سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد

ناگفته‌هایی از استیضاح وزرا در خانه ملت/ پیامی که برای بعضی نمایندگان ارسال شد

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد


برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه 17 دی ماه با حضور نمایندگان مردم استان قم در خانه ملت از شبکه «شما» پخش شد.
به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه شب 17 دی ماه با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان قم در مجلس شورای اسلامی به صورت زنده روی آنتن رفت.
ابتدا گزارشی از برنامه هفته گذشته روی آنتن رفت و سپس خبرهای مهم هفته پیش رو و لوایح و طرح‌هایی که در خانه ملت مورد بررسی قرار می‌گیرند عنوان شدند.
مهمانان برنامه این هفته، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و احمد امیرآبادی فراهانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بودند.
امیرآبادی در ابتدای این گفت‌وگو با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای عمران و آبادانی شهر و استان قم اظهار کرد: برای تأمین آب شرب شهر قم، طرحی گسترده اجرایی شده و تنها بخش کمی از تصفیه‌خانه باقی مانده که در صورت تکمیل این پروژه، آب قم به صورت دائمی طی 20 سال آینده شیرین و قابل شرب خواهد بود.
وی افزود: پروژه قطار‌ سریع‌السیر تهران – قم – اصفهان نیز در حال انجام است که در آینده به شیراز و بندرعباس متصل خواهد شد و خط دیگری هم در آینده از تهران به قم و سپس اراک و اهواز کشیده می‌شود؛ این طرح‌ها از محل فاینانس چینی‌ها در حال انجام هستند و قرارگاه خاتم‌الانبیاء نیز وعده داده که طی دو سال آینده، خط نخست به بهره‌برداری برسد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرح مونوریل در قم عنوان کرد: هفت سال از زمانی که کلنگ اجرای طرح به زمین زده شد می‌گذرد، دولت دهم مونوریل را قبول داشت و دولت بعدی این طرح را نپذیرفت در حالیکه 250 میلیارد تومان تاکنون برای آن هزینه شده است.
وی ادامه داد: طرح اولیه مونوریل قم 18 کیلومتر بود ولی فاز نخست آن در 4 کیلومتر اجرایی شده است؛ جلسات مشترکی با اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان داشته‌ایم و راهکارهای حل و فصل این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم.
نماینده مردم قم در خانه ملت خاطرنشان کرد: محاسبه شده اگر بخواهیم پروژه را تعطیل کنیم، باید حدود 400 میلیارد تومان به پیمانکار خسارت پرداخت کنیم و اگر مایل به ادامه طرح باشیم، حدود 700 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مونوریل فرزند ناقص‌الخلقه‌ای در قم!
وی با بیان اینکه مونوریل به مثابه فرزند ناقص‌الخلقه‌ای است که روی دست مانده است گفت: در مقابل عمل انجام شده‌ای قرار گرفته‌ایم، تصمیمی که رئیس جمهور وقت آن را اتخاذ کرده بود و حالا باید انتخابی درست برای به سرانجام رساندن آن داشته باشیم.
امیرآبادی افزود: جمع‌بندی مسئولان استان، شورای شهر، استانداری، نمایندگان بازرسی و مجمع نمایندگان این بوده که با ارائه راهکارهای مختلف، به تصمیمی درست در این زمینه برسیم که یکی از آنها، تبدیل کاربری و اتصال آن به پروژه‌های گردشگری است.
نماینده مردم قم در خانه ملت با بیان اینکه مترو اهمیت بیشتری از مونوریل دارد گفت: خط A متروی قم به زودی راه‌اندازی می‌شود ولی مونوریل را هم به سرانجام خواهیم رساند.
هزینه اتمام پروزه‌های قطارشهری قم 3 هزار میلیارد تومان است
وی ادامه داد: دولت در سال جاری 42 میلیارد تومان برای پروژه‌های قطارشهری قم مصوب کرده و میزان این بودجه برای سال 98 هم 35 میلیارد تومان است در حالیکه هزینه به سرانجام رساندن همه این طرح‌ها، حدود 3 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
امیرآبادی با تاکید بر اولویت‌بندی طرح‌های قطارشهری در قم عنوان کرد: امیدواریم خط A مترو قم بعد از عید نوروز سال آینده راه‌اندازی شود زیرا در حال حاضر دارای پیشرفت 90 درصدی است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه به حوزه توریسم در قم اشاره کرد و گفت: سالانه 25 میلیون گردشگر داخلی و 3 میلیون و 500 هزار نفر توریست خارجی به قم مسافرت می‌کنند.
وی ادامه داد: 2500 واحد صنعتی هم در قم مجوز فعالیت دارند که در شهرک‌های مختلف استقرار یافته‌اند.
امیرآبادی با بیان اینکه 650 هزار نفر از مردم شهری قم زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند خاطرنشان کرد: بقیه مردم نیز از بیمه نیروهای مسلح و بیمه سلامت استفاده می‌کنند و می‌توان گفت پوشش بیمه‌ای در قم تقریبا کامل است.
نماینده مردم قم در خانه ملت افزود: قم استانی تقریبا چهارفصل است و بخش‌های مختلف آن در ماه‌هایی از سال تفاوت چشمگیری با دیگر مناطق دارند، شب‌های کویر قم بسیار صاف و درخشان هستند و در عین حال برف‌انبار محلی است که تا اردیبهشت‌ماه نیز دارای برف و یخ است.
وی تصریح کرد: در طرح آمایش سرزمینی قم، توریسم مذهبی، صنعت و کشاورزی به ترتیب در اولویت قرار گرفته‌اند؛ برای توسعه گردشگری نیازمند زیرساخت‌های مختلف از جمله هتل‌های متنوع هستیم که باید احداث شوند.
امیرآبادی با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار خصوصی برای توسعه طرح‌های گردشگری در قم صورت گرفته و زمین مورد نظر هم در اختیار او قرار گرفته است گفت: در نظر است شهرهای سنتی ایرانی به صورت یک مجموعه کامل در این زمین چند ده هکتاری احداث شود همچنین مجموعه‌های اقامتی و تفریحی در بین راه‌ها و جاده‌های قم نیز توسعه یافته‌اند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: گاه به خاطر شؤون نمایندگی نمی‌توانیم به همراه افراد به نهادها و ادارات دولتی برویم زیرا در فضای مجازی و حتی رسانه ملی، بحث شراکت نمایندگان با سرمایه‌گذاران مطرح می‌شود.

