سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

در برنامه «سروستان» عنوان شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در برنامه «سروستان» عنوان شد

وعده استاندار لرستان برای سرمایه‌گذاری 6500 میلیارد تومانی

در برنامه «سروستان» عنوان شد

برنامه تلویزیونی «سروستان» با حضور نمایندگان مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی و گفت‌وگوی تلفنی با استاندار لرستان، سه‌شنبه شب 27 تیرماه از شبکه «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه شب 27 تیرماه با حضور نمایندگان مردم استان لرستان در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز و اللهیار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت در قوه مقننه، مهمانان این برنامه بودند.

در ابتدای «سروستان» این هفته به حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی در 17 خردادماه سال جاری اشاره شد، پخش گزارشی از این اتفاق تلخ، گفت‌وگو با نمایندگان مجلس و شاهدان حادثه، از جمله بخش‌های این گزارش بود.

محمد خدابخشی هم که در این برنامه حاضر بود و اتاق او در مجلس، مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفته بود، به شرح کوتاهی از لحظات اولیه حضور داعشی‌ها در خانه ملت پرداخت و از سپاه پاسداران به خاطر پاسخ کوبنده به تروریست‌ها تشکر و قدردانی کرد.

وی گفت: حمله موشکی سپاه به داعشی‌ها در سوریه و نیز این اتفاق نشان داد اگر با تروریست‌ها در خارج از مرزهایمان نجنگیم، آنها به داخل کشور هجوم می‌آورند.

بخش دیگر برنامه پخش گزارشی درباره طبیعت، فرهنگ و ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی استان لرستان بود و سپس ناصرخیرخواه مجری «سروستان» به گفت‌وگو با مهمانان برنامه نشست.

اللهیار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مناطق بی شمار روستایی در استان لرستان عنوان کرد: سعی می‌کنیم در این مناطق حضور مستمر داشته باشیم و ملاقات‌های مردمی را نیز به گونه‌ای تنظیم کنیم که همگان به نمایندگان خود دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های متمادی طی سال‌های گذشته سبب بروز مشکلات فراوانی برای روستائیان در لرستان شده است گفت: کشاورزی که شغل اصلی روستانشینان است سختی‌های بسیاری دارد و همین مسئله عاملی برای مهاجرت به شهرها و گسترش حاشیه‌نشینی است در حالیکه دولت و مجلس باید دست به دست هم دهند و مهاجرت معکوس ایجاد کنند.

 

بیکاری مهمترین مشکل مردم لرستان است

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی دیگر از مشکلات اصلی در بحث کشاورزی، عدم رعایت تعادل و تناسب در زمینه اراضی آّبی و دیم است؛ امروزه بیش از 60 درصد کشاورزی کشور به صورت دیم صورت می‌گیرد ولی در لرستان این میزان حدود 80 درصد است در حالیکه منابع آبی خوبی در این استان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بعضی روستاها در لرستان هنوز دارای جاده مال‌رو هستند و برای دسترسی به مرکز استان یا نزدیک‌ترین شهر مشکلات فراوانی دارند.

ملکشاهی با بیان اینکه لرستان از جمله استان‌هایی است که در زمان دفاع مقدس آسیب‌های فراوانی دید افزود: در طول آن هشت سال، دولت در بقیه استان‌ها به سرمایه‌گذاری‌ و تأمین امکانات زیرساختی پرداخته اما بعد از جنگ هم بیشتر به استان‌های مرزی توجه شد و لرستان در این بین مهجور ماند.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس با اشاره به اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی گفت: بر این اساس دولت از سرمایه‌گذاری در لرستان منع شده است.

وی ادامه داد: طرحی در مجلس ارائه کردیم که در استان‌هایی مانند لرستان که از جنگ آسیب دیده بودند، اجرای سیاست‌های اصل 44 به مدت 10 سال متوقف شود تا دولت بتواند سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد ولی این طرح به تصویب نرسید.

ملکشاهی با اشاره به قانون «بودجه توازن» برای شناسایی کمتر بهره‌مند و اختصاص بودجه بیشتر به آنها گفت: این قانون می‌تواند برای رفع محرومیت‌ها و عقب‌ماندگی‌ها موثر واقع شود.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم ضمن تشکر از دولت‌های مختلف برای کمک به مردم لرستان خاطرنشان کرد: با این حال مشکلات فراوانی هم داریم و نرخ بیکاری زیاد است، اگر واقعا تعداد بیکاران کاهش یافته باشد مردم باید این مسئله را احساس کنند ولی امروزه به هر خانواده‌ای در لرستان مراجعه کنیم، حداقل یک و حتی چند نفر بیکار دارند در حالیکه استعداد و تحصیلات لازم را دارند.

وی با اشاره به وجود گردشگاه‌های طبیعی فراوان در لرستان از جمله غارهای زیبا و قدیمی گفت: نیازمند اجرای طرح آمایش سرزمینی در این حوزه هستیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های طبیعی و اقتصادی، بهترین استفاده را ببریم.

 

101 روستا در شهرستان الیگودرز فاقد برق هستند

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در قوه مقننه هم در این گفت‌وگو با اشاره به کاهش جمعیت روستایی در سراسر کشور خاطرنشان کرد: مشکلات روستانشینان در استان لرستان بسیار زیاد است که بیشتر آنها مربوط به مسائل زیرساختی می‌شود.

