جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

خراسان رضوی انار را در قاب تصویر می نشاند - صفحه محتوایی خبر

 

 

خراسان رضوی انار را در قاب تصویر می نشاند

اکثر محققان نوشته اند انار بومی ایران بوده و به تدریج در مناطق آسیای مرکزی تا هیمالیا، خاورمیانه، آسیای صغیر و حوزه مدیترانه گسترش یافته است.

گروهی را عقیده بر این است که انار بومی نواحی بین دریای سیاه و دریای خزر و جنگل های شمال البرز و بلندی های زاگرس است. آنچه مسلم است کشت و کار انار و بهره وری از آن در زمان های باستان متداول بوده است. همچنین اهمیت این میوه بهشتی از آنجا معلوم می شود که خداوند در قرآن کریم سه بار اسم انار را آورده است.

انار یکی از مهمترین میوه های صادراتی در استان خراسان رضوی است که علاوه بر مصرف داخلی به کشورهایی همچون کره جنوبی، ژاپن، روسیه، اوکراین، اسپانیا، آلمان، آسیای میانه و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، صادر می شود.

اهميت اين ميوه بر سلامتي و همچنين رونقي كه بر اقتصاد ملي دارد و همچنین اهمیت و جایگاه این میوه در استان دلیلی برای ساخت مستند انار با رویکرد اقتصادی – اجتماعی در شبکه استانی سیمای خراسان رضوی شده است .

برداشت انار - بسته بندی انار – کنستانتره انار- رب انار- لواشک انار- آبمیوه انار- انار در فرهنگ عامه مردم (شب چله – عروسی – مراسم عزاداری امام حسین (ع) – عیادت مریض )- تهیه رنگ از پوست انار و... از جمله بخش های مختلف این برنامه است. در مستند انار در خصوص انواع و اقسام انار در فیض آباد محصولات و شهرستان بردسکن و کاشت نهال انار، برداشت انار و... صحبت می شود.

  عوامل این مستند عبارتند از :

تهیه کننده و کارگردان: حسن خطائیان / تصویربردار، صدابردار و نورپرداز: مصطفی رحمانی / تدوین گر: محمد نصرآبادی / ویسنده: ریتا علیزاده / ناظر کیفی: سعید کوثری / کارشناسان: مهندس حسین فروهی - مهندس محمد رجب زاده - مهندس مسرور - مهندس مودب- غلامرضا ملک.

alt

alt