سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

داوری جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها کلید خورد - صفحه محتوایی خبر

 

 

داوری جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها کلید خورد

داوری جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها از دوم آبان شروع و تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها؛ نشست معاون امور استان‌های صدا و سیما با اعضای هیات داوران نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها با حضور اعضای هیئت داوران از جمله پروانه معصومی، ضیا‌ءالدین دری، مهدی فرجی، دکتر تاجبخش فنائیان، دکتر محمد سریر، دکتر علیرضا قزوه، دکتر احمد ضابطی جهرمی، هوشنگ جاوید، دکتر حسن عابدینی، سید مهرداد سید مهدی، دکتر اردشیر زابلی زاده، محمد حسین نیرومند، دکتر مریم جلالی و جمعی از اساتید و هنرمندان در معاونت امور استان های رسانه ملی برگزار شد.
علی دارابی معاون امور استان‌های صداوسیما در ابتدای نشست گفت: در حوزه رسانه و هنر هدف دیده شدن است. امسال نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز در استان خوزستان از سه‌شنبه 30 آذر تا پنجشنبه 3 دی ماه برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه در طول سال 93 – 94 این جشنواره برگزار نشده زحمت زیادی برای داوران به همراه داشته است. یک هزار اثر در بخش‌های مختلف به دست ما رسیده که داوران باید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند.
وی در خصوص آمار آثار ارسالی به هیات داوران عنوان کرد: در بخش سیما 207 اثر شامل 15 عنوان انیمیشن، 61 عنوان مستند، 41 عنوان نمایش، 83 عنوان هم برنامه‌ رسیده است. در بخش صدا 325 عنوان که شامل 118 برنامه ترکیبی ساده، 97 ترکیبی نمایش، نمایشی 30 عنوان، 28 عنوان مسابقه، 51 عنوان مستند، در بخش موسیقی 197 عنوان، در بخش خبر 253 عنوان که شامل 198 عنوان بخش تلویزیون، 99 خبر رادیو، 66 عنوان خبر مکتوب، همچنین در بخش پژوهش بیش از 141 عنوان به هیات انتخاب رسیده است.
معاون امور استان‌ها ادامه داد: از 60 نفر صاحب نظر و هنرمند، مدیران ارشد رسانه و اساتید برای مسئولیت داوری این جشنواره استفاده می‌کنیم و تا پایان آبان ماه کار هیات داوران برای ارزیابی آثار ادامه خواهد داشت.
دکتر دارابی اظهار داشت: نکته دوم این جشنواره این است که از رهگذر این کار داوری بیشتر یک انتقال تجربه صورت گیرد تا نقاط ضعف و قوت مراکز روشن شود و ما از طریق بیانیه داوری کمیسیون‌ها می‌توانیم این انتقال تجربه را انجام دهیم. از طرفی باید داوری سالم صورت گیرد چرا که بیشتر مراکز توجه خاصی به این داوری‌ها دارند و باید رقابت سالم بین مراکز صدا و سیما انجام شود.
وی در ادامه عنوان کرد: جشنواره تولیدات مراکز اهداف گوناگونی را دنبال می‌کند از جمله ایجاد رقابت تخصصی بین مراکز صدا و سیما و انتقال تجارب موفق، نمایش بهترین برنامه‌ها و در نهایت برقراری نظام تشویقی و انگیزشی در فرایند تولید و اداره مراکز استان‌ها است. به مناسبت این برگزاری این جشنواره هفته فرهنگی و هنری در اهواز و 27 شهرستان بزرگ استان در نظر گرفته شده که این برنامه ها شامل برنامه‌های فرهنگی، هنری، شعرخوانی، اجرای موسیقی و ... است.