عدم ثبات مدیریتی یکی از مشکلات اساسی کشور است
وی افزود: از نظر جذب سرمایه‌گذار خصوصی برای توسعه گردشگری عملکرد نسبتا خوبی داشته‌ایم ولی هنوز این طرح‌ها به فعلیت نرسیده‌اند تا قابل مشاهده باشند.
امیرآبادی با تاکید بر تصویب قوانین و مقررات لازم در مجلس شورای اسلامی به منظور توسعه جذب سرمایه‌گذار خصوصی گفت: این قوانین باید به شیوه‌ای تصویب شوند که کارکنان ادارات نتوانند سرمایه‌گذاران را رد کنند.
نماینده مردم قم در خانه ملت اضافه کرد: عدم ثبات مدیریتی یکی از مشکلات اساسی ماست، وزیری می‌آید و می‌گوید کارهای قبلی مزخرف بوده و می‌خواهیم کاری جدی انجام دهیم ولی شاهد بودیم که اتفاقی در صنعت ساختمان رخ نداد و رکود در بسیاری از صنایع مرتبط با حوزه مسکن به وجود آمد؛ مجلس وزیر مربوطه را استیضاح کرد ولی نمایندگان امضاکننده استیضاح تنها ماندند.
وی در ارتباط با استیضاح وزیر مسکن و شهرسازی گفت: همان کسی که تایید کرد به لیست 30 نفره در تهران رأی بدهید به نمایندگان لیست امید هم پیام داد که به آقای آخوندی رأی بدهید.

نطق‌هایی در مجلس می‌شود که شبکه‌های خارجی هم آن را پخش نمی‌کنند
امیرآبادی با بیان اینکه نمایندگان نمی‌توانند پاسخگوی عملکرد دیگر نمایندگان در مجلس باشند خاطرنشان کرد: گاه در هیئت رئیسه موضوعی را مطرح می‌کنیم ولی برای تبدیل آن به مصوبه، حداقل هفت نفر از 12 عضو باید به آن رأی بدهند.
وی تصریح کرد: من همه جا گفته‌ام به برجام رأی نداده‌ام، اگر برجام دستاوردهایی برای کشور داشته مردم حق دارند از من توضیح بخواهند و دفعه بعد به من رأی ندهند ولی اگر برجام دستاوردی نداشته، نمی‌توانم پاسخگوی کسانی باشم که به آن رأی داده‌اند.
امیرآبادی گفت: نطق‌هایی را در مجلس شاهد بوده‌ایم که حتی شبکه‌های خارجی هم رویشان نمی‌شود آن را پخش کنند.

