزايد است. مراسم عزاداري حسينيه اعظم زنجان به عنوان دهمين ميراث معنوي و نخستين گونه از جنبه منحصر به فرد آيين‌هاي عزاداري در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت رسيده است.

وی افزود: هرساله از اول تا سيزدهم محرم، مراسم عزاداري حسينيه در زنجان برگزار مي‌شود و مهمترين و باعظمت‌ترين روز برگزاري آن، هشتم محرم (شب تاسوعا) است. اين مراسم سال هاست شکوه و عظمت خاص خود را دارد و انتظار مي‌رود تا سال به سال با افزايش خيل عظيم عزاداران شرکت کننده، به عنوان بزرگترين مجمع عاشقان امام حسين در جهان شناخته شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز زنجان، حضور پرشور و شعور سیاه‌پوشان حضرت اباعبدالله‌الحسین در این مراسم سبب شده است که شبکه‌های تلویزیونی علاقه زیادی به پخش این حرکت مذهبی و بزرگترین گردهمایی شیعیان جهان نشان دهند.

alt

با اين که زنجان از نظر وسعت شهر کوچکي است اما سالهاست که در اين دسته عزاداري بيش از 200 هزار نفر شرکت مي‌کنند. همين‌طور جذب گردشگر مذهبي، گوياي آن است که مردم از اقصي نقاط کشور و حتي بسياري از کشورهاي خارجي براي شرکت در اين حرکت ميليوني به شهر زنجان مي آيند تا خود را در درياي خروشان عزاداران اباعبدالله بيايند.

همچنين طي اين چند روز عزاداري، مردم به سبب اعتقادات، کرامات و باورهاي قلبي خود، قرباني و نذوراتي را به اين حسينيه اهدا مي کنند. از جنبه‌هاي حائز اهميت اين مراسم، ذبح بيش از 7 هزار راس قرباني مي باشد که حسينيه اعظم زنجان را به عنوان دومين قربانگاه جهان اسلام- بعد از مکه (حج ابراهيمي)- و نخستين قربانگاه در جهان تشيع مبدل ساخته است.