سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

داور بخش آثار رادیویی جشنواره صدا و سیمای مراکز استان‌ها: - صفحه محتوایی خبر

 

 

داور بخش آثار رادیویی جشنواره صدا و سیمای مراکز استان‌ها:

براي توليد، شنوندگان متحرک را باید در نظر گرفت

داور بخش آثار رادیویی جشنواره صدا و سیمای مراکز استان‌ها:

داور بخش آثار رادیویی جشنواره آثار صدا و سیمای مراکز استان‌ها گفت: امروزه شنوندگان رادیو شنوندگان راکد نیستند و شنوندگان متحرک هستند از این رو برنامه‌های رادیویی باید به گونه‌ای ساخته شوند که اگر شنونده‌ای در تاکسی یا اتوبوس نشست و برای دقایقی محدود به برنامه رادیویی گوش سپرد بتواند در همان مدت محدود 10 دقیقه یا 15 دقیقه‌ای متوجه موضوع برنامه شود.

مهدی فؤادیان داور بخش آثار رادیویی جشنواره آثار صدا و سیمای مراکز استان‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری این جشنواره عنوان کرد: در برخی از آثار این بخش، شباهت‌هایی وجود داشت که گمان می‌رود در این آثار کپی‌برداری از دیگر برنامه‌ها صورت گرفته است ولی در مجموع آثار خیلی خوب را هم در بین آثار شنيديم که رضایت‌بخش بود.

وی اذعان کرد: تمام جنبه‌های برنامه‌سازی اکتسابی نیست، برنامه‌سازان خودشان نیز باید دارای خلاقیت و ذوق برنامه‌سازی باشند تا کاری جذاب و خوب تولید شود. موسیقی باید به جا و به تناسب در برنامه استفاده شود، کار برخی از تهیه‌کنندگان نشان می‌داد که بلد نبوده‌اند چگونه از موسیقی در برنامه استفاده کنند.

داور بخش آثار رادیویی جشنواره آثار صدا و سیمای مراکز استان‌ها با اشاره به مشکلات موجود در آثار رادیویی مختلف در استفاده از موسیقی در برنامه‌ها بیان کرد: مثلا در برنامه تولیدی صدا و سیمای مرکز یکی از استان‌ها که صاحب موسیقی است و می‌طلبید از موسیقی بومی خود در برنامه استفاده کند از موسیقی غربی با سطح بسیار پایین کیفیت استفاده شده بود.

فؤادیان ادامه داد: امروزه شنوندگان رادیو شنوندگان راکد نیستند و شنوندگان متحرک هستند از این رو برنامه‌های رادیویی باید به گونه‌ای ساخته شوند که اگر شنونده‌ای در تاکسی یا اتوبوس نشست و برای دقایقی محدود به برنامه رادیویی گوش سپرد بتواند در همان مدت محدود 10 دقیقه یا 15 دقیقه‌ای متوجه موضوع برنامه شود.

وی اذعان کرد: اعتقاد من این است که برنامه‌ها باید از روی آنتن گرفته شوند و به جشنواره راه یابند، اگر این اتفاق بیفتد قطعاً جشنواره آثار صدا و سیمای مراکز استان‌ها تأثیر بسیار زیادی بر رشد کیفی برنامه‌های مراکز مختلف خواهد داشت چرا که در این صورت برنامه‌سازان همواره به گونه‌ای برنامه می‌سازند که گویی قرار است به جشنواره راه یابد.