جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

در برنامه این هفته «سروستان» و توسط نمایندگان مردم عنوان شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در برنامه این هفته «سروستان» و توسط نمایندگان مردم عنوان شد

تنها استان ایران که دروازه آب های بین المللی است ولی یک کیلومتر آزاد راه ندارد

در برنامه این هفته «سروستان» و توسط نمایندگان مردم عنوان شد

 

سهشنبه این هفته نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، مهمان برنامه «سروستان» بودند و در مورد ظرفیتها، محرومیتها و خواستههای مردم این استان گفتند.

 به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان»، سهشنبه شب 16 آبان مهمان نمایندگان مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی بود.

در این برنامه که با اجرای ناصرخیرخواه به صورت زنده روی آنتن رفت، محمدنعیم امینی فر نماینده مردم شریف شهرهای ایرانشهر، سرباز، دلکان، فنوج، لاشار، بنت و آشار و حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان خانه ملت حضور داشتند.

امینیفر در ابتدای برنامه با اشاره به جمعیت 51 درصدی روستایی در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با این همه شاخصههای توسعه در این استان نسبت به کل کشور بسیار پایین است.

وی افزود: لازم است برنامه زمانبندی برای توسعه سیستان و بلوچستان داشته باشیم البته نباید از این حقیقت بگذریم که طی چهار دهه که از پیروزی انقلاب اسلامی میگذرد، اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلکان، فنوچ، لاشار، بنت و آشار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان، مرزی هستند گفت: توسعه روستاها در این مناطق، یکی از مولفههای اساسی امنیت به شمار میرود.

 

توسعه رشتههای دانشگاهی در سیستان و بلوچستان مطابق نیازها نیست

شهریاری نماینده مردم زاهدان در خانه ملت نیز در ادامه این بحث با اشاره به چهارفصل بودن سیستان و بلوچستان و ظرفیتهای گسترده اقتصادی در این استان عنوان کرد: با وجود سرمایهگذاری گستردهای که در حوزه آموزش در این بخش از کشور صورت گرفته، ولی با توجه به اینکه آمایش سرزمینی صورت نگرفته و در توسعه دانشگاهها، نیازهای هر استان در نظر گرفته نشدهاند، خروجی آموزش عالی به توسعه فراگیر منجر نشده است.

وی تصریح کرد: هنوز طرح آمایش سرزمینی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصویب نشده در حالیکه این مسئله روی فرهنگ، اشتغال و توسعه تأثیرگذار است اما در شرایط کنونی افراد مختلف در رشتههای گوناگون فارغالتحصیل میشوند که جذب بازار کار نخواهند شد همچنین تعداد بالای فارغالتحصیلان مازاد بر نیاز، مشکل دیگری است که ظهور کرده است.

نماینده مردم زاهدان در خانه ملت افزود: در دولت دهم توانستیم مسئولان را توجیه کنیم که راهآهن شرق کشور از چابهار بگذرد و به افغانستان برسد ولی روند امور اجرایی بسیار کند پیش میرود و این مسئله مسئولان افغانستانی را هم گلایهمند کرده است.

وی تصریح کرد: راجع به این مسئله در دولت یازدهم نیز با وزیر راه و شهرسازی مذاکراتی داشتیم ولی هنوز روند پیگیری امور بسیار کند است.

 

حتی یک کیلومتر آزادراه در سیستان وجود ندارد

شهریاری با بیان اینکه یک کیلومتر آزادراه در سیستان و بلوچستان وجود ندارد گفت: برای کشتیهای اقیانوسپیما به صرفه است که در بندر چابهار پهلو بگیرند و بارگیری کنند ولی این مسئله نیازمند راههای ارتباطی همچون خط آهن و آزادراه است؛ رهبر معظم انقلاب در دیدار با پوتین هم بر این مسئله و توجه به بندر چابهار برای دسترسی روسیه به آبهای آزاد از طریق این بندر تأکید کردند ولی هنوز اقدامات جدی در این زمینه صورت نگرفته است.

امینیفر هم در این زمینه خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان استان به دنبال پیگیری همه این مسائل هست و بررسیهای لازم برای تدوین سند جامع توسعه سیستان و بلوچستان را آغاز کرده است.

وی گفت: ظرفیتهای گستردهای از نظر تولید برق توسط انرژی خورشیدی در این استان وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلکان و فنوج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دولت حاضر و با همکاری قرارگاه سازندگی خاتمالانبیاء(ص)، توسعه راههای سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرتفه است گفت: امیدواریم با توجهی که وزیر راه و شهرسازی و دکتر نوبخت در این زمینه دارند، شاهد تسریع در روند اجرای طرحهای راهسازی باشیم.

 

شأن مردم سیستان و بلوچستان بیش از امکانات موجود است

وی خاطرنشان کرد: شأن و لیاقت مردم سیستان و بلوچستان بسیار بیشتر از امکاناتی است که تاکنون در اختیارشان قرار گرفته است.

امینیفر با بیان اینکه لازم است مردم بومی استان در تمام طرحهای توسعهای مشارکت داده شوند گفت: مردم سیستان و بلوچستان قرنهاست که تاجران خوبی بودهاند ولی اخیرا با مسدود شدن همه مرزها در کنار خشکسالیهای مکرر، بیکاری رواج زیادی یافته و شاخصههای توسعه استان به شدت افت کردهاند.

وی افزود: همچنین لازم است طرحهای زیست محیطی هم در سند آمایش سرزمینی سیستان و بلوچستان دیده شوند.

نماینده مردم ایرانشهر و سرباز گفت: امنیت همه جانبه نیازمند توسعه فراگیر در همه بخشهاست و اشتغال یکی از مهمترین این مباحث است.

 

صیادی سنتی سیستان رو به نابودی است

شهریاری در ادامه این بحث عنوان کرد: صیادان سنتی سیستان به ویژه در چابهار به واسطه برخی طرحها دچار مشکلاتی شدهاند و شغل و حرفه آنها در حال نابودی است.

نماینده مردم زاهدان با بیان اینکه برنامههای توسعه پنج ساله بر اساس نیروی انسانی، نیازها و واقعیتها طرح‌‌ریزی نمیشوند گفت: به همین دلیل است که شاهد تحقق 20 تا 30 درصدی این برنامهها هستیم و بسیاری از بخشهای آنها اجرایی نمیشود.

سری جدید برنامه تلویزیونی «سروستان» سهشنبه شبها ساعت 18 با حضور نمایندگان مردم استانهای مختلف در خانه ملت روی آنتن شبکه «شما» و همان شبکه استانی میرود؛ سامانه پیامکی 30000909 نیز برای دریافت انتقادات، پیشنهادات و سوالات مخاطبان از مهمانان در نظر گرفته شده است.