سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

حسین میسر: هدف جشنواره کشف و معرفی برنامه‌سازان در مراکز استان‌هاست - صفحه محتوایی خبر

 

 

حسین میسر: هدف جشنواره کشف و معرفی برنامه‌سازان در مراکز استان‌هاست

حسین میسر: هدف جشنواره کشف و معرفی برنامه‌سازان در مراکز استان‌هاست
 
مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان معتقد است که هدف اصلی جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها کشف و معرفی برنامه‌سازان با استعداد و توانمند در مراکز استان‌ها است.
حسین میسر مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان در گفت‌وگو با ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌های صدا و سیما درباره لزوم برگزاری این جشنواره و اثر گذاری آن گفت: اهداف جشنواره‌ها در تمامی دنیا کشف استعدادها و به خدمت گرفتن آنها در عرصه هنر است. جشنواره نوزدهم با توجه به شرایط جدید رسانه‌ای و شرایط امروزی رسانه ملی نگاه‌های هنرمندان و تولیدکنندگان آثار رسانه‌ای را بیش از پیش به خود جلب کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر زمینه لازم برای دریافت برنامه‌های سایر مراکز در استان‌ها فراهم شده و  برای دریافت تولیدات رسانه‌ای استانی در سطح کشور و حتی در خارج از مرزهای ایران اسلامی نمی‌توان حد و مرزی قائل شد، آشنایی با آثار ارائه شده در جشنواره و تحلیل آن برای هنرمندان و شرکت‌کنندگان در ارائه الگوهای برنامه‌سازی موفق از اهمیت زیادی برخوردار بوده و دیدگاه‌های نو و بدیعی را برای برنامه‌سازان فراهم  می‌سازد. 
میسر اظهار کرد: برخی از تاثیرات جشنواره عبارتند از: ایجاد انگیزه و روحیه رقابت‌پذیری، ایجادشدن نگرش خلاقانه و مبتکرانه در فرآیند برنامه‌سازی، تدوین معیار و شاخص‌های حرفه‌ای تولید  آثار فاخر، فراهم آوردن زمینه مناسب برای ظهور و بروز استعدادهای خلاق و منحصر به فرد در عرصه برنامه‌سازی در مراکز.
وی درباره فعالیت‌های مرکز همدان طی سال گذشته برای حضور در جشنواره گفت: کارهایی که  در مرکز همدان انجام شده عبارتند از: برنامه‌ریزی خاص جهت انجام پژوهش‌های کاربردی و بخصوص درباره ارتباط بین حوزه پژوهش و تولید، فراهم آوردن زمینه مناسب برای خلق آثار فاخر، برگزاری جلسات منظم برای سامان‌دهی تولیدات برای حضور در جشنواره بیستم بعد از اتمام جشنواره قبل با حضور کارشناسان، حمایت مادی و معنوی از ایده‌ها و سوژه‌های خلاق برنامه‌سازی درون سازمانی و برون سازمانی برای حضور در جشنواره، تشویق مادی و معنوی تیم‌های برنامه‌ساز که توانسته‌اند در ارزیابی‌های ستاد نمرات عالی دریافت کرده‌اند، برگزاری دوره‌های آموزشی برای بالا بردن سطح علمی برنامه‌سازان و برنامه‌ریزی برای بهبود تجهیزات فنی برای افزایش کیفیت برنامه‌ها.
وی در ادامه بیان کرد: در عصر حاضر با توجه به ظهور شبکه‌های متعدد همچون رسانه‌های دیداری، شنیداری، نوشتاری و بخصوص فضای مجازی که در سال‌های اخیر مردم با اقبال بیشتری به آن روی آورده و بیشتر افراد وقت خود را صرف استفاده از این رسانه می‌کنند. جشنواره تولیدات مراکز فرصتی را فراهم می‌کند که شبکه‌های استانی با الگوگیری و تبیین سیاست‌های برنامه‌سازی از همدیگر و با هم‌افزایی بتوانند الگوهای موفق برنامه‌سازی در جریان تولیدات خود استفاده کنند که قطعا موجب افزایش مخاطبان شبکه‌های استانی شده و از میزان افرادی که به سمت شبکه‌های خارجی و شبکه‌های مجازی روی می‌آورند کاسته خواهد شد. 
وی افزود: در واقع جشنواره تبلور تاکتیک‌ها و تکنیک‌های خاصی است که مراکز استانی موفق  در پیشبرد اهداف رسانه‌ای کشور از آن در جهت تضعیف نظام رسانه‌ای دشمن استفاده کرده تا جبهه رسانه‌ای دشمن را ضعیف ساخته و در راستای دستیابی به  اهداف عالی نظام موثر واقع شود.
مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان اظهار کرد:  به عبارتی جشنواره تولیدات مراکز در پیشبرد اهداف رسانه‌ای منشور و نقشه راه را در حوزه شبکه‌های استانی با استفاده از فرهنگ و محتوای بومی و شرایط هر منطقه بصورت الگوهای برنامه‌سازی تدوین و رسانه‌های استانی را در جهت پرداخت به این الگوها تشویق می‌کند.
وی ادامه داد: برای برگزاری بهتر جشنواره راهکارهایی همچون ایجاد کمیته دائمی برای جشنواره در معاونت امور استان‌ها و رصد و پایش برنامه‌ها به صورت مستمر و داوری آثار توسط گروه‌هایی که با مراکز و محدودیت‌های برنامه‌سازی در آنها آشنایی دارند می‌تواند راهگشا باشد. 
میسر در ارزیابی سطح آثار ارائه شده در این دوره از جشنواره گفت: به نظر می‌رسد با توجه به پیشرفت‌‌های کمی و کیفی مراکز در تولید آثار، در این دوره آثار از سطح کیفی بالاتری نسبت به دوره قبل برخوردار باشند و بیشتر پژوهش‌های صورت گرفته برای استفاده در تولید بوده است.
وی درباره تاثیر جشنواره در شناسایی جوانان مستعد در مراکز استان‌ها گفت: برگزاری جشنواره تولیدات مراکز، فرصتی برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و نیز شکوفایی استعدادهای هنرمندان و تولیدکنندگان آثار هنری در رسانه‌های استانی است. در واقع اصلی‌ترین هدف برگزاری جشنواره‌های مختلف و بالطبع جشنواره تولیدات مراکز تشویق و یافتن استعدادهای هنری و برنامه‌سازی است.
مدیر کل صدا و سیمای مرکز همدان تاکید کرد: در واقع جشنواره تولیدات مراکز در زمان برگزاری خود به کشف استعدادهای نهفته و جوان منجر شده است که با استفاده بیشتراز آنها زمینه شکوفایی تولیدات رسانه‌ای بیش از پیش در مراکز استان‌ها فراهم شده است.
وی در پایان درباره تاثیر این جشنواره و اهدای جایزه در ایجاد انگیزه برای منتخبین در مراکز گفت: جشنواره تولیدات عرصه‌ای برای شناخت هنرمندان و برنامه‌سازان با استعداد و تشویق آن‌ها به تولید برنامه‌های فاخر  را فراهم کرده و زمینه‌ای است که منتخبان احساس خواهند کرد  جشنواره سرآغاز دوباره‌ای بر تلاش سازنده و همت ارزنده مسئولان و هنرمندان  شبکه‌های استانی در  رسانه ملی و در عرصه فرهنگی کشور است که با آثار پرمحتوا و جذاب، گوشه‌ای از توانایی‌های خود را به نمایش گذاشته و در پیشبرد اهداف رسانه‌ای کشور موثر باشند.