دکتر دارابی تصریح کرد: از طرفی تلاش کردیم از مدیران با سابقه و خوشنام در این جشنواره استفاده کنیم. افتتاحیه و اختتامیه به عهده آقای فرجی که یکی از مدیران با سابقه تلویزیون است. همچنین شبکه اول و شبکه پنج سیما برنامه‌های جشنواره را پوشش می‌دهند. همچنین شبکه‌های شما و شبکه‌های استانی هم این رخداد را دنبال می‌کنند.
در ادامه مراسم هر یک اعضای هیات داوری به بیان نقطه نظرات خود در خصوص این جشنواره پرداختند.
هوشنگ جاوید عضو هیات داوری موسیقی اظهار داشت: با تجربه‌هایی که در دوره‌های قبلی در جشنواره‌های مراکز داشتیم باید آسیب‌شناسی پس از جشنواره را جدی بگیریم. هیاتی در این خصوص جلسه داشته باشند تا تجربه‌هایی را برای سال‌های آینده داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین بررسی الگوهای مستندات، انتقال فرهنگ‌ درست از طریق جشنواره صورت می‌گیرد حتی می‌توانیم یک آیین‌نامه داشته‌باشیم تا یک الگوی مستند در این جشنواره‌ها فراهم شود. از طرفی بانک اطلاعات در فضای مجازی ایجاد شود تا مردم بتوانند با این جشنواره در ارتباط باشند. البته کارگاه‌های آموزشی در کنار این جشنواره را جدی بگیریم.
پروانه معصومی یکی از داوران بخش سیما عنوان کرد: بیشتر به  دلیل ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها در این مراسم حضور دارم و با توجه به اینکه خودم خارج از تهران زندگی می کنم متوجه می شوم که برای ساخت یک اثر استانی بودجه کمی در اختیار آنها قرار می دهند. فیلمی که در استان‌ها ساخته می‌شود بیشتر ایرانی است و ما آن را درک می‌کنیم و آنها با بودجه کم نمی‌توانند آثار زیادی را تولید کنند. اگر ما می خواهیم با شبکه های ماهواره ای رقابت کنیم باید تلاش کنیم تا مردم پای تلویزیون بنشینند. خود من هرگز ماهواره نمی‌بینم چراکه توهین به من است. قصه اولین چیزی است که باید به آن توجه شود.
ضیاءالدین دری یکی دیگر از داوران بخش سیما اظهار داشت: همه دوستانی که در این جلسه حضور دارند رسانه را می شناسند. با نظراتی که داده می شود این جشنواره به سمت جهت گیری و هدف مندی می رود. اگر از فرصت استفاده کنیم می توانیم نظرات را طبقه بندی و برای سال های آینده تجربه های مهم داشته باشیم.
علیرضا قزوه عضو هیات داوری موسیقی در ادامه گفت: در دیداری که شاعران با رهبری داشتند، حضرت آقا فرمودند سرود را جدی بگیرید.
وی ادامه داد: از طرفی واحد موسیقی که خیلی جاها وجود داشت، نامش سرود انقلابی بود اما به مرور سرودهای انقلابی حذف شد. هرچه از سال های 57 فاصله می گیریم و به روزهای دهه فجر نزدیک می شویم، سرودها صورت نوستالژیک برای ما می‌گیرند.
قزوه عنوان کرد: به نظرم در زمان حال به تعادل نیاز داریم. هنوز مردم ما انقلابی هستند و نباید حضرت آقا با این همه دغدغه خودشان سرود بگویند. شاعران باید از سرود انقلابی فاصله نگیرند. نیاز به یک برنامه ریزی جدی داریم که همین جشنواره ها فرصت خوبی برای این کار است .
سید مهرداد سید مهدی مهمترین رخداد و خبر مراکز استانی صدا و سیما را در حال حاضر نوزدهمین جشنواره عنوان کرد و ادامه داد: این جشنواره فضای رقابت را برای برنامه سازان در مراکز به وجود آورده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
رئیس خبرگزاری صدا و سیما و عضو هیات داوری بخش خبر افزود: مراکز استانی صدا و سیما از نظر مالی و نیروی انسانی در مضیقه هستند و برگزاری این جشنواره توانسته هنرمندان و برنامه سازان استانی را از رکود خارج و فضای خاصی را ایجاد کند.
دکتر حسن عابدینی یکی دیگر از اعضا هیئت داوری خبر گفت: ارزیابی آثار، تبادل تجربه، برگزاری کارگاه های آموزشی، شناخت هنرمندان استانی را از مهمترین ویژگی های جشنواره مراکز عنوان کرد.
وی ادامه داد: بخشی از نیروهایی که در حال حاضر در بخش های مختلف خبری شبکه های سراسری فعالیت می کنند نیروهایی هستند که در مراکز صدا و سیما شناسایی شدند و خبرنگاران بسیار خوبی در استان ها شناسایی شدند که در حال حاضر به عنوان خبرنگاران بین المللی در حال فعالیت هستند و این نشان از توان بالا و ظرفیت بسیار خوب در مراکز استانی صدا و سیما است که این جشنواره می تواند در شناسایی و معرفی چهره های حرفه ای نقش بسزایی داشته باشد.
دکتر مریم جلالی یکی از اعضاء هیئت داوری صدا اظهار داشت: جشنواره فرصت بسیار خوبی است تا میزان رشد شبکه های استانی مورد ارزیابی قرار بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: انگیزه بخشی، بخشی از اهداف جشنواره است که برنامه سازان و رسانه ملی امروز بیش از گذشته به آن نیاز دارد. و این جشنواره می تواند کارکرد تاثیری گذارتری نسبت به گذشته داشته باشد.
مهدی فرجی گفت: با توجه به اینکه سفرهایی را به شبکه های استانی داشته ام فضای حاکم بر شبکه های استانی بسیار مثبت است به خصوص روحیه تلاش و انگیزه ای که در استان خوزستان برای تدارک جشنواره ای خاص برای هنرمندان و برنامه سازان کشور دیدم بسیار تحسین برانگیز است.
عضو هیئت داوری سیما خاطر نشان کرد: نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما علاوه بر اینکه فضای رقابتی را در بین شبکه های استانی به وجود آورده است توانسته اساتید برجسته و صاحب نظر در بخش های مختلف را دور هم جمع کند تا همین اتفاق باعث برپایی بزرگترین رخداد فرهنگی و هنری کشور شود.   
دکتر محمد مهدی لبیبی با اشاره به اهمیت میزان پژوهش در رسانه ملی تصریح کرد: جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما افراد شاخص را دور هم جمع می کند که با برگزاری کارگاه های آموزشی برای این چهره ها می توان پژوهش های کاربردی و مورد نیاز نه تنها رسانه ملی بلکه پژوهش های مورد نیاز کشور را در استان ها تامین کرد.  
دکتر اکرامی فر داور دیگر کمسیون پژوهش گفت: برنامه سازی باید همراه با پژوهش باشد و برنامه ساز نباید بدون پژوهش برنامه ای را تولید کند.
وی بیان داشت: صدا و سیمای استان ها با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل هایی که دارند می توانند پژوهش هایی که منجر به تولید می شود را مورد توجه قرار دهند تا این با شناخت نیاز اصلی مخاطب برنامه ای جذاب تهیه و تولید شود.