جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

خارپوستان خلیج فارس به تلویزیون می آیند - صفحه محتوایی خبر

 

 

خارپوستان خلیج فارس به تلویزیون می آیند


مستند خارپوستان خلیج فارس به تهیه کنندگی و کارگردانی سیدعلی محترمی به مدت 47 دقیقه به همت صدا و سیمای مرکز بوشهر تهیه و تولید شده است.

محترمی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این مستند به معرفی گونه های مختلف ساکن اعماق خلیج فارس در قالب مستندی موضوعی و علم محور می پردازد.

وی افزود: معرفی شاخه، رده ها و گونه های جانوری در دسته بندی علمی و پرهیز از پراکنده گوئی و نگاهی توریستی به جانوران در این مستند مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه من از سال 73 برای نزدیکی به خلیج فارس و دسترسی آسان تر به سواحل و جزایر آن به بندر لنگه مهاجرت کرده ام و از آن زمان تاکنون به طور پیوسته مشغول غواصی و مطالعه و تصویر برداری در اعماق خلیج فارس هستم ابراز داشت: امیدوارم به یاری خداوند بتوانم به تدریج در قالب مستند های موضوعی برخی از تحقیقاتم را منتشر کنم.

محترمی با بیان اینکه مراحل مختلف ساخت مستند (خارپوستان خلیج فارس) حدود دو سال به طول انجامیده است گفت: این مستند در حال حاضر آماده پخش است.

وی تصریح کرد: تصاویر عموما در اعماق به وسیله دوربین های ویدئو ضد آب و  نور افکن و کپسول هوا و تعدادی از پلان ها بدون استفاده از کپسول و به اصطلاح فری دایو (غواصی سنتی) فیلمبرداری شده است.

محترمی ادامه داد: با تنوع پلان ها سعی در کادر بندی های مناسب حرکات آرام و بدون لرزش و حساب شده دوربین و انتقال حداکثر اطلاعات علمی به زبان ساده به صورتی که طیفی از مخاطبین متخصص و عادی را راضی کند را از مهمترین ویژگی های این مستند عنوان کرد.

وی اضافه کرد: ناهید اکبرین به عنوان ویرایش ادبی متن و اکبر ابراهیمی نیز به عنوان موسیقی در تولید این مستند همکاری داشتند.

alt

alt