جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

خورشید بر نیزه کلید خورد - صفحه محتوایی خبر

 

 

خورشید بر نیزه کلید خورد

خورشید بر نیزه کلید خورد

 

مجموعه نمایشی "خورشید بر نیزه " تولید صدا وسیمای فارس با حضور مدیر کل، معاونان و مدیران مرکز وجمعی از خبرنگاران مطبوعات در استودیو واحد موسیقی صدا وسیمای فارس کلید خورد.
در این مراسم مدیرکل مرکز با تاکید بر این که هنر نمایش با کارکردهای متفاوتی که دارد می تواند در تعالی روح انسان ها موثر باشد گفت: هنرمندان متعهد تئاتراز دیرباز با تکیه بر ابزار هنر و با کمترین امکانات، مبانی دین، ارزش ها، باورها و آداب و فرهنگ را به مخاطبین خود انتقال می دهند.
وی اظهار داشت از آن جایی که هنر تعزیه بخش بزرگی از تاریخ این مرزو بوم را به خود اختصاص داده است تلفیق نمایش با تلویزیون و تولید تله تئاتر می تواند در مانایی پیام موثر باشد.
سهرابی با بیان این که مجموعه نمایشی خورشید برنیزه با تلفیقی هنرمندانه یکی از تاثیرگذارترین تراژدی های تاریخ را روایت می کند تصریح کرد: هنرمندان باید پیام کربلا را که پیام عشق ورزی و ظلم ستیزی است به اشکال مختلف جامعه هدف خود برسانند.
مجموعه نمایشی خورشید برنیزه در 10 قسمت 20 دقیقه ای ویژه ماه محرم امسال با همکاری هنرمندان تئاتر و تلویزیون شیراز در سیمای مرکز فارس تهیه وتولید و بیش از 25 بازیگر در آن ایفای نقش می کنند.
در این مجموعه سعی شده است از هنرهای نمایشی مانند تعزیه، نقالی، پرده خوانی، چاوش خوانی، روضه خوانی و... که از عاشورا و کربلا الهام گرفته اند استفاده شود.
صحنه های امان نامه آوردن شمر برای حضرت عباس (ع)، گودال قتل گاه، میدان رفتن حضرت قاسم وعلی اکبر علیهم السلام، خیمه گاه ابن سعد، بارگاه یزید و خطبه حضرت زینب (س) از جمله روایت های معتبر و مستندی هستند که 10 تابلو نمایشی بر اساس آنها نوشته و ساخته خواهد شد.
مرتضی رضایی تهیه کنندگی وکارگردانی مجموعه "نمایشی خورشید بر نیزه"  را بر عهده دارد.