جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

در برنامه «سروستان» عنوان شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در برنامه «سروستان» عنوان شد

استیضاح تیم اقتصادی دولت ادامه دارد/ وزیر صنعت در نوبت بعدی

در برنامه «سروستان» عنوان شد

نخستین قسمت سری جدید برنامه تلویزیونی «سروستان» با حضور نمایندگان مردم استان اصفهان در خانه ملت و با موضوع سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور، روی آنتن شبکه «شما» رفت.

 به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، قسمت سری سوم برنامه تلویزیونی «سروستان»، گفت‌وگو با نمایندگان مردم شهرهای مختلف در قوه مقننه،  با اجرای محمد دلاوری به صورت زنده روی آنتن رفت.

در نخستین قسمت سری جدید، دو تن از نمایندگان مردم استان اصفهان مهمان برنامه بودند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس در بخش نخست برنامه با اشاره به دغدغه امروز نمایندگان مردم در خانه ملت اظهار کرد: مهمترین دغدغه ما این است که با صاحب‌نظران اقتصادی به صورت مرتب گفت‌وگو کنیم تا بتوانیم به جمع‌بندی نهایی برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی کنونی برسیم.

وی افزود: خود را مسئول می‌دانیم که از دولت بخواهیم تا در این مسیر حرکتی داشته باشد و مشکلات را برطرف کند.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه ایران دارای ظرفیت‌های فراوانی است و از نعمت‌های خدادادی بی شماری برخورداریم گفت: در حالیکه یک درصد جمعیت جهان در ایران ساکن هستند، ولی هفت درصد منابع زیرزمینی را در اختیار داریم اما این در حیطه توانمندی ماست که بتوانیم از سرمایه‌های الهی، در راستای تامین زندگی آبرومند مردم استفاده کنیم و اگر مشکلی وجود دارد، ناشی از اشکالات مدیریتی ماست.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس با اشاره به استیضاح وزیر اقتصاد عنوان کرد: نمایندگان مجلس فارغ از هرگونه گرایشی رأی خود را در این مسئله ابراز کردند و در بحث سوال از رئیس جمهور نیز سلایق سیاسی را کنار گذاشتند زیرا مجلس به نوعی دریافته که در کف جامعه چه می‌گذرد و مردم با چه چیزی درگیر هستند.

وی به عنوان یکی از طراحان استیضاح وزیر اقتصاد گفت: اکنون هم در حال طراحی استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت هستم.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه نمی‌گوییم مجلس ایرادی ندارد خاطرنشان کرد: باید گفت به دلیل برخی مسائل، مجلس، وظیفه نظارتی خود را به درستی انجام نداد و این مشکلات به وجود آمد ولی اکنون باید گفت مشکل اصلی ما در حوزه اجراست بنابراین وظیفه داریم بر اساس قانونی اساسی که رابطه بین قوا را تعیین می‌کند، به مشکلات بپردازیم.

وی تصریح کرد: در حوزه خودرو شاهد وضعیت ولنگاری و شلخته ‌گونه‌ای هستیم، وقتی این حالت به وجود می‌آید، وزیر صنعت، معدن و تجارت به طور مستقیم مسئول است و زمانی که توصیه‌ها و سوالات تاثیری نداشته‌اند، راهی جز استیضاح نداریم.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در خانه ملت عنوان کرد: مگر وزرا و مسئولان صدای مردم را نمی‌شنوند؟ وقتی این مشکلات به وجود می‌آید، اشکال را در تیم اقتصادی دولت می‌بینیم و البته بخشی دیگر از مشکلات بر دوش کسانی است که مجلس اختیار استیضاح آنها را ندارد چون جزو وزرا نیستند مثل معاونان اقتصادی دولت.

وی با بیان اینکه پنج بار در مورد مسائل اقتصادی سوالاتی را از رئیس جمهوری پرسیده‌ایم گفت: اشکالات اقتصادی را در عدم شفافیت می‌دانیم و برای این منظور باید به سیاست‌های دولت نگاه کنیم؛ اوایل سال جاری دولت بسته‌ای ارزی ارائه کرد که مهمترین دستور آن تعیین نرخ 4200 تومانی برای دلار بود، چهار ماه بعد بسته ارزی دیگری ارائه شد که 180 درجه با سیاست نخست متفاوت است، سوال اینجاست که چرا طی این مدت 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور به راحتی توزیع شد آن هم در قالب‌هایی مانند ارز مسافرتی که حالا رئیس جمهور، بانک مرکزی و وزرا باید پاسخگو باشند.

حاجی دلیگانی تصریح کرد: بی تدبیری در حوزه اقتصاد رخ داده و همین مسئله مشکلات کنونی را به وجود آورده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا استیضاح وزرای دولت در شرایط کنونی صورت می‌گیرد و در دوره دولت قبل این کار توسط مجلس انجام نشده است گفت: استیضاح سه وزیر در پایان سال قبل رأی نیاورد زیرا تصور افکار عمومی این بود که موافقان استیضاح اشتباه می‌کنند ولی امروز جامعه حتی بالاتر از شرایط کنونی را می‌طلبد، از سوی دیگر ما نیز وضعیت کشور و دولت را در شرایط حاضر رصد می‌کنیم.

