جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد

هرمزگان، استانی با درآمدهای سرشار و بهره کم از منابع ملی

در جدیدترین قسمت برنامه «سروستان» مطرح شد

برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه 15 بهمن ماه با حضور نمایندگان مردم استان هرمزگان در خانه ملت از شبکه «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه شب 15 بهمن ماه با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی به صورت زنده روی آنتن رفت.
ابتدا گزارشی از برنامه گذشته روی آنتن رفت و سپس خبرهای مهم هفته پیش رو و لوایح و طرح‌هایی که در خانه ملت مورد بررسی قرار می‌گیرند عنوان شدند.
مهمان برنامه این هفته ناصر شریفی نماینده مردم بندرلنگه، بستک، پارسیان و کیش و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خانه ملت، بود.
او با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تبریک ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: 40 سال تلاش و ایستادگی، موجب شد چهل سال عداوت و کینه‌ورزی بدخواهان نظام اسلامی نسبت به ملت ایران خنثی شود.
شریفی در ادامه به اقدامات گسترده صورت گرفته در راستای خدمت‌رسانی به مردم استان هرمزگان طی 40 سال گذشته عنوان کرد: البته باید گفت تا رسیدن به نقطه مطلوب و آنچه شایسته مردم است فاصله داریم.
نماینده مردم بندرلنگه، بستک، پارسیان و جزیره کیش در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر قرار بر توسعه متوازن باشد، نیازمند به همدلی و همراهی هم دستگاه‌ها هستیم تا بتوانیم از همه ظرفیت‌های موجود در استان‌ها بهره‌مند شویم.
وی با بیان اینکه امروزه مردم با چالش‌های مختلفی در بخش‌های گوناگون مواجه هستند گفت: لازم است با هم افزایی همه نیروها و دستگاه‌ها، بر این مشکلات فائق آییم.
شریفی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان درآمد سرشاری از منابع انرژی دارد و ظرفیت‌های طبیعی و انسانی مختلفی هم در این خطه از کشورمان دیده می‌شود.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرمزگان قطب و قلب اقتصادی ایران محسوب می‌شود گفت: انتظار داریم عنایت ویژه‌ای هم از همین درآمدها به استان بشود.
وی ادامه داد: طبق آمار حضور 20 هزار میلیارد تومان از درآمدهای هرمزگان (گمرک، مالیات و بنادر) به خزانه کشور واریز می‌شود، بر اساس قانون نیمی از درآمد مازاد هر استان باید در همانجا مصرف شود ولی این اتفاق در هرمزگان نمی‌افتد.
شریفی اضافه کرد: اگر قلب تپنده هرمزگان دچار مشکل شود، به یقین تمام کشور دچار مشکل خواهد شد.
وی با اشاره به وجود 14 جزیره در هرمزگان عنوان کرد: مناطق آزاد کیش و قشم، 18 صنعت بزرگ، دو بندر مهم و استراتژیک (شهید باهنر و شهید رجایی)، معادن غنی، هفت پالایشگاه و 2250 کیلومتر نوار ساحلی، برخی از ظرفیت‌های این استان به شمار می‌روند.
نماینده مردم بندرلنگه، بستک، پارسیان و جزیره کیش در خانه ملت گفت: بهره‌مندی کامل از این ظرفیت‌ها و درآمدهای هرمزگان برای همین استان، مطالبه جدی نمایندگان مردم از دولت و دیگر قوای کشور است ولی هنوز چیزی عایدمان نشده است.
وی ادامه داد: این پرسش از سوی نخبگان، دانشگاهیان و عموم مردم هرمزگان مطرح است که آیا زیبنده است استانی با این همه ظرفیت، مشکلات بسیاری داشته باشیم، بیمارانمان برای درمان به خارج استان بروند و مدارس هرمزگان فرسوده باشد؟
شریفی با بیان اینکه نیازمند نگاه ملی و کلان به هرمزگان هستیم خاطرنشان کرد: وظیفه نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی این است که دغدغه‌های عمومی را به مسئولان و تصمیم‌گیران کشور انتقال دهیم و این کار را انجام می‌دهیم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با اشاره به مشکلات و تنگناهای اقتصادی کنونی گفت: البته این مسائل برای ما قابل توجیه نیست و انتظار داریم مسئولان به معضلات هرمزگان رسیدگی کنند.
وی افزود: در بودجه 98 تمهیداتی برای حل برخی مشکلات هرمزگان اندیشیده شده که از آن جمله می‌توان به صرف درآمدهای نفتی استان در کل کشور اشاره کرد که آلایندگی آن فقط برای هرمزگانی‌هاست.
شریفی به ظرفیت بزرگی همچون بندر لنگه در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: با این حال هنوز از جایگاه واقعی این بندر استراتژیک غافل بوده‌ایم؛ این بندر در دوران قاجار به مروارید معروف بوده و گفته می‌شود بهترین و مرغوب‌ترین نوع مروراید در همینجا صید می‌شده است.
وی ادامه داد: بعد از انقلاب مشروطه که مردم بندر لنگه همگام با دیگر شهرها علیه استبداد قیام می‌کنند، ارتباطات میان ساکنان این بندر با دیگر شهرها و حتی کشورها افزایش یافت و بعد از آن دوران، بندر لنگه مورد بی توجهی واقع شد و هیچ توجهی به این خطه پرگهر نشده است.

