سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

درخشش صداوسیمای مرکز گیلان درجشنواره ها ی اخیر - صفحه محتوایی خبر

 

 

درخشش صداوسیمای مرکز گیلان درجشنواره ها ی اخیر

صدا و سیمای مرکز گیلان در روز های اخیر در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی حایز رتبه ها و موفقیت های متعدد شده است که عمده ترین آنها به شرح ذیل قابل ذکر است:

- دیپلم افتخار و جایزه سوم چهل و دومین جشنواره فیلم رشد به مستند " بازمانده تتیس " کاری از سیمای مرکزگیلان، ساخته بابک مجیدی فیلمساز گیلانی تعلق گرفت. در این مستند 37 دقیقه ای دریاچه استیل آستارا به تصویر کشیده شد. جشنواره فیلم رشد از 5 تا 12 آبان ماه در تهران برگزار شد.

- پروانه زرین بيست و ششمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان اصفهان به فيلم "شعله در باد" به سيمای مرکز گيلان اهدا شد. بر اساس رای هیات داوران این جشنواره فرهاد مهرانفر کارگردان سيمای مرکز گيلان توانست در بخش مسابقه آثار ويدئویی با فيلم "شعله در باد" پروانه زرين را دریافت کند.

فيلم "شعله در باد" داستان دختر نوجوانی را به تصویر کشیده است که پدر جنگلبانش را در مبارزه با قاچاقچیان چوب از دست می دهد. در بيست و ششمين جشنواره بين المللی فيلم کودک و نوجوان که به مدت 5 روز در اصفهان برگزار شد 200 اثر از 40 کشور حضور داشت.

alt

- درمراسم اختتاميه چهل و دومين جشنواره بين المللي فيلم رشد برترين‌هاي جشنواره در بخش‌هاي مختلف معرفي شدند كه در ميان برترين‌ها توليدات تلويزيوني مراكز استاني خودنمايي مي‌كرد. در بخش مستندهاي علمي و آموزشي هيات داوران ديپلم افتخار، لوح زرين و جايزه نقدي جشنواره را به مستند (بازمانده تتیس) به كارگرداني بابك مجيدی ازسیمای مركز گيلان اهداء كرد.

- در بخش فيلم داستاني بلند، هيات داوران تنديس زرين، لوح تقدير و جايزه نقدي جشنواره را به فيلم (شعله در باد) به كارگرداني فرهاد مهران فر از مركز گيلان اهداء كرد. فيلم شعله در باد به كارگرداني فرهاد مهران‌فر به عنوان منتخب جشنواره در بخش سيفرد معرفي شد. در چهل و دومين جشنواره بين‌المللي فيلم رشد 1416 فيلم و اثر از ايران و 46 كشور جهان به دبيرخانه جشنواره ارسال شد كه 176 فيلم از سوي هيات انتخاب آثار به بخش نهايي راه‌ يافتند.

- همزمان با برگزاری دهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی در اردبیل 110 اثر مستند رادیویی ساخته شده با موضوع پیرغلامان حسینی رونمایی شد. از آثار ارائه شده در جشنواره پیرغلامان، رادیو گیلان با مستند «نوای داوود» اثری از بهرام نوری در زمینه محرم و عاشورا مورد تجلیل قرار گرفت. اثر«نوای داوود» نگاهی اجمالی دارد به زندگی و مداحی پیرغلام اهل بیت (ع) کربلایی داوود کامران از پیرغلامان گیلان. اضافه می شود مرکز گیلان تنها مرکزی است که دربخش رادیو تا به حال موفق شد 2 بار جایزه جشنواره پیرغلامان را دریافت نماید.

- در دومین جشنواره جوان ورادیو «جوانه» درتهران عنوان برتر گزارشگری در بخش مستند به رادیو گیلان اختصاص یافت. دراین جشنواره یازده هزار اثر ارسال شد که مستند گزارشی با عنوان «جاده اصلی» اثری از رادیو گیلان با گزارشگری خانم اکرم شاکری موفق شد عنوان برتر گزارشگری در بخش مستند را به رادیو گیلان اختصاص دهد.