حاجی دلیگانی افزود: آنچه از دولت می‌خواهیم این است که برنامه‌ای مدون برای حل مشکلات اقتصادی ارائه دهد و صادقانه پای آن بایستد، اگر با مردم صادق باشیم مشکلات حل خواهند شد.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس با بیان اینکه هنوز برنامه‌ای جامع در حوزه اقتصاد از سوی دولت ندیده‌ایم خاطرنشان کرد: اشکالاتی به بسته جدید ارزی دولت وارد است و در عین حال معتقدیم این بسته، همه مشکلات اقتصادی کشور را پاسخی در خور نخواهد داد بنابراین باید همه این مسائل را با مردم در میان گذاشت و اعتماد آنها را جلب کرد.

وی گفت: طی این دوره شاهد نیستیم که در یک برنامه تلویزیونی، نمایندگان مجلس رو در روی مقامی دولتی بنشینند و به گفت‌وگو بپردازند، چرا این مسئله اتفاق نمی‌افتد؟

حاجی دلیگانی تصریح کرد: از نظر منابع مشکلی نداریم و می‌توانیم کاملا به توانمندی‌های داخلی تکیه کنیم ولی دولت باید با مردم صادق باشد و دلایل گران شدن هر روزه نرخ ارز را بیان کند.

وی ادامه داد: مهمترین و اصلی‌ترین عامل در مشکلات کنونی را انسانی می‌دانیم، همچنین عدم جسارت، شجاعت، تصمیم‌گیری و اجرا از دیگر مشکلاتی است که سبب گران شدن هر روزه نرخ ارز و سایر معضلات اقتصادی است.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه نباید به خام فروشی نفت ادامه دهیم گفت: اگر چهار پالایشگاه مانند ستاره خلیج فارس راه‌اندازی شوند، بسیاری از مشکلات ارزی و همچنین بیکاری در کشور حل خواهد شد.

دیگر مهمان این برنامه، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی بود.

وی در گفت‌وگو با دلاوری مجری سروستان پیرامون موضوع بعدی برنامه خاطرنشان کرد: لازم است مناطق مرزی با هدف گسترش صادرات توسعه یابند ولی رسالتی که در این زمینه بر دوش مسئولان گذاشته شده به درستی صورت نگرفته و به جای توسعه صادرات غیر نفتی، شاهد واردات بی رویه از طریق مناطق مرزی بوده‌ایم.

موسوی خاطرنشان کرد: اضافه کردن حق گمرک، کاهش محدوده برخی مناطق آزاد با هدف کنترل بیشتر، خارج کردن مراکز استانی از این محدوده و اقدامات این چنینی، برای کاستن از مشکلات مناطق آزاد بکار گرفته شده‌اند.

نماینده مردم فلاورجان در خانه ملت با بیان اینکه رساندن خطوط انرژی همچون برق و گاز تا مرز مناطق ویژه اقتصادی وظیفه دولت است گفت: نمایندگان مجلس بر حُسن اجرای قانون نظارت خواهند داشت.

 

سه منطقه ویژه اقتصادی در استان اصفهان راه‌اندازی می‌شود

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس دیگر مهمان این برنامه بود که با اشاره به طرح انتقال آب دریا به استان اصفهان ابراز کرد: بخشی از این طرح اجرایی شده به طوری که کانال ارتباطی تا یزد احداث شده است.

وی در مورد ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: مناطق آزاد و ویژه دارای مشکلاتی هستند ولی با تلاشی که صورت گرفته قرار است در برخوار، شاهین‌شهر و میمه، منطقه ویژه اقتصادی که دارای اشکالات کمتری نسبت به مناطق آزاد هستند راه‌اندازی شوند که این طرح در صحن مجلس به تصویب رسیده تا شاهد حل بخشی از مشکلات اقتصادی مردم این شهرها باشیم.

حاجی دلیگانی عنوان کرد: بخش مرکزی شاهین‌شهر، شهرستان برخوار و میمه سه موردی هستند که برای احداث مناطق ویژه اقتصادی در نظر گرفته شده‌اند و زیرساخت‌های مربوطه هم برای آنها در نظر گرفته شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد البته تحقق این موضوع منوط به تایید مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زنده کردن زاینده‌رود یکی از رسالت‌های همه نمایندگان و مسئولان است گفت: در این زمینه برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شده است.

وی افزود: برای توسعه این مناطق، استفاده از ظرفیت بخش‌های مردمی و خصوصی مد نظر است.

پخش گزارشی شامل گفت‌وگو با برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با موضوع استفاده بهینه از ظرفیت مناطق ویژه و آزاد اقتصادی، بخش دیگر این برنامه را تشکیل می‌داد.

مخاطبان رسانه ملی می‌توانند نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق شماره پیامک 30000909 با دست اندرکاران سروستان در میان بگذارند همچنین این برنامه با شناسه sarvestanirib@ در شبکه‌های اجتماعی فعال است.