جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

در برنامه این هفته «سروستان» عنوان شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در برنامه این هفته «سروستان» عنوان شد

خراسان جنوبی استانی با پروژه های بر زمین مانده فراوان

در برنامه این هفته «سروستان» عنوان شد

 

برنامه تلویزیونی «سروستان» سه شنبه شب 7 آذرماه با حضور نمایندگان مردم شهرهای استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی از شبکه «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سه شنبه شب 7 آذر ماه با حضور نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در قوه مقننه و عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع مجلس و محمدرضا امیر حسنخانی نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه و نائب رئیس کمیسیوین اصل 90، مهمانان این برنامه بودند.

نظر افضلی در ابتدای برنامه با اشاره به لزوم کیفی سازی رشته های دانشگاهی متناسب با نیازهای منطقه ای و ملی اظهار کرد: رشته های کاربردی در حوزه های کشاورزی و دامداری، از جمله نیازهای امروز خراسان جنوبی هستند که باید توسعه یابند و فارغ التحصیلان این رشته ها، می توانند مشغول به کار شوند و کارآفرینی کنند.

 

دولت ها رویکرد خود را به شرق کشور تغییر دهند

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه به شرق کشور باید در دولت ها تغییر کند و توسعه این مناطق در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه برخی پروژه های راهسازی در خراسان جنوبی بدون متولی باقی مانده اند و به مناقصه گذاشته نمی شوند خاطرنشان کرد: در عین حال فازهایی هم که برای مناقصه آماده هستند، مورد اقبال شرکت های قدرتمند راهسازی قرار نمی گیرند.

نظر افضلی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب سال 1377 به خراسان جنوبی سفر کردند و از شهرستان ها و روستاهای محروم بازدید کردند و پس از آن فعالیت خود برای توسعه این بخش ها را شروع کردیم ولی به نتیجه مطلوب دست نیافته ایم که شاهد این ماجرا، مهاجرت گسترده و هزاران نفری از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ تر است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای دو بانده شدن جاده بیرجند – قائن و بیرجند – نهبندان مکاتبات فراوانی از جمله با وزیر راه و شهرسازی داشته ایم گفت: لازم است وزارت راه، توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل آب شرب، یکی از معضلات اساسی خراسان جنوبی محسوب می شود که نیازمند تخصیص بودجه برای حل آن هستیم همچنین باید در بخش کشاورزی، از روش های هوشمند آّبیاری بهره برداری کرد.

نظرافضلی با بیان اینکه تولید مرغ در این استان با هدف تامین بازار داخلی و صادرات به افغانستان شروع شد گفت: با این حال هدف های اصلی از اجرای این طرح ها محقق نشده است.

 

برخی طرح های توسعه ای در خراسان جنوبی بیش از 11 سال بر زمین مانده بودند

محمدرضا امیر حسنخانی هم در این برنامه با اشاره به ظرفیت های گسترده معدنی در استان خراسان جنوبی عنوان کرد: بزرگ ترین معادن زغال سنگ ایران در این استان وجود دارند ولی هنوز بهره برداری درستی از آنها صورت نگرفته است.

وی افزود: بسیاری از طرح های مربوط به راهسازی، خط آهن و معدن، سال هاست در خراسان جنوبی بلا تکلیف مانده اند یا بعد از ده ها سال، به بهره برداری رسیده اند.

نائب رئیس کمیسیوین اصل 90 با بیان اینکه شاخصه های توسعه در خراسان جنوبی پایین تر از سطح کشوری هستند گفت: برای برخی طرح های توسعه ای در این استان، ردیف بودجه طی سال های گذشته تعیین شده اما بعد از گذشت بیش از 11 سال، هنوز این بودجه تخصیص داده نشده و طرح ها معطل مانده اند.

وی ادامه داد: برخی پروژه ها از دولت هشتم مصوب شده بودند که امسال افتتاح شدند ولی بعضی نیز همچنان بر زمین مانده اند و عملیات اجرایی آنها تازه شروع شده است که از آن جمله می توان به پروژه های راهسازی، خط آهن و درمانی اشاره کرد.

حسنخانی با اشاره به ترانزیتی بودن برخی جاده های شرق کشور عنوان کرد: فراکسیون توسعه شرق در مجلس تشکیل شده و اعضای این فراکسیون حتی به شورای عالی امنیت ملی هم مراجعه کرده اند تا توجه مسئولان ارشد کشور را نسبت به توسعه شرق جلب کنند.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در خانه ملت با بیان اینکه طی هماهنگی های به عمل آمده، برخی مشکلات راه های خراسان جنوبی به همت وزارت راه و شهرسازی حل شده است عنوان کرد: جاده طبس به محمد آباد، ده ممد به عشق آباد و از آنجا به بردسکن، راهی غیر استاندارد است که در سامانه راه های ایران حذف شده بود.

وی در ادامه به ظرفیت های مهم اقتصادی خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: با وجود اجرای طرح های مختلف دامداری و پرورش پرندگان در این استان، اما اصلاح نژادی صورت نگرفته و از روش های پیشرفته برای توسعه استفاده نمی شود.

حسنخانی با اشاره به ظرفیت های بالای تولید مرغ، کبک و بلدرچین در این استان گفت: لازم است تسهیلات لازم برای توسعه این طرح ها در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد ولی باید گفت از نظر محدودیت در رتبه اول قرار داریم و از نظر اختصاص تسهیلات، در رتبه آخر!پ

 

استاندار خراسان جنوبی: استفاده از تسهیلات بانکی در اولویت پروژه های راهسازی قرار دارد

محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی هم مهمان تلفنی «سروستان» بود؛ وی با بیان اینکه محدودیت مختلفی در شرق کشور وجود دارد گفت: با این حال دولت حاضر با سرمایه گذاری گسترده، کار قابل توجهی برای ارتقا شاخص های توسعه ای این بخش از کشور انجام داده است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به یارانه های قابل توجه برای سرمایه گذاری در شرق کشور در دولت حاضر عنوان کرد: از سرمایه گذاران مختلفی برای حضور در خراسان جنوبی دعوت کرده ایم همچنین از هفته آینده، یک پرواز به مجموعه مسافرت های هوایی بیرجند – مشهد به منظور تسهیل در رفت و آمد سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی افزوده می شود.

وی ادامه داد: در حوزه زیرساختی و توسعه راه های استان هم نیازمند ورود سرمایه هستیم البته اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

مروج الشریعه با بیان اینکه پیشنهادات متعددی برای تامین منابع و ورود سرمایه گذاران به منظور توسعه راه های خراسان جنوبی به دولت و وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است گفت: استفاده از تسهیلات بانکی یکی از مدل های پیشنهادی است که به نظر می رسد بهترین راه حل در شرایط کنونی باشد.

استاندار خراسان جنوبی در پایان از مراحل نهایی تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی با پیمانکاران برای احداث آزادراه در این استان خبر داد.

پخش گزارش هایی از محرومیت در خراسان جنوبی به ویژه در حوزه جاده های یک طرفه که عامل تصادفات زیادی است همچنین ظرفیت هایی همچون تولید زعفران با کیفیت، از دیگر بخش های این برنامه بود.

«سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه و تهیه کنندگی مهدی خدایی، سه شنبه شب ها ساعت 18:00 به صورت زنده از شبکه «شما» و سیمای استانی که نمایندگان آن مهمان برنامه هستند، روی آنتن می رود.