گردشگری مذهبی اولویت توسعه در قم است
حجت‌الاسلام ذوالنوری هم در این برنامه با بیان اینکه از منظر توسعه شهری، تعداد بزرگراه‌ها و بلوارهای قم افزایش یافته است گفت: در زمینه طرح‌های مربوط به قطار سریع‌السیر تهران – قم - اصفهان هم مباحثی وجود داشت که در نهایت مسیر عبور به نحوی تعیین شد که ایستگاه آن در قم با ایستگاه مترو در یک مکان باشند و مسافران بلافاصله بعد از پیاده شدن از قطار، بتوانند از مترو استفاده کنند.
وی ادامه داد: در پروژه مترو قم مشکل منابع مالی وجود دارد و اختلاف نظرهایی هم بین پیمانکار و کارفرما وجود داشت ولی طی هفته‌های اخیر تفاهم‌هایی داشته‌ایم و امیدواریم به زودی خط نخست مترو قم به بهره‌برداری برسد.
نماینده مردم قم در خانه ملت با اشاره به جمعیت 150 هزار نفری ساکن در منطقه پردیسان گفت: گشایش بزرگراه آیت‌الله بروجردی به همت شهرداری اقدام خوبی برای ایجاد خط ارتباطی میان پردیسان و شهر قم به شمار می‌رود هر چند کمبود منابع مالی مشکلی اساسی است.
وی ادامه داد: در خصوص صنعت توریسم باید گفت گردشگری مذهبی در قم برتری دارد ولی حقیقت آن است که از این صنعت چیز خاصی عاید مردم قم نمی‌شود چون زیرساخت‌های لازم در این استان وجود ندارد و گردشگران به صورت عبوری هستند.

توسعه پایدار با در نظر گرفتن مختصات هر استان محقق می‌شود
ذوالنوری با اشاره به توسعه پایدار در هر استان متناسب با آمایش سرزمینی و ویژگی‌های اقلیمی و قابلیت‌های موجود صورت می‌گیرد گفت: با توجه به وضعیت قم، توریسم مذهبی می‌تواند بهترین جایگاه را داشته باشد به گونه‌ای که قم به عنوان مرکز گردشگری مذهبی ایران مطرح شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل بافت فرسوده در قم عنوان کرد: دولت باید در این زمینه وارد عمل شود هر چند در طرح‌های موجود، سهم مردم به خوبی دیده نشده است.
وی ادامه داد: زمانی که زلزله‌ای نه چندان قوی در بافت‌های فرسوده رخ دهد، خسارات جانی و مالی فراوانی به بار می‌آید که باید به وسیله کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی جبران شوند، پیشنهاد ما این است که دولت همین حالا همان سرمایه‌ها را برای نوسازی این بافت‌ها هزینه کند.
ذوالنوری در ارتباط با استیضاح وزیر مسکن و شهرسازی گفت: استیضاح در حال رسیدن به نتیجه بود ولی از بیرون مجلس پیامی سیاسی به برخی نمایندگان رسید؛ پیام این بود که شما در حال برکناری رئیس ستاد انتخابات آقای خاتمی هستید، شاهد بودیم نماینده‌ای که خودش امضاکننده استیضاح بود، در جلسه مربوطه به دفاع از وزیر پرداخت.

ذوالنوری: بسیاری از مشکلات کشور ریشه در مجلس دارند
نماینده مردم قم در خانه ملت افزود: خیلی اوقات توپ را در زمین دولت می‌اندازیم ولی عقیده دارم خیلی از مشکلات موجود کشور، ریشه در مجلس دارند، اگر مجلس به رسالت خود عمل کند معضلات حل می‌شوند وگرنه نمایندگان تک نفره راه به جایی نمی‌برند.
وی خاطرنشان کرد: به شدت منتقد هیئت رئیسه مجلس هستم، 6 کمیسیون مجلس مستقیما به اقتصاد مربوط می‌شوند و سوال اینجاست که در این وانفسای اقتصادی، آیا مجلس نمی‌توانست وارد عمل شود و جلوی این مسائل را بگیرد؟ معتقدم می‌توانست و راهی وجود داشت ولی مجلس این کار را نکرد.

اگر مجلس به درستی وارد عمل می‌شد این وضعیت اقتصادی به وجود نمی‌آمد
ذوالنوری گفت: اگر مجلس با هم‌افزایی وارد عمل می‌شد و هیئت رئیسه نقش خود را به درستی ایفا می‌کرد این وضعیت اقتصادی در کشور به وجود نمی‌آمد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خاتمه عنوان کرد: خبر خوب برای مردم این است که معیشت مردم یکی از اولویت‌های نمایندگان است و در حال بررسی طرح‌هایی در این زمینه هستیم.
اجرای این سری از برنامه «سروستان» را ناصر خیرخواه بر عهده دارد، برنامه‌ای که دوشنبه‌ها حوالی ساعت 18 به صورت زنده از شبکه «شما» و شبکه استانی که نمایندگان مردم آنجا مهمان برنامه هستند پخش خواهد شد.
شناسنه @sarvestanirib در شبکه‌های اجتماعی و شماره پیامک 30000909 برای پل ارتباطی میان مخاطبان و دست‌اندرکاران این برنامه در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/