وی اضافه کرد: 101 روستا در شهرستان الیگودرز وجود دارند که هنوز برق به آنها نرسیده در حالیکه 26 مورد از آنها بیش از 10 خانوار جمعیت دارند ضمن اینکه هنوز راه دسترسی هم برای آنها ساخته نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه نگاه یکسانی را از سوی مسئولان در امور زیرساختی نسبت به همه مناطق کشور شاهد نیستیم گفت: استان لرستان نسبت به سایر مناطق از این منظر رتبه بیست و هفتم را دارد.

وی تصریح کرد: در بین شهرهای استان هم الیگودرز پایین‌ترین رتبه را از نظر امکانات زیرساختی دارد که نشان‌دهنده عمق کمبودهاست.

خدابخشی با بیان اینکه احکام خوبی در کمیسیون تلفیق برنامه ششم برای توجه بیشتر به مناطق محروم در نظر گرفته شده است گفت: بر این اساس سهم استان‌های نفت‌خیز از ثروت ملی به سه درصد افزایش یافته همچنین دولت مکلف شده است اعتبار لازم را برای آسفالت و نگهداری راه‌های روستایی تخصیص دهد ولی دولت در لایحه بودجه 96 توجه لازم را به این مسئله نداشته است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس با اشاره به رتبه بیست و نهم استان لرستان در زمینه شاخص مشارکت اقتصادی افزود: همچنین این استان بیشترین تعداد افرادی را دارد که دارای شغل ناپایدار بوده و به دنبال شغل دیگری هستند.

وی یکی از محورهای اصلی توسعه را آموزش صحیح و استفاده درست از ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی دانست و تصریح کرد: رشته‌های دانشگاهی هر استان باید متناسب با ظرفیت‌های آن مناطق گسترش یابند و در استان لرستان هم می‌توان به ظرفیت‌هایی همچون گیاهان دارویی و سنگ‌های قیمتی و زینتی اشاره کرد به همین منظور پیگیری‌هایی در همین راستا داشته‌ایم.

استاندار لرستان: به دنبال تحقق سرمایه‌گذاری 6500 میلیارد تومانی در لرستان هستیم.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان هم مهمان تلفنی این برنامه بود؛ وی با اشاره به مجموعه مشکلات این استان به ویژه در حوزه زیرساختی عنوان کرد: جمعیت روستایی لرستان حدود 38 درصد جمعیت کل استان را تشکیل می‌دهد و 1500 روستا هم بالای 20 خانوار هستند.

وی ادامه داد: با حضور 1300 دهیار مدیریت 1300 روستا تعیین تکلیف شده است اما تعدادی از مناطق روستایی در زمینه زیرساختی مشکلات فراوانی دارند.

استاندار لرستان با بیان اینکه 196 روستای بالای 20 خانوار فاقد برق بودند که هنوز تعدادی از آنها با این مشکل مواجه هستند گفت: البته جمعیت روستاهایی که این مشکل را دارند کمتر از 10 خانواده است.

وی خاطرنشان کرد: تجمیع روستاها کاری سخت و دارای تبعات فرهنگی و اجتماعی فراوانی است و به راحتی امکان‌‌پذیر نخواهد بود بنابراین باید راهکارهای متفاوتی را برای ارائه خدمات به روستانشینان بکار گرفت.

بازوند با بیان اینکه خدمات‌رسانی در فصول سرد به بعضی روستاها به وسیله بالگرد صورت می‌گیرد افزود: ساخت سالانه 150 کیلومتر راه روستایی از طریق انعقاد قراردادهای مختلف در دستور کار قرار دارد ولی حجم کار بسیار بالاست.

استاندار لرستان نرخ بیکاری این استان را مورد توجه قرار داد و با اشاره به برنامه سند اشتغال لرستان گفت: در قالب این سند، مباحث و مشکلات اقتصادی استان باید حل و فصل شوند؛ حدود 9 تا 10 هزار نفر سالانه به افراد جویای کار در لرستان اضافه می‌شوند که سند اشتغال برای حل این معضل با تکیه بر اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است که برای این منظور نیازمند 4 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری هستیم.

وی ادامه داد: سال گذشته 172 جلسه و 720 مصوبه برای کاهش بیکاری داشتیم که 60 درصد آنها اجرایی شده‌اند؛ رشد صادرات یکی از راهکارهای اساسی در این زمینه بوده و موفق شدیم نرخ رشد صادرات را بالاتر از میانگین کشوری به 21 درصد برسانیم.

بازوند با بیان اینکه لرستان به مدت 15 سال رتبه اول بیکاری کشور را داشته است گفت: حجم مشکلات مربوط به بیکاری در این استان به قدری زیاد است که به راحتی نمی‌توان پاسخگوی تعداد بیکاران قبلی بود بنابراین باید به دنبال استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این حوزه باشیم.

استاندار لرستان ساز و کار میان تولید و اشتغال را مورد توجه قرار داد و افزود: اگر سرمایه‌گذاری لازم صورت نگیرد تولیدی هم در کار نخواهد بود.

وی ادامه داد: امسال بنا داریم 6500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در لرستان را محقق کنیم همچنین پیگیر ارائه تسهیلات با بهره کم هم برای تولیدکنندگان هستیم.