جایگاه واقعی بندر لنگه هنوز شناخته نشده است
نماینده مردم بندرلنگه، بستک، پارسیان و جزیره کیش در خانه ملت با بیان اینکه هنوز شاهد اتفاق خاصی در حوزه بنادر و دریانوردی در بندرلنگه نبوده‌ایم گفت: تا امروز کشتی‌های بزرگ اقیانوس‌پیما نمی‌توانند در اسکله بندر لنگه پهلو بگیرند.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جلب توجه مسئولان به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های بندر لنگه عنوان کرد: نیروی متخصص و سرمایه لازم برای پیشرفت در این بندر و دیگر شهرهای هرمزگان وجود دارد ولی یکی از دلایل اصلی عدم پیشرفت این بوده که از ظرفیت نیروی انسانی استفاده نشده و نیروهای موثر و تاثیرگذار از هرمزگان در حاکمیت نبوده‌اند یا اینکه به درستی از آنها استفاده نشده است.
شریفی بیان کرد: رایزنی‌هایی با رئیس مجلس و نفرات برجسته دولت داشته‌ایم تا بتوانیم از ظرفیت‌های هرمزگان برای بهبود وضعیت مردم این استان استفاده کنیم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای پیشرفت در هرمزگان هیچ کمبودی نداریم گفت: نمایندگان مردم استان پیگیر وضعیت هستند و دولت باید پاسخ دهد که چرا بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب، هنوز شاهد مشکلات گسترده‌ای در این استان هستیم.
وی به مشکلات زیست محیطی هرمزگان و ورود پساب‌های صنعتی به خلیج فارس اشاره کرد و افزود: در سفر ماه گذشته معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو به هرمزگان، جلساتی در همین زمینه داشتیم و مقرر شد این دغدغه طولانی‌مدت مردم استان، مورد توجه قرار بگیرد و یک بار برای همیشه مشکل حل شود.

منطقه ویژه پارسیان به قطب فولاد و آلومینیوم ایران تبدیل می‌شود
شریفی به منطقه ویژه پارسیان اشاره و خاطرنشان کرد: تمام صنایع بزرگ و مادر در غرب شهر بندرعباس واقع شده‌اند ولی بر اساس سیاست‌های برنامه چهارم و جلوگیری از خام فروشی گاز طبیعی و همچنین تکمیل زنجیره تولید مواد پتروشیمی، احداث منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر تصویب شد و طی دو سال اخیر با برنامه‌ریزی‌های جامع صورت گرفته، این منطقه که با هدف تولید 18 میلیون تن محصولات پتروشیمی، 4 میلیون تن فولاد و 600 هزار تن آلومینیوم و 4 میلیون تن آلومینا و 4300 مگاوات برق راه‌اندازی شده بود رونق گرفت.
وی تصریح کرد: بر اساس چشم‌انداز پیش‌بینی شده، منطقه اقتصادی پارسیان به قطب تولید آلومینیوم و فولاد کشور تبدیل خواهد شد تا در نهایت به اهداف توسعه متوازن دست یابیم؛ طی دو سال اخیر بیش از دو هزار نفر به طور مستقیم در این منطقه ویژه مشغول بکار شده‌اند ولی برای اشتغال 60 هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از 240 هزار نفر به طور غیر مستقیم از طریق این منطقه برنامه‌ریزی شده است.
گفتنی است اجرای این سری از برنامه «سروستان» را ناصر خیرخواه بر عهده دارد، برنامه‌ای که دوشنبه‌ها حوالی ساعت 18 به صورت زنده از شبکه «شما» و شبکه استانی که نمایندگان مردم آنجا مهمان برنامه هستند پخش خواهد شد.
شناسنه @sarvestanirib در شبکه‌های اجتماعی و شماره پیامک 30000909 برای پل ارتباطی میان مخاطبان و دست‌اندرکاران این برنامه در نظر گرفته شده است.