سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

خشم و امید - صفحه محتوایی خبر

 

 

خشم و امید

خشم و امید

 

دکتر دارابی معاون امور استان های صدا و سیما در یادداشتی ضمن بررسی وقایع اخیر کشور به تشریح وظایف و رسالت رسانه ها در قبال این وقایع پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها در این یادداشت آمده است:
در یک هفته اخیر ایران و حوادث مرتبط با آن در صدر اخبار رسانه‌های جهان بوده است؛ به شهادت رساندن سردار صلح و امنیت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، کشته، مجروح و مصدوم‌شدن جمعی از هموطنان عزیز در کرمان در روز تشییع پیکر پاک شهید جهان اسلام، سقوط هواپیمای اوکراین با ۱۷۶ سرنشین در حومه تهران بر اثر خطای پدافند که بسیار خسارت‌آمیز و تأسف‌ بار است و بالاخره اعلام تشدید مرحله جدید تحریم‌ها از سوی آمریکا یک روی سکه حوادث و رخدادهای مربوط به ایران بوده است.
آن روی سکه که پر از امید و پیروزی بود؛ موشک باران پایگاه نظامی آمریکا در عراق از سوی ایران و متعاقب آن اعلام آمریکا برای مذاکره با ایران بدون هیچ پیش شرط، مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نظامیان آمریکا از عراق و تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران برای آغاز مرحله پنجم برجام که به نوعی «خروج ایران را از برجام» را معنی می‌دهد و بالاخره حضور حماسی و میلیونی مردم ایران در سراسر کشور در جریان تشییع پیکر پاک شهیدان مقاومت.
مدیریت و هدایت افکار عمومی و بازسازی و ترمیم آن در شرایط کنونی وظیفه‌ای خطیر است که رسانه‌های کشور برعهده دارند.
در یک دسته‌بندی کلی اهم وظایف و رسالت رسانه‌ها اعم از دیداری، شنیداری، مطبوعاتی، فضای مجازی، خبرگزاری‌ها عبارتست از:
*
یکم* ): بیان واقعیت‌ها؛ رسانه‌ها باید به دور از کتمان حقایق به بیان واقعیت‌ها در اندازه آن حادثه و رخداد بپردازند. اقناع افکار عمومی داخل کشور و باور مردم به آنچه که توسط رسانه‌ها مطرح می‌شود مهم‌ترین سرمایه است. اعتبار، روایی، حفظ مرجعیت، نفوذ و باور افکار عمومی نسبت به طرح مسائل و تبیین و تحلیل رخدادها یک اصل حرفه‌ای در کار است.
*
دوم* ): مقابله با جنگ رسانه‌ای؛ واقعیت آن است که جنگ رسانه‌ای جبهه استکبار در برابر جبهه مستضعفان و آزادگان نابرابر و بسیار ناپیمودنی است. رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند و استکباری راست یا دروغ را در هم می‌آمیزند و فریب افکار عمومی را برای آنچه که خود می‌خواهند می‌سازند.
*
سوم* ): پرهیز از حدس و گمان؛ رسانه‌ها می‌توانند از تحلیل‌ها و یادداشت‌های مختلف برای بیان رخدادها، پدیده‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی استفاده کنند. اما رسانه نباید افکار عمومی را بر پایه حدس و گمان‌های خود به سمت رادیکالیسم و بالابردن غیر واقعی مطالبات مردم و ... قرار دهند. داوری و صدور حکم برای پدیده‌ها و رخدادها برعهده مقامات و نهادهای ذیصلاح و معتبر قانونی است. کار نظامی‌گری را برعهده نظامیان باید گذاشت و رسانه‌ها در قامت نظامی گری نباید بر طبل بکوبند.
*
چهارم* ): ترمیم روحیه‌ها؛ رسانه‌ها باید به سهم خود در کاهش آلام و التیام مشکلات گام مهم را بردارند. فشارهای عاطفی و استرس‌های روحی و روانی جامعه را کم کنند . مودت، دوستی، اخوت، نیکی و کمک به یکدیگر و مولفه‌های امیدبخش را در جامعه منتشر کنند.
*
پنجم* ): پیشیران توسعه و سازندگی؛ رسانه‌ها باید در خط مقدم بسیج نیروها و امکانات و افکار عمومی برای پیشرفت، سازندگی، آبادانی و توسعه کشور باشند.
در شرایط تشدید تحریم‌ها باید بغض، کینه و نفرت نسبت به دشمنان قسم خورده انقلاب و جبهه مقاومت را در دل‌ها زنده نگه داشت و یاد و راه شهیدان را با قوت ادامه داد و صد البته رسانه‌ها با درک دقیق شرایط حساس و تاریخی کشور و داشتن تحلیل روشن از حوادث و مسائل داخلی و جهانی با صراحت، سرعت و شجاعت پرچم اطلاع‌رسانی، روشنگری، تحلیل و تبیین رخدادها را مقتدرانه به ‌دست گیرند و این انتظار مهمی است که از رسانه‌ها در شرایط و موقعیت کنونی مورد توقع است.

دکتر علی دارابی معاون امور استان ها